Dídžej 2 je pokračovanie zápiskov, príhod a historiek známeho dídžeja Fleba, ktorý má aktuálne relácie na Rádiu Vlna, alebo spolu s Jurajom Čurným robia vynikajúci podcast Hudobní džentlmeni.
Spomína viaceré známe postavičky, ako Janu Kirschner, či Šarkana, Daru Rolins, Miroslava Donutila, samozrejme Mekyho Žbirku, s ktorým mal blízky vzťah, alebo tenistu Karola Kučeru.
Kájovi však najviac vďačím za jednu vec: do môjho života priniesol neuveriteľne krásnych ľudí! Vďaka nemu som mohol spoznať spomínaného Maroša Vajdu, ktorý dlhé roky trénoval svetovú jednotku Novaka Djokoviča a ktorý je neskutočne dobrácky človek. Jeho dobrota a altruizmus mi prídu niekedy až bezodné. Ďalším sa stal Miloš Mečíř, ktorý je podľa mňa jedným z najspirituálnejších ľudí, akých som doteraz spoznal, hoci on sám o tom snáď ani nevie. On len jednoducho je. Nikdy som nezažil, že by Miloš niekoho posudzoval či nebodaj ohováral. Na každú otázku odpovedá veľmi rozvážne a múdro. V istom období bol pre mňa duchovný učiteľ, hoci o tom vôbec netušil.
Pikošky aj bizarnosti
Vtipná je historka o Rambovi a Lambade, či ochrankárovi Zoltánovi. Píše o brutalite v puboch, baroch, o mafiánoch a celkovo 90.rokoch, ktoré boli naozaj divoké a neraz išlo nielen o zdravie, ale aj o život. Je pravda, že aj na zábavách boli v 80.rokoch bitky, to si spomíname mnohí…ale násilie v 90-tkach, mafia, hrubokrkí, to bolo niečo celkom iné.
Ako music a radio lover pridal na konci knižky kapitolu o rádiách, spomína Antenu Rock a jej čudný koniec. Zaujať môže to, ako sa robia hudobné testy na ľuďoch.
Nechýbajú ani rôzne pikošky a bizarnosti.
Groupie je označenie pre vášnivého obdivovateľa rockových hviezd. Väčšinou ide o fanúšičku, ktorá prenasleduje celebrity – prevažne kvôli sexu. Veľké skúsenosti s týmto typom fanúšikov mali Beatles, Rolling Stones, Queen, ale aj Michael Jackson. Väčšinou to pre hudobníkov býva nepríjemné.
Michael Jackson (a nielen on) na túto tému zložil aj dve úspešné pesničky: Billie Jean a Dirty Diana. Skúsenosť s podobnými ľuďmi som mal aj ja, hoci som bol len dídžej na malom Slovensku. V mojom prípade by však nešlo ani tak o „groupie“, ale skôr o nejakú formu obsesie.
Aj Maťo Ďurinda mi spomínal príhodu o fanúšičke z mäsiarskej rodiny, ktorá mu nosila rôzne výrobky a vešala ich na kľučku domových dverí. Maťo, ktorý bol dlhé roky slobodný, sa na tom aj dnes zabáva, vraj aspoň nemal núdzu o kvalitné a čerstvé klobásky.
Naopak, úplne šialené skúsenosti s prenasledovateľkou mal Karel Gott, no aj tak to bral s veľkorysosťou a zhovievavosťou.
Flebo a jeho Dídžej 2
90.roky na Slovensku sa spájajú s nástupom divokého kapitalizmu, nekoordinovaného podnikania, s mafiou, podvodmi, výpalníkmi, vekslákmi, priekupníkmi, prostitúciou a zlodejinou. No niekde na pozadí toho všetkého bolo hlavné mesto aj dejiskom koncertov, diskoték, nových nočných klubov a búrlivého života bratislavskej smotánky. Dnes sú mnohí z nich politikmi a podnikateľmi, ale v tej dobe boli zlatou mládežou.
Roman Flebo Juhás pri tom všetkom bol, stál za mixpultom a dídžejoval v mnohých vychytených podnikoch, na diskotékach, či súkromných večierkoch.
V prvej knihe Dídžej 1 priniesol prvú sériu bizarných a často aj nebezpečných historiek, v tejto druhej s podtitulom Bitky, bony, bellaspon ponúka voľné pokračovanie. Ak si túto dobu živo pamätáte a boli ste jej súčasťou, možno sa tam nájdete.
Roman Flebo Juhás
Celý život sa venuje populárnej hudbe. Najprv bol dídžejom v kluboch a baroch, neskôr moderátorom v rádiách a hudobným dramaturgom. Aktuálne moderuje relácie v Rádiu Vlna: v stredu a vo štvrtok vysiela Hity rokov 80-tych, v nedeľu má program Hity overené časom a ich hudobné príbehy.
Okrem toho pripravuje podcast Hudobní džentlmeni s Jurajom Čurným a niekoľko rokov predsedá porote Krištáľového krídla v kategórii hudba.
V Ikare mu vyšla kniha Dídžej – Historky z kultových bratislavských barov (2021), táto kniha je jej pokračovaním.
Je ženatý, má dvoch dospelých synov a žije v Bratislave.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk, FB/Flebo