V roku 2010 vychádza Iron Man 2 a v jednej scéne Tony Stark frajersky vkráča do luxusnej reštaurácie niekde v Monaku. Tento pomstiteľ v žlto-červenom robotickom obleku patrí k superhrdinom. Ako plejboj, miliardár a vynálezca priťahuje v päťhviezdičkovom podniku všetky pohľady. Po koberci sa nekĺže, doslova v tej prepychovej sále poletuje. Akoby čosi vetril a z pozície akéhosi poloboha sa nedá ničím zastaviť. Vtom oproti nemu vstane od stola kolos s výzorom bábiky – potľapkajú sa po pleci. Stark narazil na seberovného: „Elon!“
Áno, vo filme Jona Favreaua sa naozaj objavil Elon Musk osobne.
Svet podľa Elona Muska nie je životopis, ale autor sa snaží pozrieť bližšie na jeho projekty, najmä v obalsti vesmírneho priemyslu, ale aj dopravy, medicíny a finančníctva (kryptomeny). Nazrieme do kuchyne tohto všestranného podnikateľa, ktorý v posledných rokoch investuje do všetkých oblastí vedy. Zaoberá sa umelou inteligenciou, neurovedami, hrá sa na influencera a ako vieme, kúpil aj sociálnu sieť Twitter.
Svet podľa Elona Muska
Táto kniha prináša pohľad na aktivity jedného z najbohatších ľudí sveta z vedeckej perspektívy, ktorá umožňuje realisticky porovnať jeho plány a marketingové bubliny s tým, čo je naozaj technicky zrealizovateľné.
Fenomén Musk sa rozhodne nedá prehliadnuť. Elon Musk totiž sníva vo veľkom, sľubuje ľudstvu, že čoskoro opustí kolísku Zeme a osídli Mars, no a popritom si len tak pre radosť kúpi svoju obľúbenú sociálnu sieť Twitter.
V priebehu niekoľkých rokov sa presadil vo všetkých významných oblastiach súčasnej vedy. So spoločnosťou SpaceX spôsobil revolúciu vo vesmírnom priemysle, ambíciou jeho Tesly sú automobily bez vodičov. Umelú inteligenciu považuje za hrozbu budúcnosti pre ľudstvo, a tak sa jeho neurovedci v Neuralinku pustil aj do prepájania počítačov s našimi mozgami. Okrem toho treba pripomenúť, že má aj nemalý vplyv na vývoj virtuálnych mien.
Dá sa však v tomto veľkom inovačnom prevrate nájsť aj nejaké organizované vedecké myslenie? Aké sú hlavné technické, biologické a počítačové princípy, ktoré Elon Musk posúva na hranicu ich možností? Ktoré problémy ignoruje, pretože predstavujú prekážku jeho futuristickým víziám?
Blázon, podvodník alebo génius?
V úvode sme spomínali, ako Elon Musk inšpiroval filmových tvorcov…dnes už to tak nie je. Záujem, alebo skôr nadšenie oňho upadá. Hoci Musk stále inšpiruje, známa pesnička je už obohratá. Jeho priemyselná, technologická a finančná nezávislosť je už znepokojujúca.
„Don’t Look Up, film Adama McKaya, ktorý sa objavil na Netflixe v roku 2021, je trpkou metaforou o tom, ako strkáme hlavy do piesku pred hrozbou v podobe klimatickej zmeny. Vo filme je hrozba klimatickej katastrofy premietnutá do kométy, ktorá sa nebezpečne rýchlo blíži k Zemi. Astrofyzici vo filme (Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrence) upozorňujú, varujú, kričia z plného hrdla. Nie je to nič platné,“ píše v úvode knihy Svet podľa Elona Muska autor.
„Olivier Lascar osvetľuje z pohľadu vedy a techniky Muskove projekty a jeden po druhom ich doslova rozpitváva. Ak aj pôsobia všetky viac či menej bláznivo, vzhľadom na osobnosť majiteľa spoločností SpaceX, Tesla a Neuralink ich netreba brať na ľahkú váhu,“ chváli knihu periodikum Science et avenir (Veda a budúcnosť).
Foto: SkveléKnihy.sk, Premedia