Keď sa povedia Oponice, mnohým napadne práve tá úžasná miestnosť, ktorá dýcha tajomnom a históriou. Trinásta komnata kaštieľa, ktorá ukrýva knižný poklad. Len čo prekročíte prah miestnosti, ocitnete sa vo svete príbehov…
Oponice však zaujmú aj ďalšími vecami. Už z južnej strany oponického chotára nás upúta zrúcanina hradu, ktorý stojí nad obcou ako strážca tohto územia. Rovnako ako hrad prišiel o svoju dominanciu aj veľký renesančný kaštieľ v Oponiciach prišiel o svoju krásu. Roky chátral v opustenom parku, dlhé obdobie nemal majiteľa, až mu hrozilo, že aj z neho zostanú iba ruiny. Park okolo kaštieľa zarastal neprehľadnou húštinou a zdalo sa, že celý areál zanikne. Ale prišiel zanietený investor, ktorý sa podujal z ruiny stvoriť nový kaštieľ. A podarilo sa!
Krásny renesančný kaštieľ
História zaznamenáva zemiansku rodinu Bartakovičovcov, pôvodných majiteľov malého renesančného kaštieľa, ktorý v 19. storočí predali Apponyiovcom. „Tí ho však nikdy neobývali, slúžil rôznym účelom, až ho v roku 1924 dostala obec od majiteľov ako náhradu za nezaplatené dlhy na obecných daniach. Od roku 1993 je v ňom Apponyiho múzeum. Veľký renesančný kaštieľ v rozsiahlom parku si Apponyiovci dali postaviť v 16. až 17. storočí, keď už hrad nevyhovoval ako rodinné sídlo,“ píše Milan Hlôška v časopise Krásy Slovenska.
Vzácna knižnica
Kaštieľ postupne prestavovali, v polovici 19. storočia do pristavaného severného krídla umiestnili knižnicu založenú roku 1770, ktorá obsahovala 30 000 kníh, mnoho vzácnych exemplárov. Patrila medzi najväčšie v strednej Európe. Ale vášne niektorých členov rodiny spôsobili dlhy, a tak mnohé knihy museli predať, no najväčšia devastácia knižnice nastala po druhej svetovej vojne.
Na jej záchrane pred úplným zničením má veľké zásluhy františkán a politický väzeň Vševlad J. Gajdoš, ktorý knižnicu z poverenia Matice slovenskej skatalogizoval a očistil. Knihy v roku 1972 v žalostnom stave odviezli do depozitov v Martine a interiér knižnice spálili v parku.
Knižnicu spolu s kaštieľom zrekonštruovalo v rokoch 2007 – 2011 slovensko-švajčiarske konzorcium IP Slovakia. Apponyiovskú knižnicu vrátili späť do obnovených priestorov. Dnes je v nej okolo 17 000 kníh, vrátane vzácnych diel od roku 1515 do roku 1940. Z autorov zaujmú Macchiavelli, Petrarca, G.Bruno, Galilei, Da Vinci, Dumas, Balzac, Newton či Linné a mnoho ďaľších.
Nádherné okolie
Upravený je aj park okolo kaštieľa so záhonmi šípových ruží, medzi vzácnymi drevinami nechýba ginko. Prechádzka okolo rybníčka s rybičkami je príjemným balzamom. Veľký kaštieľ v Oponiciach dnes poskytuje ubytovacie a stravovacie služby vyššieho štandardu v prekrásnych priestoroch, takže oddych si tu môžeme plne vychutnať.
Obnovu v Oponiciach zaznamenávame aj na námestí v strede obce. Okolie Kostola sv. Petra a Pavla dostalo nový šat a stopy po Apponyiovcoch nachádzame aj tu. V rodinnej hrobke s apponyiovským erbom sú pochovaní mnohí jej členovia. Grófka Žofia Apponyiová dala v roku 1869 postaviť v kostole organ a dnes sa tu konajú aj organové koncerty. Oponice ležia na ceste medzi Nitrou a Topoľčanmi, ale nie na hlavnej ceste, ale pod pohorím Tribeč, takže premávka je tu menšia ako na hlavnom ťahu. Aj preto vari môžeme povedať, že je to obľúbené miesto, kam sa radi môžeme vrátiť.
V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska.
Predplatné si môžete objednať TU.
Text a foto: Milan Hlôška, Chateauappony.sk