Hranice sú bránou k zdravým vzťahom. Štúdie ukazujú, že sme čoraz úzkostnejší. Komplikované vzťahy patria medzi hlavné príčiny zvyšujúcej sa miery úzkosti a úzkosť a depresia sú dva najbežnejšie dôvody, prečo sa ľudia rozhodnú vyhľadať pomoc v terapii.
Otázkou teda je – ako nájsť vnútorný pokoj a získať späť samého seba?
Aj o tom je kniha Nastavte zdravé hranice.
Prestaňte sa vnútorne trápiť, jasne povedzte, čo potrebujete, a zažite slobodu, ktorú pozná len ten, kto je skutočne sám sebou.
Nastavte zdravé hranice
Vyhľadávaná odborníčka na vzťahy a jedna z najvplyvnejších terapeutiek na Instagrame, Nedra Glover Tawwab, predstavuje jednoduché – no zároveň účinné – spôsoby, ako si nastaviť zdravé hranice vo všetkých oblastiach života.
Tieto techniky, ktoré sa opierajú o najnovšie poznatky, ako aj osvedčené postupy, pomáhajú jasne a bez pocitu viny určiť a vyjadriť naše potreby – a odhaliť tak základný problém, ktorý stojí za spoluzávislosťou, bojom o moc, úzkosťou, depresiou či vyhorením.
Kniha Nastavte zdravé hranice obsahuje zrozumiteľný návod, ako zistiť, že máme problém s hranicami, a ako na základe toho konať. Je plná príkladov z praxe a praktických návodov, ako konkrétne postupovať, keď ľudia nerešpektujú naše hranice, lebo sa sami neberieme vážne.
Prečo nevyvodzujeme voči druhým zodpovednosť, priveľa sa ospravedlňujeme, sme príliš flexibilní, vyjadrujeme sa neurčito a hranice zostávajú v našej hlave. Prečo predpokladáme, že ich stačí vytýčiť raz, či očakávame, že ľudia sami prídu na to, čo potrebujeme alebo z nášho správania vyčítajú, že prekročili naše hranice.
Príznaky toho, že potrebujete zdravšie hranice
Ako rozpoznať, že potrebujete zapracovať na svojich hraniciach?
„Duševné problémy, ako je úzkosť, môžu byť vyvolané našou neurologickou reakciou na stres. Keď sme v strese, náš mozog má problém vypnúť. Ovplyvňuje to náš spánok. Nastupuje strach. Ako terapeutka pozorujem nedostatočnú starostlivosť o seba, pocity preťaženia, odpor, vyhýbanie sa a ďalšie duševné problémy, ktoré sú bežnými prejavmi problémov s nastavením hraníc,“ vysvetľuje Nedra.
Najčastejšie sú to tieto príznaky:
- Cítite sa preťažení.
- Vyhýbate sa telefonátom a kontaktu s ľuďmi, ktorí by od vás mohli o niečo žiadať.
- Trúsite poznámky o tom, že pomáhate ľuďom, ale na oplátku nič nedostávate.
- Cítite sa vyhorení.
- Často snívate o tom, že všetko necháte tak a zmiznete.
- Nemáte čas na seba
Hranice sú nevyhnutné v každom veku. Vo vzťahoch sa menia spolu s tým, ako sa menia ľudia, ktorí sú ich súčasťou. Zmeny, ako je svadba, odchod na vysokú školu alebo založenie vlastnej rodiny, si často vyžadujú nové hranice.
Aj o tom je táto inšpiratívna kniha Nastavte zdravé hranice.