Najskôr tu bolo Zlo a teraz konečne prišlo Dobro. Trošku to psychológovi a súdnemu znalcovi Antonovi Heretikovi trvalo…ale na dobro sa vždy oplatí počkať 🙂
Mimochodom, Zlo vyšlo ešte v roku 2015, potom nasledovali knihy Humor, dve s jeho manželkou Andreou – Sny a Narcizmus, a teraz opäť sám napísal knihu Dobro.
Ponúka 13 skutočných príbehov zo svojej praxe a treba povedať, že sú fascinujúce –všakovaké ľudské osudy, problémy a ťažkosti. Minimálne v jednom príbehu sa každý z nás nájde, mnohí aj vo viacerých.
Novinka Dobro
„V knihe ide o príbehy skutočných ľudí. Do terapie ich priviedli bolestné životné skúsenosti a trápenia. Často sme sa zaoberali veľmi intímnymi a citlivými skúsenosťami. Dôvernosť a mlčanlivosť je v psychoterapii podstatnou etickou zásadou,“ dodáva Anton Heretik.
Riešia sa partnerské a rodinné vzťahy, práca, spánok a nočné mory, perfekcionizmus, arogancia ap. Heretik ich výborne popisuje, ukazuje na prepojenie s minulosťou, na dôsledky a nastoľuje možné riešenia, či aspoň pochopenie daného problému.
Napríklad Monika a jej partnerská kríza…počítačový grafik Martin a smrť jeho manželky…prípadne kulturista Robert zo Šamorína, až neuveriteľný príbeh navonok sebavedomého muža, ktorý má však svoje nočné mory a psychické problémy.
Zo všetkých klientov, ktorých v knihe spomínam, poznám Moniku najdlhšie. Máme za sebou systematickú terapiu. Do terapie prišla pre partnerskú krízu. S manželom, s ktorým bola tri roky, si vôbec nerozumela. Bol podľa nej chladný, necitlivý, čudácky, lakomý… Prekážalo jej na ňom všetko. „Do svadobných šiat ma vlastne navliekla rodina… a ja som tak veľmi chcela z rodiny uniknúť.“
Chorobný slušniak, aj vnútorný kritik
Anton Heretik píše napríklad o tom, že často je celý priebeh terapie skoncentrovaný v prvom sne klienta. Spomína vnútorného kritika, ktorému Nemci hovoria Besserwisser a v terapii môže byť veľmi dôležitý. Viackrát sa hovorí o chorobných slušniakoch, ktorí sa snažia každému vyhovieť.
Určite vás zaujme koncept dosť dobrej matky, ktorý spomína v jednom z príbehov a prišiel s tým pojmom britský psychoanalytik Donald Winnicott.
Zaujímavý bol spomínaný príbeh o 33-ročnom Martinovi, ktorý stratil manželku. Bol to príbeh o trúchlení, o prekonaní smútku, bolesti, čo sa týka nás všetkých…a s pribúdajúcim vekom čoraz častejšie. Autor v príbehu hovorí, kedy sa bolesť zo straty môže zmierniť a ako sa dá trúchlenie využiť v psychoterapii na podporu klientovho osobného rastu.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:
Mnoho klientov prichádza do terapie pre problémy v partnerských vzťahoch. U niektorých je to prežívanie osamelosti, u iných presýtenie vzťahmi, prípadne množstvom konfliktov. So všetkými klientmi dospievame k tomu, že vzťahy sú spoločnosť s ručením obmedzeným. Vstupuje do nich také množstvo faktorov! Napríklad rodinné mýty oboch partnerov. V rodinách, z ktorých pochádzajú, panujú iné tradície a rituály, od prejavovania emócií cez stolovanie až po recepty na kapustnicu. A nikto doposiaľ nezodpovedal otázku, čo je pre pár priaznivejšie – či keď sa temperamentové vlastnosti partnerov zhodujú, alebo keď sa navzájom dopĺňajú. Všetky vzťahy podliehajú skúškam ohňom, od finančných problémov až po neveru. Do nových vzťahov by sme asi mali vstupovať s pokorou a uvedomením, že nikto nám nedáva záruku na kvalitu a trvanlivosť. A odchádzať z nich by sme mali s vedomím, že sme pre ne urobili všetko, čo sme mohli.
Ak sa chcete viac dozvedieť o Dobre, prečítajte si 13 skutočných príbehov v knihe Antona Heretika, z jeho praxe psychoterapeuta, v ktorej vie skvele prepojiť svoje nesmierne znalosti, schopnosti a predchádzajúce skúsenosti s empatiou a ľudským prístupom ku svojím klientom.
Verím, že jeho Dobro inšpiruje a možno pomôže v konkrétnych prípadoch.
Táto i predchádzajúce knihy vyšli vo vydavateľstve Ikar.
Milan Buno, knižný publicista