Mali ste ťažké detstvo a rany si nesiete až do dospelosti? Alebo máte niekoho takého vo svojom okolí a chceli by ste mu pomôcť? Toto je kniha, ktorú odporúčajú aj terapeuti. Klinická psychologička s dlhoročnou praxou napísala už tretiu knihu na túto tému a tentoraz dáva užitočné rady, Aby už detstvo nebolelo.
To, že ste mali ťažké detstvo, neznamená, že musíte mať ťažký celý život.
Aby už detstvo nebolelo
Ak ste vyrastali s emocionálne nezrelým, nedostupným alebo sebeckým rodičom, pravdepodobne ste si do dospelosti vniesli emocionálne zranenia. Rôzne pocity smútku, hnevu, odporu či hanby, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú aj vaše súčasné vzťahy.
Dobrou správou však je, že existuje aj iná možnosť, ako prežiť svoj život. Autorka bestsellerov Keď detstvo bolí a Keď už detstvo nebolí sa s vami podelí o každodenné praktické spôsoby, ktoré vám pomôžu vyliečiť si neviditeľné rany spôsobené nezrelými rodičmi, dôverovať vlastným emóciám a potrebám či nastaviť si správne hranice.
Ukáže vám, že ak sa o seba začnete starať s láskavosťou, porozumením a so zanietením citlivého rodiča, objavíte v živote úžasné možnosti, ktoré čakali len na to, kým ich uvidíte. Múdro, citlivo a empaticky vás tiež navedie, ako si poradiť s náročnými životnými výzvami, mať vždy seba na prvom mieste a stáť pevne na vlastných nohách.
V knihe nájdete časti a kapitoly ako:
- Ako sa chrániť a starať o seba?
- Uvoľnite putá, ktoré zväzujú.
- Uzdravte sa z emocionálnych zranení.
- Nenechajte sa podkopať do depresie.
- Vzťahové problémy
- Toxickí ľudia
- Emocionálne zrelé rodičovstvo.
- Zvládanie výziev.
- Ako minimalizovať stres.
Inšpiratívne postrehy a úvahy
Aby už detstvo nebolelo obsahuje desiatky krátkych úvah a zamyslení, ktoré inšpirujú, motivujú a podnecujú, aby ste sa nad sebou zamysleli. Aby ste si vedeli odpovedať na otázky, ktoré možno nejako v úzadí tušíte, len ich neviete formulovať a neviete sa pohnúť z miesta.
Autorka ponúka postrehy, ktoré vedia dodať istotu v každodennom živote a pomáhajú zvládať veľké výzvy. Sú to nápady, tipy a prístupy, ktoré môžete priebežne skúšať a možno zrazu zistíte, že ste sa dokázali vyrovnať so svojím nie najšťastnejším detstvom. Že ste prekonali nepríjemné spomienky a fóbie, že ste sa akoby oslobodili.
Zámerom tejto zbierky je priviesť vás na cestu za sebapoznaním a sebarealizáciou a podporiť určité postoje a postupy, ktoré vám uľahčia a spríjemnia život. „Túto knihu som napísala preto, aby vám poskytla povzbudenie, kedykoľvek ho budete potrebovať,“ dodáva autorka.
Veľmi cenná je posledná časť knihy, v ktorej spoznáte produktívnejšie prístupy k životu a naučíte sa vyrovnávať s ťažkosťami. Uvidíte, že život vám neustále ukazuje, ako prijať hru podľa jeho pravidiel a vyrovnať sa s ním, pokiaľ budete ochotní počúvať. Uvidíte, ako vás život neustále žiada, aby ste aktívne konali vo svoj prospech. S takýmto prístupom k problémom môžete neúspechy vnímať ako výzvy k tvorivosti a sklamania ako podnety na to, aby ste nanovo zvážili, čo naozaj chcete.
„Táto kniha vám umožní získať nové poznanie a vybudovať si zručnosti, vďaka ktorým bude váš život naplnenejší a vy budete k sebe láskavejší. Jej cieľom je, aby ste dosiahli súlad so svojou vlastnou autenticitou a múdrosťou života. Toto poznanie vo vás na hlbšej úrovni aktivuje hľadanie skutočného ja, proces sebareflexie, vďaka ktorému bude zmena jednoduchšia, než ste si predstavovali,“ tvrdí Gibson Lindsay.
Gibson Lindsay
Klinická psychologička v súkromnej praxi, ktorá sa špecializuje na individuálnu psychoterapiu dospelých detí emocionálne nezrelých rodičov. Je autorkou knihy Who You Were Meant to Be a mesačne píše stĺpček o vnútornej vyrovnanosti pre časopis Tidewater Women. V minulosti pôsobila ako pomocná asistentka postgraduálnej psychológie na College of William and Mary, ako aj na Old Dominion University. Gibson žije a pracuje vo Virgínii.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: Grada.sk