V roku 2021 vydalo Nakladatelství C. H. Beck, s. r. o. jedinečnú publikáciu Právo e-shopov, v ktorej nám autori, skúsení advokáti a právnici, špecialisti na danú oblasť, JUDr. Róbert Bános, JUDr. Andrea Kuruczová a Mgr. Eva Renáčová ponúkajú ucelený, právny prehľad o fungovaní e-shopov.
Publikácia je písaná zreteľnou rečou, nakoľko autori vychádzali najmä z praxe, ktorú nadobudli práve pri tvorbe obchodných podmienok, pri implementácii nariadenia GDPR, ale taktiež aj pri zastupovaní podnikateľov, či obchodných spoločnosti v konaniach pred súdom, Slovenskou obchodnou inšpekciou a iných.
Predložená publikácia dáva do pozornosti čitateľovi základné právne princípy obchodovania prostredníctvom e-shopu. Publikácia prevádza čitateľa celým rozsahom, a to od objednávky cez uzatvorenie zmluvy prostredníctvom e-shopu až po postup pri uplatnení práv zo zodpovednosti za vady a odstúpenie od zmluvy. Súčasťou publikácie sú vzory všeobecných obchodných podmienok, reklamačného formulára, formulára na odstúpenie od zmluvy spolu so vzormi podaní, ktoré sa môžu aplikovať v konaní pred Slovenskou obchodnou inšpekciou. Publikácia je venovaná prevádzkovateľom e-shopov, no najmä tým, ktorí o založení e-shopu zatiaľ len premýšľajú. Práve z toho dôvodu publikácia obsahuje množstvo príkladov z reálneho života, či rozhodnutí o fungovaní slovenských e-shopov.
Publikácia sa veľmi podrobne venuje všeobecným obchodným podmienkam, odporúča ich štruktúru, najmä rozdelenie do dvoch častí, jednej ktorá sa aplikuje pre fyzické osoby spotrebiteľov a druhá časť pre právnické osoby, podnikateľov. Všeobecné obchodné podmienky patria k najčastejším typom obchodných dokumentov a ide o dojednanie zmluvy, ktorú elektronický obchod uzatvára práve s kupujúcim. Ich štruktúra je nasledovná, a to všeobecné ustanovenia, spôsob uzatvárania kúpnej zmluvy, práva a povinnosti predávajúceho a kupujúceho, dodacie a platobné podmienky, kúpna cena, nadobudnutie vlastníctva a prechod nebezpečenstva škody na tovare, reklamačný poriadok, osobné údaje, odstúpenie od kúpnej zmluvy, alternatívne riešenie sporov a záverečné ustanovenia. Všeobecné obchodné podmienky sú nevyhnutnou súčasťou internetového obchodu. Predávajúci je povinný pred uzatvorením zmluvy informovať spotrebiteľa o vlastnostiach tovaru, odstúpení od zmluvy, či iných informáciách. Predávajúci oznámi všetky potrebné informácie kupujúcemu na základe daných všeobecných obchodných podmienok. Predávajúci sa práve týmito podmienkami chráni voči orgánu kontroly, ale taktiež aj pred množstvom reklamácii, ktoré by mohol obdržať. Obsahom všeobecných obchodných podmienok sú základné náležitosti zmluvného vzťahu a mali by byť uvedené najmä informácie o hlavných vlastnostiach tovaru, charakter služby, údaje predávajúceho, celková cena tovaru vrátane DPH, náklady na dopravu, dodanie, poštovné, cena za použitie prostriedkov diaľkovej komunikácie, platobné podmienky, dodacie podmienky, lehota dodania, informácia o vybavovaní reklamácie, informácia o práve spotrebiteľa odstúpiť od zmluvy, informácia o znášaní nákladov na vrátenie tovaru predávajúcemu pri odstúpení od zmluvy, informácia o povinnosti spotrebiteľa uhradiť predávajúcemu cenu za poskytnutie plnenia, informácia o tom, kedy nemôže spotrebiteľ odstúpiť od zmluvy, informácia, že predávajúci je zodpovedný za vady tovaru, o prísnejších podmienkach záruky, o existencii príslušných kódexov správania, o dĺžke trvania zmluvy, o minimálnej dĺžke trvania záväzkov spotrebiteľa, o povinnosti zaplatiť preddavok a o možnosti riešenia sporu prostredníctvom alternatívneho riešenia sporov. Okrem vyššie uvedeného je predávajúci povinný upovedomiť zákazníka o zaplatení ceny za službu, či tovar.
V prípade, že potrebujete komplexné právne poradenstvo v oblasti internetového predaja – oblasť e-shopov neváhajte kontaktovať skúsených advokátov, ktorí Vám s problémom poriadia. Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, kto a akým spôsobom Vám má poriadiť, zadajte do internetového prehliadača heslo „advokát Šaľa“ , následne už všetky potrebné informácie poľahky nájdete.
Advokát JUDr. Róbert Bános pôsobí v advokácii od roku 2008 a má bohaté skúsenosti s tvorbou obchodných podmienok, s poradenstvom pre start-upy a e-shopy. V súčasnosti jeho Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ s. r. o. je členom viacerých prestížnych medzinárodných právnických organizácii. Spoluautorkou publikácie je aj advokátka JUDr. Andrea Kuruczová, v súčasnej dobe tiež členkou tímu Advokátskej kancelárie BÁNOS & KOŠÚTOVÁ. Má množstvo skúseností v oblasti trestného práva, ale taktiež aj v oblasti ochrany osobných údajov a práva e-commerce. Poslednou spoluautorkou je právnička Mgr. Eva Renáčová, ktorá sa venuje oblasti ochrany spotrebiteľa, práva e-commerce a tvorbe obchodných podmienok.
TS, Foto: Banos.sk