Marec je nielen prvým jarným mesiacom, kedy sa konečne po zime začína príroda prebúdzať…ale je to aj mesiac knihy. Oslava literatúry, príbehov, spisovateľov. Prečo je práve marec mesiac knihy a nie povedzme november a december, kedy sa predáva najviac kníh a vydavateľstvá doslova dobiehajú prípadné celoročné straty?
Súvisí to s jednou legendárnou osobnosťou, ktorá šírila knižnú kultúru a milovala knihy. Je to na počesť Mateja Hrebendu, ale tiež preto, že bol v tomto mesiaci slabý predaj kníh.
Marec mesiac knihy
Marec bol kedysi veľmi slabým, ak nie najslabším v predajoch kníh. Možno to bolo tým, že cez zimu, keď sa nedalo veľa robiť vonku, sme aj viac čítali a s príchodom jari sme sa prirodzene presúvali do prírody, na záhradky ap. Knihy išli tak trochu bokom. A tak si kníhkupci v 50.rokoch minulého storočia povedali – musíme ľudí opäť nejako priviesť do kníhkupectiev. A vymysleli Marec mesiac knihy.
Pripomíname si ho od roku 1955 a je to aj preto, že sa tento mesiac spája so spomínaným Matejom Hrebendom, ktorý sa narodil i zomrel v marci (10.3.1796 – 16.3.1880). Bol to vášnivý milovník a zberateľ príbehov, no jeho lásku ku slovám komplikoval zdravotný stav. Hrebenda bol totiž nevidiaci.
Napriek tomu zasvätil svoj život literatúre. Zbieral knihy zo všetkých kútov sveta a neváhal putovať dni a noci na obyčajnom voze, aby ich zachránil. Okrem zbierania sa venoval aj šíreniu literatúry medzi prostý ľud, ponúkal ich zámožným rodinám, aj pánom z vyšších vrstiev. Knihy predával, požičiaval a rozdával. Vďaka nemu sa knihy dostávali aj k tým najchudobnejším.
„Ten, kto nemiluje knihu, nemiluje múdrosť. Ten, kto nemiluje múdrosť, stáva sa hlupákom.“
Ján Amos Komenský
Nemám nič. Nežiadam nič
Počas života prechodil celé Slovensko a zavítal aj do Prahy, Pešte či Viedne. Vozil slovenské i české knihy. Spolu s knihami šíril kultúru a osvetu o ich význame a dôležitosti. O potrebe národnej identity a kultúry. Okrem jednotlivcov pomáhal a nosil knihy aj do škôl a do spolkových inštitúcií. Tiež výrazne pomohol pri budovaní a rozširovaní knižníc.
Neraz vravel: „Nemám nič, nežiadam nič.“
Pri svojej slepote však videl oveľa viac ako mnohí vidiaci. Knihy videl srdcom, nie očami…
Svoju súkromnú zbierku kníh daroval Matici slovenskej a prvému slovenskému Gymnáziu v Revúcej.
Jeho meno dnes nesú napríklad Knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči a Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote.
V marci sa tiež organizuje Týždeň slovenských knižníc, ktorý po prvý raz vyhlásila Slovenská asociácia knižníc v roku 1999. V roku 2023 to je v týždni od 6. do 12.marca pod mottom KNIŽNICE pre všetkých – Knižnice ako záruka kvalitných informácií.
Marec ako najslabší „knižný“ mesiac?
Pravdou je, že marec naozaj býval mimoriadne slabým mesiacom, pokiaľ ide o predaj kníh. No v posledných rokoch sa to zmenilo a to aj vďaka množstvu akcií a podujatí, ktoré sa v tento mesiac konajú. Viaceré analýzy potvrdili, že marec sa vyšvihol do prvej päťky mesiacov z hľadiska počtu a objemu platieb v kníhkupectvách. Lepšie sú na tom vždy samozrejme október až december, teda predvianočné obdobie.
Marec ako mesiac knihy našťastie rezonuje nielen v knižnej sfére (vydavateľstvá, kníhkupectvá, či knižnice), ale aj v médiách alebo vo firmách. Organizujú sa rôzne aktivity na webe, v kamenných kníhkupectvách. V marci zvykli vychádzať aj osvedčené bestsellerové mená a knihy, ktoré boli v zahraničí hitom.
Napríklad tento rok 2023 vyjde v marci nový Stephen King, Michael Connelly, Vi Keelandová, Lars Kepler a mnohí ďalší.
„Matej Hrebenda chodil v temnotách a roznášal svetlo.“
Milan Buno, knižný publicista
Foto: autor/SkveléKnihy.sk, Freepik.com, snk.sk