V roku 1660, po obnovení monarchie, dvaja vojaci Olivera Cromwellla utiekli do Ameriky, aby unikli poprave. Začala sa totiž poľovačka, ktorej jediným cieľom je dolapiť ich živých alebo mŕtvych…
Robert Harris je neuveriteľne všestranný spisovateľ, ktorého knihy sa pravidelne objavujú na najvyšších priečkach rebríčkov bestsellerov. Jeho záber je od starovekého Ríma až po 800 rokov do budúcnosti. Kedysi bol novinárom, ktorý písal o politike…a to sa neraz odráža aj v jeho príbehoch: vie vystihnúť temné stránky spoločnosti i politiky, vplyv korupcie a nespravodlivosti na jednotlivcov.
Toto je jeho novinka Zákon o zabudnutí.
Zákon o zabudnutí
Anglicko, píše sa rok 1660.
Generál Edward Whalley a jeho zať plukovník William Goffe nastúpia na loď do Nového sveta. Sú na úteku, hľadajú ich za vraždu kráľa Karola I., ktorého popravou vyvrcholila anglická občianska vojna, keď prívrženci parlamentu porazili rojalistov. No teraz, desať rokov po kráľovej poprave, sa rojalisti opäť vrátili k moci.
Podľa Zákona o zabudnutí uznali vinných z vlastizrady päťdesiatdeväť mužov, ktorí podpísali rozsudok smrti nad kráľom a zúčastnili sa na poprave. Niektorí vrátane Olivera Cromwella sú už mŕtvi. Iných zajali, obesili a rozštvrtili. Niekoľkých uväznili na doživotie. Dvom sa však podarilo ujsť do Ameriky. A preto v Londýne Tajná rada poverí svojho sekretára Richarda Naylera, aby tých zradcov priviedol pred súd – živých alebo mŕtvych.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Kamil Mikulčík:
Majster historických trilerov
Zákon o zabudnutí je v podstate prvý Harrisov román, ktorý sa odohráva prevažne v Amerike. Epický, dobrodružný, akčný príbeh o moci, pomste a náboženstve. Špičkový rozprávač, ktorý už niekoľkokrát ukázal svoje umenie – napríklad pri sérii Impérium, v knihách Mníchov, Index strachu, V2, Vaterland, Duch, Dôstojník a špión, či Konkláve.
Podľa Financial Times jeho najlepšia kniha od čias hitu Dôstojník a špión. Príbeh, pri ktorom je ľahké zabudnúť, že ide len o fikciu, pretože Harrisove postavy, prostredie, celková atmosféra sú neuveriteľne autentické.
Všetky udalosti, dátumy a miesta sú skutočné a takisto všetky postavy okrem Richarda Naylera. „Niekto taký však určite existoval – žiadna poľovačka sa nezaobíde bez poľovníka –, no nech to bol ktokoľvek, jeho totožnosť ostáva zahalená rúškom tajomstva. Inak som sa snažil pridŕžať známych faktov, dokonca som objavil aj zopár nových, predtým neznámych, napríklad dátum a miesto Goffovho narodenia a totožnosť Whalleyho druhej manželky,“ dodáva R.Harris.