Dedinka Vaďovce je len pár kilometrov od mesta Stará Turá. Bežne tichá obec učupená medzi kopcami, cez ktorú sa prechádza najmä zo Starej Turej v smere na Hrachovište, Čachtice alebo Krajné…no teraz sa Vaďovce stali dôležitým dejiskom nakrúcania seriálu podľa bestselleru Tetovač z Auschwitzu. Napísala ho Heather Morris, ktorá sa narodila na Novom Zélande, žije v Austrálii, ale zaujal ju osud Laleho, tetovača pôvodom zo slovenských Krompách.
Heather Morrisová navštívila dokonca aj Slovensku a jej knihy si slovenskí čitatelia mimoriadne obľúbili. Najväčším hitom bol práve Tetovač z Auschwitzu. Knihu vydal Ikar v roku 2018, už o rok vyšla v druhom vydaní a predalo sa z nej vyše 35.000 výtlačkov. Vo svete sa z knihy predalo vyše 6 miliónov kusov a patrí k najpredávanejším knihám 21.storočia.
Teraz teda podľa knihy vzniká seriál, ktorý pripravuje Sky TV, najväčšia európska satelitná platforma, a to v spolupráci s Izraelčanmi.
Stanica vo Vaďovciach
Režisérka a hollywoodskí herci použili železničnú stanicu v dedinke 5 km od Starej Turej ako kulisu. Premenovali ju na Krompachy, odkiaľ Lale pochádzal. Starostka obce Alžbeta Tuková priznala, že so štábom nespolupracovali, neboli oslovení, ale boli radi, že ich obec vybrali ako vhodnú lokalitu pre nakrúcanie. Jediné, čo od nich štáb chcel, bolo miesto, kde by zaparkovali techniku.
Seriál tetovač z Auschwitzu
Pôjde teda o 6-dielny seriál v britsko-izraelskej produkcii, ktorý nepôjde v televízii, ale na streamovacej službe. Všetky detaily sa snažia utajiť, či už obsadenie alebo termín odvysielania seriálu. No autorka knihy Heather Morrisová sa nechala počuť, že „je mimoriadne nadšená, že Sky TV so Synchronicity Films adaptujú môjho Tetovača z Auschwitzu. Je to splnený sen. Som nesmierne šťastná autorka!“
Filmárov zaujala práve stanica, ktorá je na trase Nové Mesto nad Váhom – Čachtice so svojím známym hradom, Višňové, Hrachovište, Vaďovce, nasleduje Stará Turá a pokračuje na Myjavu.
Okná aj dvere na stanici sú totiž pôvodné, filmári si ich len napatinovali. Priviezli rôzne dobové veci, parný rušeň a iné kulisy. Bezpečnostná služba mala zákaz pustiť kohokoľvek do priestorov stanice.
Na budovu stanice zavesili vlajku Hlinkovej gardy a po stanici sa premávali ľudia so židovskými hviezdami na kabátoch. Išlo o jednu z dôležitých scén seriálu – odchod židovských rodín do koncentračného tábora v Osvienčime v roku 1939. Nástup a výstup opakovali niekoľkokrát, nakrúcali rozlúčku s blízkymi.
Nakrúcalo sa na stanici a v jednej jej miestnosti.
Mimochodom, stanica Vaďovce bola pre nakrúcanie seriálu počas nedele uzavretá a ľudia cestovali autobusmi.
Vypočujte si EXKLUZÍVNY rozhovor s Heather Morris:
O čom je Tetovač z Auschwitzu?
Lale sa narodil 28. októbra 1916 v mestečku Krompachy na Slovensku ako Ludwig (Ľudovít) Eisenberg. Dvadsiateho tretieho apríla ho transportovali do Auschwitzu a vytetovali mu číslo 32407.
Gita sa narodila 1. marca 1925 v ďalšom slovenskom mestečku Vranov nad Topľou ako Gizela Fuhrmannnová. Do Auschwitzu ju vyviezli 13. apríla 1942 a vytetovali jej číslo 34902, a v júli toho istého roka, keď ju premiestnili z Auschwitzu do Birkenau, jej Lale toto tetovanie obnovil.
Tetovač z Auschwitzu rozpráva ich príbeh.
Príbeh dvoch slovenských Židov, ktorí prežili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau a po vojne si našli nový domov v Austrálii.
Lale v tábore dostal prácu tetovača. Jeho povinnosťou bolo číslovať väzňov, ktorých nacisti po selekcii nechali nažive, teda vpichávať im do predlaktí čísla s neodstrániteľným atramentom – jeden z najsilnejších symbolov holokaustu. Minimálnu slobodu pohybu, ktorú mu umožňovala táto funkcia, využíval na získavanie potravín výmenou za šperky a peniaze po zavraždených Židoch, čím nejedného spoluväzňa zachránil pred vyhladovaním. Jemu hrozila za túto činnosť smrť, mnohí iní jej vďačili za prežitie.
Jedného dňa sa v rade na tetovanie vyskytlo vystrašené a roztrasené mladé dievča… Pre Laleho – fičúra, frajera a trochu aj dobrodruha – to bola láska na prvý pohľad. Zaumienil si, že popri vlastnom prežití urobí všetko pre to, aby prežila aj Gita.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Vlado Kobielsky:
Výnimočný príbeh
To, čo robí túto knihu zvlášť pozoruhodnou, je Laleho životný elán. Vedel, aký osud nacisti chystajú jemu aj ostatným väzňom, on sa však rozhodol nepoddať neľudskosti tábora, zachovať si dôstojnosť, osobnú integritu a žiť čo najplnšie, ako to bude možné. Napriek všetkej svojej drsnosti je Tetovač z Auschwitzu príbehom nádeje a odvahy, a hoci to znie neuveriteľne, aj príbehom veľkej lásky.
Lale sa celý život držal motta: „Ak si sa ráno zobudil, je to dobrý deň.“
Lale začne „prácu“. Pokúsi sa nedvíhať zrak. Naťahuje sa ku kúsku papiera, ktorý mu podávajú. Musí tie číslice preniesť na dievčinu, ktorá ho drží. Ona tam už má nejaké číslo, to však vybledlo. Vpichne ihlu do ľavého predlaktia, vykresľuje číslicu 3, usiluje sa byť jemný. Vytečie krv. Ale ihla nevošla dosť hlboko, musí to číslo vykresliť znovu. Dievčina sa nemyká, no Lale vie, že jej spôsobuje bolesť. Varovali ich – ani slovo, ani pohyb! Odstráni z ruky krv a do rany vtrie zelený atrament.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: Ikar, Tomáš Tomis a FB/Myjavská štreka