John Grisham sa preslávil čistokrvnými právnickými trilermi, ale v posledných rokoch píše čoraz viac románov, v ktorých sa mieša viac žánrov. Aj jeho novinka Chlapci z Biloxi je komplexnejší príbeh, v ktorom sledujeme dve rodiny na opačných koncoch spravodlivosti a morálky, a to v priebehu mnohých rokov.
Chlapci z Biloxi
Zavedie nás do prímorského letoviska Biloxi, ktoré napohľad vyzerá lákavo, ale pod povrchom bujnie korupcia, hazard, neresti každého druhu, prostitúcia, pálenie alkoholu, drogy a samozrejme vraždy.
Spoznávame dvoch chlapcov Keitha a Hugha, ktorí tam vyrastali v 60.rokoch, boli to nerozluční kamaráti, ale v dospelosti sa ich cesty rozišli. Keithov otec sa stal obávaným prokurátorom, ktorý chcel Biloxi očistiť a bojovať proti zločinu za každú cenu. Hugh išiel skôr v šľapajach svojho otca – nočné podniky, podvody, hazardné hry, vraždy na objednávku.
Korupcia sa nikdy nesústredí na jednom mieste. Šíri sa, lebo chamtivcov je všade dosť, každý túži po peniazoch. Jesse nebol proti klubom a barom ani proti nelegálnym obchodom. Nemal nič proti mužom ako Lance Malco či Shine Tanner, ktorí mali zisky z nerestí. Z duše však nenávidel podplácanie tých, čo mali dbať na dodržiavanie zákonov. Fats Bowman a iní volení činitelia bohatli vďaka úplatkom. Väčšina policajtov a politikov nemala čisté ruky. Najzradnejšie na tom bolo, že nikto nevedel, komu sa dá veriť.
Grishamovsky premakané a napínavé
Chlapci z Biloxi je prepracovaný príbeh, pútavý a nechýba v ňom mafia, či gangsterské praktiky. Je to aj právnický triler, najmä v druhej časti aj detektívka; nechýba tam miestna politika a intrigy, podvody a zákulisné hry.
Asi to nebude celkom román pre tých, ktorí čakajú priamočiaru akciu a právnické kľučky, ktoré poznáme z grishamoviek ako Firma, Prípad pelikán, Klient, Sudca, či Kedy zabiť. Ale je to naozaj výborne vyskladaný príbeh s typickými grishamovskými zvratmi, prekvapeniami, výborne vystihnutými reáliami a atmosférou.
Zručne napísaný príbeh o zle, podvodoch a vraždách na jednej strane…a o férovosti, poctivosti a snahe o spravodlivý svet aj napriek všetkým prekážkam či riziku vlastnej smrti na strane druhej.
Vypočujte si úryvok.
Číta Vlado Kobielsky:
Milan Buno, knižný publicista