Výstava, ktorú pripravilo Slovenské národné múzeum (SNM) a Uměleckoprůmyslové museum v Prahe (UPM), predstavuje tvorbu z oblasti nábytkového dizajnu, hračiek, úžitkovej grafiky a knižnej tvorby pre deti predškolského a mladšieho školského veku v socialistickom Československu.
V reprezentačnej Harmincovej sieni sídelnej budovy SNM na Vajanského nábreží v Bratislave od konca novembra môžu návštevníci obdivovať desiatky hračiek, kníh, nábytkových prvkov a nerealizovaných návrhov z tvorby českých a slovenských výtvarníkov a dizajnérov.
Hračky a knihy od výmyslu sveta
Najväčšiu skupinu exponátov tvoria plastové, drevené a textilné hračky viacerých priemyselných výrobcov – národného podniku Comenium, štúdia Albatros, firiem Fatra Napajedla, Igra Praha a iných. Sú tu zastúpené aj hračky z produkcie českého a slovenského Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚLUV/ÚĽUV), nábytkové objekty, zariadenia interiérových herní, ale aj ilustrované knihy pre deti, leporelá, papierové vystrihovačky, tzv. priestorové knihy aj spoločenské hry.
Jadro výstavy tvoria exponáty zo zbierok Uměleckoprůmyslového musea v Prahe, doplnené o predmety z fondov Múzea mesta Bratislavy, viacerých českých múzeí a súkromných zbierok. Z autorov sú zastúpení napríklad z českých tvorcov azda najznámejšia Libuše Niklová, ďalej Vít Grus, František Vrána, Jarmila Jeřábková, Václav Kubát a mnohí ďalší. Zo slovenských výtvarníkov sú prezentovaní Vladimír Kompánek, Dezider Tóth, Janka Menkynová, Marián Huba.
Hračkárska veľmoc
„Napriek tomu, že Československo bola nepochybne hračkárskou veľmocou, ako dokazuje časť exponátov, viaceré pozoruhodné autorské návrhy sa pre nepružnosť trhu v podmienkach socializmu vo výrobe nerealizovali a v zbierkach sa zachovali len v podobe prototypov,“ upozorňuje autor Peter Maráky v najnovšom časopise Krásy Slovenska. Najstarší časopis, ktorý u nás vychádza nepretržite od roku 1921, prináša v každom čísle množstvo zaujímavostí o Slovensku – turistika, príroda, kultúra, historické pamiatky.
Medzi exponátmi je aj ikonický kocour a ďalšie plastové zvieratká zo 60. rokov minulého storočia, ktoré sa vyrábali z vodovodných rúrok podľa návrhov svetoznámej Libuše Niklovej a sú zastúpené vo viacerých významných zbierkach a svetových encyklopédiách dizajnu.
Nielen najmenší diváci ocenia realistické diorámy výjavov z oblasti tradičnej kultúry (interiéry dreveníc, zariadenia kolíb, salaše a i.) z produkcie ÚĽUV-u. Pre mnohých bude prekvapujúca materiálová, ale aj tvarová rozmanitosť, nápaditosť a celková vysoká výtvarná a remeselná úroveň výrobkov, resp. návrhov z produkcie a tvorby pre deti z obdobia socializmu.
Komorná, ale pestrá a pútavá výstava dokazuje vysokú úroveň tvorby pre deti v socialistickom Československu. Kurátorsky ju pripravila Lucie Skřivánková, autorom výtvarno-priestorového riešenia je Tomáš Džadoň. Výstavu možno navštíviť do konca februára 2024.
Zdroj a foto: Peter Maráky a archívy UPM Praha a SNM Bratislava
V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska. Predplatné nájdete TU.