Možno ste zaregistrovali nový seriál na streamovacích platformách s názvom Šógun. Odohráva sa v Japonsku v roku 1600 na prahu občianskej vojny, ktorá rozhoduje o osude celého storočia. 10-dielny seriál má zatiaľ výborné hodnotenia a také má aj knižná predloha, ktorá práve vyšla v novom vydaní aj s krásnou oriezkou. Volá sa samozrejme Šógun, autorom je James Clavell a už niekoľko týždňov patrí medzi najpredávanejšie knihy na slovenskom trhu.
Historický Šógun
Šógun je kultový historický román o anglickom kapitánovi Blackthornovi, ktorý v roku 1600 stroskotal pri pobreží Japonska, kde ho zajali a on si uvedomuje, že sa dostal do celkom nového sveta. Vzápätí je svedkom prvej popravy harakiri, prežíva neuveriteľné dobrodružstvá a vtiahnu ho do prefíkaných intríg, pretože v hre je titul šóguna, ktorému sa klania celá krajina. Už úvodné strany plavby loďou sú zaujímavé a všetko sa to rozbehne stroskotaním pri brehoch Japonska a zajatím.
„U nás, Anjin-san, nie je múdre všímať si ženu iného. V tomto ohľade sú naše mravy veľmi prísne. Ak, povedzme, pristihnú vydatú ženu s cudzím mužom v izbe za zatvorenými dverami – stačí, aby tam boli sami a zhovárali sa – podľa zákona má manžel alebo jeho brat či otec právo na mieste ho zabiť. A ak otec takto pristihne s cudzím mužom nevydatú dcéru, môže s ňou naložiť, ako chce.“
„To nie je ani spravodlivé, ani civilizované,“ odpovedal, no zaraz svoje slová oľutoval.
„Nie tak, Anjin-san. My sa pokladáme za civilizovaný a slušný národ.“ Mariko sa potešila, že sa mohla aspoň trochu uraziť. Aspoň tak zahnala čaro predchádzajúcej chvíle. „Naše zákony sú múdre.
Prečo by ste si mali prečítať knihu, aj keby ste videli nový seriál, alebo sa naň chystáte? James Clavell píše veľmi pútavo, chytľavo, výborne vystihol japonskú kultúru, mentalitu a tamojšie samurajské zvyky. Geniálne prepojil beletristický príbeh s historickým pozadím, takže vás doslova prenesie do krajiny vychádzajúceho Slnka.
A pridal aj štipku humoru, čo príbeh osviežuje, napríklad ako sa vtedajší Angličania, renesanční ľudia na úrovni s pobúrením pozastavujú nad tým, ako títo japonskí opičiaci jedia akúsi surovú rybu na lepkavej ryži. Áno, presne tak ide o také obľúbené suši, na ktoré radi chodíme aj tu na Slovensku.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:
Fascinujúca prechádzka históriou
Knižný Šógun má cez 800 strán. Možno sa budete pomalšie rozbiehať, bude trvať pár strán, aby ste sa do príbehu ponorili…no potom sa to stane. Uchváti vás, pohltí, získa si vašu pozornosť a napokon vás nadchne. Povzbudí vašu fantáziu a možno si po dočítaní budete chcieť zistiť o Japonsku ešte viac.
Clavell dokázal vykresliť krajinu vychádzajúceho slnka pred 400 rokmi spôsobom, ktorý vás očarí. Perfektne prepojil dobrodružný a napínavý príbeh s politickým pozadím a intrigami. Ukazuje rozdiely a konflikty medzi vtedajším západným a východným svetom. Pohráva sa s detailmi, miestami doslova maľuje japonskú kultúru, ktorú spoznávate ešte lepšie. Pridáva nečakané zvraty a prekvapivé momenty tam, kde treba. Sprevádza vás fascinujúcou históriou.
Z anglického originálu Shogun preložil Jozef Petro.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk