Ďalšia dánovka pre všetkých jeho fanúšikov. Ide v nej síce menej o vraždu a vyšetrovanie – viac o politiku, vojnu podsvetia a vzťahy, no stále je to výborné čítanie (a počúvanie, keďže kniha vyšla opäť v audioverzii, ktorú načítal Martin Mňahončák).
Krauz totiž musí pomôcť mafiánom… Ak to neurobí, opäť sa budú v uliciach povaľovať mŕtvoly. Vybavovanie účtov bude pokračovať, novinári budú do toho rýpať, verejná mienka sa proti nim obráti a funkcionári sa budú triasť o stoličky. Budú vyskakovať, hľadať vinníkov…
Krauz zrazu sedel akoby na dvoch stoličkách – pod jednou mu priháralo a druhá bola priam napojená na centrálne vykurovanie.
Kruhy na vode
Kruhy na vode sú už 38.diel série, v ktorej po vražde bossa podsvetia zavládla v Našom Meste dusivá atmosféra. Odveta visí vo vzduchu a takmer isto prinesie novú vlnu krvi prelievania. Chlapcom z oddelenia vrážd sa naskytne nečakaná príležitosť – zastaviť hroziacu katastrofu, vrátiť do našich ulíc pokoj a pohodu.
Krauz sa totiž snaží využiť osobné kontakty na dvoch rivalov, Bossových nástupcov, a zmieriť ich na spoločnej schôdzke. Jeden z bossov Kamil ho osloví sám, v detstve boli priatelia a hoci teraz stoja na opačných stranách barikád, jedno majú spoločné: chcú ukončiť divoké prestrelky a výbuchy v uliciach mesta, a nezmyselné vraždenie…
Divoké 90-te roky nemali v dejinách kriminalistiky obdobu. Brutalita, násilie, samopaly, granáty, horiace autá, chaos, vystrašení ľudia sa báli chodiť po zotmení do mesta. S takouto vlnou násilia sa policajti stretli po prvý raz a nevedeli, čo s tým. Použili by akékoľvek prostriedky, aby zastavili nezmyselné zabíjanie. O vagabundov im nešlo, nech sa vykántria, ale keď sa začali používať granáty a výbušné systémy, smrť alebo prinajmenšom zranenie hrozilo aj náhodným chodcom. A tu sa končili žarty.
Naplánujú preto stretnutie s druhým bossom Košíkom, na pôde polície, pričom o nočnom stretnutí vie len Krauz a traja jeho najbližší kolegovia. V polícii majú totiž potkana, zatiaľ netušia kto to je a treba byť opatrní…
Plány a samotnú akciu však zhatí iná tajná veľmoc, ktorá je síce platená z tých istých daní ako detektívi, no občas stojí proti nim. Strieľa sa, Krauz ani nie rok po nepríjemnom bolestivom zážitku s tajnou službou je opäť na muške, no po dlhom čase je aj on donútený strieľať na človeka. Lietajú guľky tým správnym smerom?
Ako má detektív z oddelenia vrážd odhaliť, kto je v tomto zamotanom prípade na jeho strane a kto je nepriateľ?
Keď konečne nájde odpovede, uvedomí si, že sa s nimi nemôže podeliť. Rozlúštenie záhady je zahalené tajomstvom a všetkým záleží iba na tom, aby to tak aj ostalo. Aby nič nepreniklo na verejnosť.
Krauz napokon podľahne nátlaku kolegov z kancelárie stoštyridsaťjeden. Kľúč k tajomstvu pochová, akoby ho do vody hodil. A ostanú len kruhy na vode…
Skutok sa nestal
Kruhy na vode je klasická dánovka, od začiatku in medias res, Krauza osloví Kamil a už to šlape. Veľa dialógov, občas jemný humor, inokedy typický policajný sarkazmus a vzájomné prekáranie sa. Zaujmú aj nenápadné odkazy na súčasnú politiku ako „skutok sa nestal“, či špeciálna spravodlivosť, ktorá neexistuje.
Vlastne celých prvých sto strán sa pripravuje tajné stretnutie dvoch mafiánskych bossov, ktoré však dopadne úplne inak a všetko sa pokazí…
Kniha aj audiokniha
Kruhy no vode vyšli ako klasická papierová kniha, ako e-kniha, aj ako audiokniha. Opäť ju skvele načítal Martin Mňahončák, má 11 a pol hodiny a na Audiolibrix.sk je suverénne jednotkou v počúvanosti. Práve interpretácia robí z audioknihy chuťovku – začnete počúvať a neviete sa od toho odtrhnúť.
K dispozícii je aj limitovaná edícia vo väčšom formáte s obálkou, ktorú ilustroval Jozef Gertli Danglár.
Dominik Dán
Dominik Dán je v slovenskom literárnom prostredí skutočným pojmom. 14x získal ocenenie Najpredávanejší autor roka a 6x cenu za Najpredávanejšiu knihu roka v rámci Panta Rhei Awards (Ceny knižnej múzy).
Charakterizuje ho nezameniteľný štýl písania, skvele vystavané dialógy a postavy detektívov, ktoré v podstate už zľudoveli. Krauz, Chosé, Burger či Hanzel – všetci vyšetrovatelia z oddelenia vrážd sú vykreslení tak autenticky, že pri čítaní každej novej knihy za nich skalní čitatelia a čitateľky takmer dokončujú vety.
Na otázku, s ktorou postavou najviac sympatizuje sám autor, odpovedal: „So všetkými bez rozdielu, veď som ich stvoril a každý stvoriteľ musí byť hrdý na svoje dielo bez výnimiek a protekcie.“
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk, Publixing, Slovart