Začiatok 17.storočia, veľkú časť Uhorska ovládli osmanské vojská a život rozhodne nie je jednoduchý. Práve do tohto obdobia zasadil Juraj Červenák svoju sériu o Steinovi, Barbaričovi a Jarošovi a tentoraz – v deviatej časti Lovec čertov – sa zameral viac na pobočníka Jaroša a Trnavu. Opäť je to perfektný dobrodružno-historický príbeh, akčný, dynamický, s premyslenými zápletkami, výborne vykreslenými postavami a detailne zvládnutým historickým pozadí, ktoré pridáva na uveriteľnosti. A najmä zážitku z čítania.
Lovec čertov
Bohdan Jaroš je pobočník Steina a Barbariča, ich asistent a syn pražského kata. Po udalostiach v Plzni prestal veriť, že sa ešte niekedy stretne so Steinom a Barbaričom. Na vlastnú päsť putuje po Českej ceste, ktorá spája Prahu s Budínom a jej dôležitou križovatkou bola Trnava. Živí sa ako nájomný kat a lovec zločincov. A hneď v úvode sa mu do cesty postaví samotný čert…
V Trnave si ho predvolá gróf a neskorší uhorský palatín Stanislav III. Thurzo, ktorý pátra po veliteľovi svojho husárskeho pluku. Kapitána Galoviča naposledy videli v spoločnosti krásnej neviestky a spolu s ním sa stratilo aj päťsto zlatých z výkupného za zajatého tureckého dôstojníka – subašiho. Jaroš prijme úlohu a pustí sa do hľadania, hoci tuší, že kapitán už nie je medzi živými.
Seržant sám sa čoskoro ocitne v ohrození, keď mu cestu skrížia zlodeji dobytka, zradní hajdúsi, zbehnutí žoldnieri či lovci otrokov pre Turkov.
Originálne a prekvapujúce
Lovec čertov je deviata kniha z cyklu historických detektívok o Steinovi a Barbaričovi. Tentoraz sleduje dobrodružstvá ich pobočníka Bohdana Jaroša a nie je to o nič horší, či menej zaujímavý diel ako predošlé, v ktorých vystupoval Stein a Barbarič.
Červenák je majster vo vytváraní zápletiek – vždy sú originálne, prekvapujúce, dokáže vás viesť cestičkami, ktoré by ste nepredpokladali. Evidentne si to vychutnáva, dobre si naštuduje reálie a historické pozadie, takže jeho príbehy vyznievajú nesmierne autenticky.
Má výborne zvládnuté postavy, ale ešte lepšie sú asi jeho dialógy. Často ostré ako britva, neraz naturalistické, vtipné, posúvajú dej dopredu a hlavne dotvárajú dobovú atmosféru.
Bohdan Jaroš je zaujímavá postava, ktorá pribudla do série ako akýsi „súdny znalec“. Výborne zapadol k Steinovi a Babaričovi, hoci medzi nimi neraz vzplanuli vášne, prekárali sa, podpichovali, no vždy stáli jeden pri druhom. A neraz si navzájom zachránili životy.
Jaroš si prešiel určitým vývojom a je dobré, že mu dal Červenák šancu ako hlavnej postave.
Historický Červenák
Čo treba oceniť na príbehoch Juraja Červenáka, to je bezpochyby historické pozadie. Je evidentné, že niektoré miesta si prešiel po vlastných nohách, navštívil ich, aby nasal tamojšiu atmosféru. Určite strávil hodiny a hodiny štúdiom dobových dokumentov, archívov, pretože využíva historické detaily spôsobom ako málokto. To sa odráža aj v dialógoch a historických výrazoch, archaizmoch.
Tento príbeh zasadil do Trnavy a blízkej Galanty, Šale a obcí Jaslovce a Bohunice. Okorenil ho aj skutočnými postavami ako je šintavská bosorka, alias Anna Rosina Listiusová.
Takže hoci ide o fiktívny príbeh a neuveriteľnú fantáziu autora, nemáte problém veriť mu. Akoby ste sa naozaj ocitli v 17.storočí. Vo svätom meste, ktoré sa leskne, no v temných uličkách cítiť smrad a vidno špinu.
Len doplňme, že ôsmy diel Pre hrsť dukátov sa vlastne odohráva až po tomto novom, deviatom príbehu Lovec čertov. Ten je opäť dokonalým mixom dobrodružstva, histórie a trošku mystifikácie.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:
Juraj Červenák
Publikuje v slovenskom, českom a poľskom jazyku. Pochádza z obce Vyhne, ale už od detstva žije v neďalekej Banskej Štiavnici. Prešiel rôznymi povolaniami, naposledy bol vedúcim kina. Od roku 2005 je profesionálnym spisovateľom.
Knižne debutoval v roku 1993, odvtedy vydal vyše tri desiatky kníh. Presadil sa najmä ako autor historickej fantasy so slovanskými motívmi (série Černokňažník, Bivoj a Bohatier). Napísal aj samostatný román Sekera z bronzu, rúno zo zlata inšpirovaný antickou mytológiou, western s hororovými a fantasy prvkami Štrkáč Callahan či zbierku rozprávkovo-dobrodružných povestí pre mladších čitateľov Legendy Zlatého mesta.
Značný ohlas zaznamenali autorove historické romány, predovšetkým dobové detektívky o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi (Mŕtvy na Pekelnom vrchu, Krv prvorodených a ďalšie) a cyklus z čias protitureckých vojen Dobrodružstvá kapitána Báthoryho.
Červenák je držiteľom viacerých žánrových ocenení vrátane Ceny Fantázie, Ceny za najlepšiu fantasy či Ceny Akadémie sci-fi, fantasy a hororu za najlepšiu českú a slovenskú knihu roka.
Foto: SkveléKnihy.sk