Fascinujúca kniha, ktorú môžeme využiť všetci…hoci by sme si želali, aby sme ju nikto nepotrebovali. No takmer každý zažijeme v živote menšiu či väčšiu traumu, ktorá nás zasiahne fyzicky i psychicky. A otázkou potom je – ako rýchlo sa z toho vieme dostať. Ako dobre vieme túto traumu spracovať, zbaviť sa úzkosti, či agresivity, neschopnosti koncentrovať sa… Vieme sa opäť naučiť nadväzovať vzťahy a dôverovať, ak sme zažili traumu v medziľudskom kontakte?
Aj o tom je táto majstrovská kniha Telo si pamätá.
Telo si pamätá
Doktor Bessel van der Kolk patrí medzi najlepších odborníkov na traumu na celom svete. Viac ako tridsať rokov pracuje s tými, ktorí prežili. V knihe využíva vedecký pokrok na to, aby ukázal, ako trauma doslova pretvorí telo aj mozog, pričom znemožní schopnosť prežívať pôžitok, zaangažovanosť, sebakontrolu či dôveru.
Skúma inovatívne prístupy k liečbe – od neurofeedbacku a meditácie k športu, divadlu či joge –, ktoré ponúkajú nové cesty k uzdraveniu tým, že aktivujú prirodzenú neuroplasticitu mozgu.
Kniha Telo si pamätá sa zakladá na vlastnom výskume Bessela van der Kolka, ako aj iných popredných vedcov, a odhaľuje nekonečnú moc našich vzťahov liečiť aj raniť. Okrem toho ponúka novú nádej, že dokážeme znovu vziať život do vlastných rúk.
Rôznorodé traumy a liečenie
Kniha využíva najnovšie vedecké poznatky a ukazuje, ako trauma doslova pretvára telo i mozog. Traumatizovaný človek nevie nájsť útechu či zapojiť sa do kolektívu, stráca sebakontrolu a dôveru. Autor vo svojej práci skúma inovatívne postupy liečby od neurofeedbacku a meditácie až po šport, drámu a jogu, ktoré ponúkajú nové možnosti zotavenia aktiváciou prirodzenej neuroplasticity mozgu a ponúka novú nádej na opätovné získanie zdravého života.
Pritom môže ísť o rôzne traumy – z detstva, sexuálne zneužívanie, domáce násilie, ale aj aktuálna vojna, pandémia covidu ap. Pravdou je, že trauma je jeden z najzávažnejších faktorov, ktoré ohrozujú zdravie ľudí. A pritom sa jej tak málo venujeme…
V knihe Telo si pamätá postupne vysvetľuje, čo je to trauma, ako sa prejavuje, nazrieme do mozgu a zistíme, ako nás trauma ovplyvňuje a postupne ničí. Jedna celá kapitola sa venuje mysli detí, v ktorej autor rozoberá vzťahové väzby, zneužívanie a zanedbávanie detí, ako je to s láskou a čo je to vývojová trauma.
Následne van der Kolk ukazuje cesty k uzdraveniu: ako nechať minulosť minulosťou, ako si zvýšiť sebavedomie, nájsť svoj hlas, predprogramovať mozog, alebo ako sa zabývať vo svojom tele pomocou jogy.
Foto: Tatran, SkveleKnihy.sk