Pandora vám ponúkne gotickú atmosféru konca 18.storočia, trošku napätia a tajomna, romantiku a štipku histórie. Legenda o Pandorinej skrinke, zamilovaný starožitník, poklady, atmosféra a vôňa starožitníctva, grécka mytológia…ponorte sa do napínavého historického príbehu.
Príbeh Pandora
Londýn 1799.
Mladá nádejná návrhárka šperkov Pandora Blakeová žije so svojím strýkom v kedysi preslávenom obchode so starožitnosťami svojich rodičov. Jedného dňa do obchodu tajne doručia záhadnú grécku vázu. Od tej chvíle sa v starožitníctve začínajú diať zvláštne veci. Pandora je odhodlaná zistiť o váze viac, a tak o pomoc požiada Edwarda Lawrenca, mladého muža, ktorý sa neúspešne uchádza o prijatie do ctihodnej Spoločnosti pre starožitníkov.
Edward vidí v starodávnej váze kľúč k svojej akademickej budúcnosti, Pandora ju zas vníma ako šancu na obnovenie bývalej slávy starožitníctva a možnosť osamostatniť sa. Lenže Edwardove zistenia o váze náhle spochybňujú všetko, čo Pandora vie o vlastnom živote, rodine i svete. Postupne si začína uvedomovať, že niektoré dvere je lepšie neotvárať, pretože hranica medzi náhodou a osudom je niekedy až príliš tenká…
Pútavý historický triler
Pandora je príjemné oddychové čítanie, ktoré vás vezme do minulosti, odkryje trošku starých gréckych mýtov, obľúbite si Pandoru, alias Doru, ale aj sympatického Edwarda a škrípať zubami budete pri hnusáckom strýkovi 🙂
Zaujímavá je atmosféra starého Londýna, ktorý autorka vykreslila pomerne verne. Evidentne si georgiánske obdobie dobre naštudovala. „Vždy som chcela napísať fikciu, ktorá by sa odohrávala v mojom obľúbenom georgiánskom období,“ spomína si autorka. „Chcela som, aby bola hlavnou hrdinkou dizajnérka šperkov. V mojej mysli úplne ožila aj straka menom hermes.“
Mimochodom, autorka Susan Stokes-Chapman vyštudovala anglickú literatúru a kreatívne písanie. Tento jej debutový román Pandora sa prebojoval do užšieho výberu ocenenia Lucy Cavendish Fiction Prize 2020 a v rovnakom roku získal longlist Bath Novel Award.
Niečo sa predá. Za posledný mesiac prichádzajú peniaze pomaly, ale stabilne, ako voda z pretekajúceho stropu. Každý predaj je však založený na klamstvách, divadielku predavača. Hezekiah prisudzuje svojim predmetom kadejaké fantastické histórie. Drevenú debnu použil otrokár na prevoz dvoch detí z Ameriky v roku 1504 (hoci ju iba pred týždňom vyrobil stolár z Deptfordu); ozdobný svietnik kedysi patril Thomasovi Culpeperovi (hoci ho vyrobil kováč z Cheapside). Raz Hezekiah predal majiteľovi nevestinca zelený zamatový gauč, o ktorom tvrdil, že ho vlastnil francúzsky gróf počas tridsaťročnej vojny a zachoval sa po tom, čo jeho „najhonosnejšie“ château zhorelo…