Dnešný deň bol dlhý a náročný. Poviem vám, chodiť do školy dá človeku poriadne zabrať. Po nej mám ešte tréning karate a podvečer sa učím opäť do školy. Veď to je celodenná práca! A preto niekedy, keď si večer líham do postele, som naozaj unavený.
Jojo má osem rokov a kopu dobrých nápadov.
Ale je to naozaj tak? Alebo sú skôr uletené, divoké, bláznivé?
Jojo, to vážne?!
Výmyselník Jojo by sa celý deň iba hral. Mamička – učiteľka na strednej škole – mu však dáva rôzne úlohy, pretože potrebuje v domácnosti pomôcť. Keď si Jojo nie je celkom istý, zavolá svojmu ocinovi, ktorý na všetko pozná odpoveď. Veď je vedátor, rád mu rozpráva o výskumoch, ktoré považuje za dôležité…aj keď im Jojo nie vždy celkom rozumie 🙂
Jojo rád pomáha a vždy s dobrým úmyslom, ale oveľa radšej si vynaliezavo uľahčuje prácu a pred malou sestrou Olinkou stvára somarinky. A tak veci často dopadnú inak, ako si predstavoval, a mama robí záchranárku. „Bývame v byte na piatom poschodí. V dome síce nemáme výťah, ale zato máme veľmi milých susedov. A tak si žijeme…“ píše v úvode Jojo a potom sa to začína.
Veď posúďte, čo napríklad zažijú:
- Lyžičkový katapult
- Balkónová potopa
- Lietajúce smeti
- Katastrofa v práčke
- Domáci prales
- Skrat v umývačke riadu
Príbehy v knihe Jojo, to vážne? deti nielen zabavia, no tiež poučia. Sám Jojo im povie, čo sa práve naučil a čo je pre život dôležité. Aj rodičia nájdu užitočné návody v závere knihy.
R.Krause radí rodičom
Príbehov je 10 a ku každému neuropsychológ Dr. Robert Krause poradí, ako lepšie zvládať situácie pri výchove detí a ako s nimi vhodne komunikovať.
„Často počujem z úst mnohých rodičov „neskáč, netoč sa, neplač, nekrič“. Je to negatívna sugescia, ktorá v mysli dieťaťa vytvorí predstavu toho, čo znamená skákať, točiť sa, plakať, kričať,“ radí pri prvom príbehu Lyžičkový katapult.
Je to, ako keby som vám povedal: „Teraz sa nesústreďte na dýchanie.“ Je vysoko pravdepodobné, že sa práve na dýchanie začnete sústreďovať.
Vo výchove je významné používať pozitívne sugescie, ktoré znejú napríklad: Srdiečko, prestaň skákať na gauči. Srdiečko, prestaň kričať. Je to jasná a zrozumiteľná inštrukcia. Keď vychovávame dieťa, môžeme mu ponúknuť alternatívu: Srdiečko, prestaň skákať na gauči. Ak chceš skákať, nech sa páči, môžeš skákať do vankúšov.
Kniha Jojo, to vážne? voľne nadväzuje na rovnomenný edukatívny animovaný seriál z dielne TV Jojko, ktorý je veľmi populárny a deti sa vždy tešia na Jojkove šibalstvá.
Ilustrátor Rastislav Polenkovič, ktorý vytvoril postavy rodiny do seriálu, ich vtipným spôsobom oživil aj na stránkach knižky.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk