V našej spoločnosti je stále veľmi silný patriarchálny systém. O deti sa má starať žena-matka. Nie otec. A ak zostane na „otcovskej“ muž, stretáva sa s nepochopením, posmechom, odmietaním… „Keď ich dobré úmysly zle vypália, cítia sa ranení, preto chcem otcom ukázať, ako sa môžu lepšie naladiť na súčasné kultúrne hodnoty. Otcovia môžu v životoch svojich detí hrať inú opatrovateľskú rolu a môžu vyrovnávať iný druh naratívu rodičovskej identity, ktorý upevní silnejšie vedomie „ja“,“ píše vo svojej knihe Moderné otcovstvo Jordan Shapiro, vo svete veľmi uznávaný až oslavovaný myšlienkový vodca.
Moderné otcovstvo
Vo svojej knihe o úlohe otca v 21.storočí skúma otcovstvo z rôznych pohľadov. Spochybňuje tradičné predpoklady o pôvode a rozdelení rodičovských úloh a rolí. Poukazuje na to, ako sú otcovia cez médiá neustále bombardovaní predpokladmi, ktoré vychádzajú ešte z čias viktoriánskeho či industriálneho chápania postavenia a úlohy otca v rodine.
Podľa výskumného centra Pev Research Center „podiel rodičov – otcov, ktorí nie sú v manželskom vzťahu, za posledných päťdesiat rokov vzrástol viac než dvojnásobne. Z rodičov, ktorí nie sú v manželskom vzťahu a žijú so svojimi deťmi, je dnes 29 % otcov, oproti 12 % v roku 1968.“
Podľa výskumu napríklad pokiaľ ide o akademické vzdelanie, deti osamelých otcov zvyknú mať lepšie známky a vyššie celkové hodnotenie na stredných školách. Zatiaľ čo osamelé matky zvyčajne kladú väčší dôraz na takzvané tradičné zvyky, napríklad rodinné obedy.
Táto kniha je o novom chápaní otcovstva, o úlohe otca pri výchove detí, o mužnosti ako takej.
Shapiro zvykne veľmi šikovne až nečakane kombinovať psychológiu s filozofiou, sociológiou a ekonómiu. Predkladá aspekty, ktoré by vám ani nenapadli alebo upozorní na fakty, ktoré ste si doteraz neuvedomovali.
Ženy-matky si pri čítaní potvrdia niektoré postrehy, ktoré samy nadobudli. A povedia si – áno, presne takto som to cítila, len o tom nikto nehovorí.
A muži zasa dostanú nový pohľad, informácie aj tipy, ktoré potrebujú, aby sa stali ešte lepšími otcami.
To je Moderné otcovstvo od Jordana Shapira.
Menej sily a viac empatie
Všetky výskumy ukazujú, že empatický a na deti koncentrovaný prístup pri výchove je účinnejší ako prísny a trestajúci. Všetko, čo ste kedy počuli o fixnom nastavení mysle v protiklade k duchovnému rastu, o vnútornej motivácii v protiklade k vonkajšej motivácii a o pozitívnej podpore v protiklade k negatívnemu postoju ukazuje týmto smerom. Mrkva funguje lepšie ako palica. Výprask spôsobí viac zla ako dobra. Hanba spôsobuje dlhotrvajúce psychologické traumy. Tresty na spôsob zákazov a domáceho väzenia sú účinné iba ako intervencia, nie ako spôsob na podnietenie zmeny správania v dlhodobom horizonte.
Staré metódy rodičovskej výchovy, ktoré boli založené na strachu, nefungujú. Aj vy a aj ja sme napokon v poriadku i napriek – a nie kvôli – neustálemu hrešeniu a občasnému zauchu. Ale nie každý má to šťastie. Je čas, aby otcovia prestali vnímať fyzickú silu a emocionálny nátlak ako základné riešenie a osvojili si vnímavejší prístup.
Milan Buno, knižný publicista