Od detstva milujeme rozprávky, povesti, mýty a legendy, čo s nami zostáva vlastne po celý život. Na tom stojí dnešná ohromná popularita literárnej a filmovej tvorby zaoberajúcej sa mágiou, fantastikou a paranormálnymi javmi. Tieto knihy vám prinášajú záhadné a tajomné miesta na Slovensku, ktoré sa oplatia navštíviť.
Ak radi spoznávate Slovensko, najmä menej známe kúty, jedinečné lokality a zaujímavé miesta – odporúčame dvoch nových turistických sprievodcov. Záhadné miesta 4. a 5.diel, ktoré zostavili Ján Lacika a Daniel Kollár.
Záhadné miesta na Slovensku
Slovensko ponúka množstvo najrôznejších tajomstiev a záhad. Už vyšli tri knihy v sérii Záhadné miesta a mali obrovský úspech. Venovali sa tajomným javom a udalostiam západného, severného a východného Slovenska. Teraz vyšiel teda štvrtý diel o záhadách južného Slovenska a piaty diel o záhadách stredného Slovenska.
Najkrajšie výlety k tajomným a zaujímavým miestam Slovenska ponúkajú:
• prírodné fenomény a záhadné javy
• historické udalosti aj nevšedné príbehy
• výnimočné osobnosti
• povesti a legendy
• tipy a zaujímavosti
Záhadné miesta 4. diel

Záhadné miesta 4.diel ponúka výlety k tajomným a zaujímavým miestam južného Slovenska: Novohrad, Hont, Banská Štiavnica. Čitateľ v ňom navštívi juh stredného Slovensko a oboznámi sa s pestrou ponukou ich záhad okorenenou aj mnohými legendami či povesťami.
Príroda tohto regiónu nám ponúka mnoho záhad. Ich podstatná časť sa týka faktu, že väčšina tunajších pohorí je vulkanická. Z tohto pohľadu je zvlášť zaujímavá Cerová vrchovina, kde sa sopečné deje ukončili relatívne nedávno a stopy, ktoré po sebe zanechali, sú ešte stále veľmi dobre čitateľné v teréne.
Osobitou kapitolou sú Štiavnické vrchy, ktoré sa vďaka učencom z Banskej Štiavnice stali dejiskom prvých vedeckých správ o sopečnej minulosti Slovenska. Produkty dávneho vulkanizmu veľmi dobre poslúžili miestnym obyvateľom, či už ako originálne skalné obydlia vydlabané do poddajných tufov alebo ako nesmierny zdroj bohatstva v podobe veľkého množstva rúd.
Val obrov
Najväčšou záhadou regiónu je tajomný spečený múr nazývaný aj Val obrov tiahnuci sa od Sitna až k Dunaju. Mnoho nezodpovedaných otázok zostalo aj z čias tureckých vojen, ktoré Hont a Novohrad sužovali viac ako iné regióny Slovenska. Vydáme sa aj za tajomnými templárskymi rytiermi, torých pôsobenie v Banskej Štiavnici a na Pohroní je prinajmenšom také záhadné ako je záhadný tento legendárny mníšsky rád sám o sebe.
V knihe sa okrem iného vyberieme na Šomošku, do okolia Modrého kameňa, na Vartovku, do banskej Bystrice i banskej Štiavnice, aj do Dudiniec.
Záhadné miesta 5. diel

Výlety k tajomným a zaujímavým miestam stredného Slovenska: Pohronie, Podpoľanie, Horehronie.
Záhadné miesta 5.diel sa venuje regiónom stredného Slovenska, ktoré spoločne spája rieka Hron. Navrhovaná trasa sleduje druhú najdlhšiu slovenskú rieku od Slovenskej brány, ktorou Hron opúšťa Karpaty a vstupuje do malebnej Podunajskej nížiny. Proti toku rieky sa vyberieme do krajiny poskladanej z karpatských pohorí a kotlín, až sa napokon dostaneme až k prameňu Hrona pod majestátnou Kráľovou hoľou.
