Dialógy, scénky a poviedky dvojice Milan Lasica a Július Satinský, ktorými obaja autori nadväzovali na svoju tvorbu z obdobia spoločenského odmäku patria k tomu najlepšiemu, čo v slovenskej literatúre vzniklo.
Napriek všadeprítomnej normalizačnej šedi a pravidelnej sérii najrozličnejších zákazov si značka L+S zachovala iskrivú nadčasovosť a dodnes pôsobí ako zázračný vodopád dokonale poskladaných slov končiacich v nečakaných pointách.
Koncert pre bubon a sekeru
Kniha Koncert pre bubon a sekeru obsahuje dialógy a scénky zo slávnych televíznych cyklov Bumerang a Ktosi je za dverami. Ale tiež niekoľkých ojedinelých rozhlasových vystúpení a zároveň predstavuje poviedky, ktoré začiatkom 70. rokov publikovali v českom časopise Ahoj na sobotu.
Mimochodom, slávny dialóg s rovnomenným názvom Koncert pre bubon a sekeru bol inšpirovaný Lasicovými zážitkami z detstva. „Prežil som také udalosti, ako je zabíjačka na dedine a tak. To bolo inšpirované celkom určite tým,“ povedal pred pár rokmi.
V knihe nájdete dialógy:
- Sme v riti
- Pokapala na salaši…
- Majetkové záležitosti
- O bezstarostnom detstve
- Cibuľa na masti
- Zápletka
- Mátoha parohatá
- Monoskop
- Ponorky
- Práca doma
- Ako robiť show
- Ako vzniká sliepka
- O showbusinesse
….a mnohé ďalšie.
L: Pamätáte sa na Godota?
S: Na koho?
L: Na Godota.
S: Godot, Godot… vy myslíte toho…
L: Toho.
S: Na toho sa pamätám. Kto by sa nepamätal? Kto by sa opovážil nepamätať? Všetci sa pamätáme. A kto sa nepamätá, ten sa musí spamätať. Kým nie je neskoro. A kto to vlastne je?
L: Kto?
S: Godot.
L: No to je predsa ten…
S: Ach, áno. Viem. To ja len tak. Či to viete aj vy.
L: Samozrejme, že to viem. Kto by to nevedel? Kto by sa opovážil nevedieť? Všetci to vieme, a kto to nevie, ten by si mal dávať pozor, aby sa to nikto nedozvedel, že to nevie. Pozor! Pozor! A hlavne: aby sa to nedozvedel On. Apropo, kto to vlastne je?
S: Kto?
L: Godot.
S: Vy to neviete? To je predsa ten, čo vymyslel to…
Koncert pre bubon a sekeru voľne nadväzuje na predchádzajúcu súbornú knihu Ako vzniká sliepka, v ktorej sú obsiahnuté všetky autorizované verzie divadelných hier Milana Lasicu a Júliusa Satinského v chronologickom poradí, z toho Poprava sa nekoná a Ako vzniká sliepka vyšli knižne po prvý raz.
Milan Lasica (1940 – 2021)
Bol to slovenský humorista, dramatik, prozaik, textár, herec, režisér, moderátor a spevák. Už počas štúdia začal vystupovať v Tatre Revue, kde spolu s Júliusom Satinským predvádzali svoje autorské dialógy. Spolu sa stali zakladateľmi moderného slovenského humoru, ktorý sa odpútal od typu zábavného ľudového rozprávačstva a priklonil sa k intelektuálnemu satirickému nazeraniu na svet. Vo svojej dramatickej tvorbe si bral za vzor českých komikov Voskovca a Wericha. Komika Lasicu a Satinského je založená na rozoberaní banálnych životných situácií a ich posune až do absurdna, čo im umožňovalo dosiahnuť aj veľmi svojský prístup k jazyku. Absurdná poloha ich textov však nemá byť únikom z reality, ale skôr zvýraznením a upozornením na prázdnosť jazyka a nebezpečenstvo konvenčného myslenia. Vo Vydavateľstve SLOVART vyšli nasledujúce diela Milana Lasicu: V krátkosti (2021), Milanchólia (2008, reedícia 2022), Piesnenie (2016, reedícia 2022).
Július Satinský (1941 – 2002)
Slovenský herec, komik, dramatik, prozaik, publicista, spisovateľ a autor literatúry pre deti. celé detstvo prežil v Bratislave. Herecké sklony sa u neho prejavovali už v mladom veku a v roku 1958 vyhral recitačnú súťaž Hviezdoslavov Kubín. Neskôr vyštudoval pedagogiku na Strednej pedagogickej škole, profesiu učiteľa však nikdy nevykonával, keďže jeho túžbou bolo herectvo, na ktoré ho neprijali. Na Vysokej škole múzických umení vyštudoval v rokoch 1962 – 1966 dramaturgiu. Július Satinský bol univerzálnou a tvorivou osobnosťou a svoj talent rozvinul aj ako autor veľkého množstva scénok, dialógov, celovečerných programov. Je tiež autorom viacerých kníh s tematikou jemu blízkych spomienok na Bratislavu, obľúbených kníh pre deti, ale aj prispievateľom do viacerých novín a časopisov. Vo Vydavateľstve SLOVART vyšli nasledujúce diela Júliusa Satinského: Expedície 1973-1982 (2011), Listy Oľge (2013), Gundžovníky (2018) a Moji milí Slováci (2019).
Foto: SkveléKnihy.sk, Slovart