Na úvod sa ponoríme do tajomnej takmer tisícročnej histórie benediktínskeho kláštora v Hronskom Beňadiku a potom sa pokúsime zrekonštruovať poslednú sopečnú aktivitu na Slovensku, ktorá sa udiala pred stotisíc rokmi na Putikovom vŕšku. „Žeravá“ téma vulkánov nás bude sprevádzať na viacerých miestach a podrobnejšie sa k nej vrátime na Poľane, kde budeme hľadať odpoveď na to, prečo je najlepšie zachovaným treťohorným stratovulkánom na Slovenku.
Sopky aj tajomný nápis
So stredoslovenskými sopkami súvisí aj pamätné stretnutie vedcov v Sklených Tepliciach na prvej vedeckej konferencii na svete. Spoločne zistíme, že týmto vulkánom vďačíme za veľké prírodné bohatstvo zlata, striebra, medi a ďalších rúd, ktoré v minulosti prinášali veľký zisk bohatým banským mestám na Pohroní, ako sú nielen Nová Baňa, Banská Hodruša, Špania Dolina, ale predovšetkým „zlaté“ mesto Kremnica.
V Kremnických vrchoch sa pokúsime rozlúštiť aj tajomný nápis na vrchu Velestúr a zamyslíme sa nad tým, či je v Kremnických Baniach ten pravý geografický stred Európy. Spoločne sa budeme snažiť spoznávať zlaté časy zaniknutých kúpeľov vo Vyhniach či na Borovej hore, avšak zároveň sa ponoríme aj do dávnej histórie dodnes fungujúcich kúpeľov v Sklených Tepliciach a na Sliači.
Zvlášť zaujímavou témou pátračov po tajomstvách a záhadách sú pohronské hrady. Navštívime také, čo po nich takmer nič nezostalo, ako napr. Breznický hrad či Pustý hrad pri Repišti, ktorý dostáva pozoruhodnú náhradu v podobe novodobej repliky hradu Marcus. Neobídeme však ani hrady a zámky, ktoré sa dodnes zachovali v plnej kráse.
Objavíme tajomstvá Zvolenského zámku, Ľupčianskeho hradu ako aj znovuzrodeného vodného hradu v Hronseku a Vígľašského zámku.
V knihe sa okrem iného vyberieme popod Vtáčnik, z Kremnických baní ju Hronu, pod Pustý hrad, okolo Poľany, pod Kráľovu hoľu.
300 tajomných a záhadných miest
„Pohľad tejto knižnej série vydavateľstva DAJAMA nazerá na naše slovenské záhadné a tajomné javy a úkazy cez prizmu vedeckého poznania alebo aspoň zdravého rozumu hľadajúceho pre ne nejaké rozumné a logické vysvetlenia. Kniha upriamuje pozornosť nielen na to, čo si nedokážeme vysvetliť dnes, ale vracia sa aj k záhadám, ktoré trápili našich predkov a ukazuje spôsob, ako sa k ich objasneniu prišlo. Je dobré, keď môžeme s odstupom času sledovať, ako sa s vývojom vedy a ľudského poznania postupne rúcali mnohé naše tajomstvá a mýty a dokázali sme ich nahradiť pravdivými údajmi a faktami,“ opisuje autor Ján Lacika.
Pekným príkladom je napr. postupné odhaľovanie sopečnej minulosti Štiavnických vrchov, ktoré trvá už viac ako dve storočia a stále nie je na konci. Priestor v tejto knihe dostávajú aj niektoré miestne zvláštnosti a kuriozity, ktorým síce vo všeobecnosti už rozumieme a vieme ich pochopiť, ale pre mnohým čitateľov mohli byť doteraz nepoznané, a teda záhadné.
Dôležitou súčasťou publikácie sú aj rozličné ľudové povesti, legendy a rozprávky, v ktorých je vždy určitý kus historickej pravdy a zároveň aj realite sa vymykajúcej fantázie.
