Státisíce predaných kníh na Slovensku a čoraz viac preložených aj po celom svete. Okrem Česka, či Poľska, aj v USA, Nemecku, Rusku, na Ukrajine, v Indii, Turecku alebo v Egypte. Jozef Banáš patrí medzi najpredávanejších a najobľúbenejších slovenských autorov. Možno ste čítali niektorý z jeho bestsellerov ako Prebijem sa! Štefánik, Kód 9, 1 a 7, Idioti v politike, Zóna nadšenia, prípadne Zastavte Dubčeka!
Na čom momentálne pracuje a koľko už napísal z novej knihy o ďalšej slávnej československej osobnosti? „Je to geniálny motivátor, ktorý bol mimoriadne tvrdý voči svojmu okoliu, ale najmä voči sebe,“ tvrdí Jozef v rozhovore pre SkveléKnihy.sk.
Dozviete sa aj to, aké knihy rád číta a čo ho trápi v súvislosti so Štefánikom. Prezradí aj to, aké má ráno rituály a čo mu prinášajú sociálne siete, najmä Facebook. A čo ho nabíja energiou?
Pozitívne príklady priťahujú
SkveléKnihy.sk: Jožko, naposledy ti vyšiel román Nádherná smrť v Altaji, v októbri 2020. Ako ťa poznáme, už intenzívne pracuješ na ďalšej knihe o Baťovi. V akej si fáze, ako sa ti darí? A prečo práve Baťa?
Jozef Banáš: „Čím som starší, tým viac si uvedomujem silu pozitívneho príkladu. Ľudia chcú poznať príbehy tých, ktorí v živote niečo dokázali. Po nezvyčajnom úspechu románov o Kristovi, Dubčekovi a Štefánikovi som sa rozhodol napísať príbeh ďalšej skvelej postavy – Tomáša Baťu zakladateľa. Vedel som o ňom základné informácie – za čias socializmu sa o Baťovi nehovorilo a ak, skôr negatívne (podobne ako o Štefánikovi). Je to geniálny motivátor, ktorý bol mimoriadne tvrdý voči svojmu okoliu, ale najmä voči sebe. Jeho metóda spočívala v osobnom príklade, jeho argumentom bolo nielen slovo, ale najmä čin, preto ho ľudia nasledovali, preto vybudoval jedno z najväčších svetových priemyselných impérií svojej doby.“
SkveléKnihy.sk: Bude to, podobne ako v prípade Štefánika, prvý životopisný román o tomto mužovi. Ako prijme česká verejnosť skutočnosť, že román o jednom z najväčších českých podnikateľov napísal Slovák?
Jozef Banáš: „Baťa sa sám považoval predovšetkým za Moravana, Valacha, Čecha a Čechoslováka. Už teraz prejavili o román záujem dve české vydavateľstvá a nemajú žiadny problém s tým, že príbeh ich veľkého krajana napísal Slovák. Ak napíše o tomto veľkom mužovi román aj český kolega, o to lepšie. Verím, že kniha bude úspešná a pôjde aj do sveta. Vyjde v polovici októbra.“
„Čítať literatúru o veľkých osobnostiach
je pre mňa pôžitkom.“
SkveléKnihy.sk: Tomáš Baťa je významná osobnosť československých dejín. Bol skvelý podnikateľ, verejný činiteľ…životopisné príbehy takýchto ľudí sa nerobia jednoducho. Chce to preštudovať množstvo archívov, stretnúť sa s mnohými ľuďmi…
Jozef Banáš: „Čítať literatúru o veľkých osobnostiach je pre mňa pôžitkom a bolo to tak aj v prípade Tomáša Baťu. Úvod románu môj postoj vystihuje: Obdivujem zakladateľov, priekopníkov, novátorov, revolucionárov, objaviteľov, prvých, ktorí sa neboja snívať a svoje sny meniť na skutočnosť, bojovníkov stojacich neohrozene v čele svojich ideálov. Bolo úžasné, že po prvom zverejnení informácie o písaní románu o Baťovi sa mi hlásili neznámi ľudia a posielali mi materiály. Prirodzene som diskutoval aj s mnohými odborníkmi, všetkým v knihe poďakujem.“
Pýtam sa – kde je film o Štefánikovi?
SkveléKnihy.sk: Jedným z tvojich najúspešnejších románov Prebijem sa! Štefánik má veľký ohlas aj za hranicami. Blíži sa výročie úmrtia M.R.Štefánika – chystáš sa v tie dni niekde?
Jozef Banáš: „Teším sa z medzinárodných úspechov románu, vyšiel v Česku, Indii, USA a v týchto dňoch vyjde v Srbsku. Milo ma prekvapila prestížna ruská Národná cena za najlepšiu knihu roka 2020, ktorú som prednedávnom v Moskve dostal. Je mi ľúto, že napríklad film o Štefánikovi, ktorý mal byť hotový k stému výročiu jeho úmrtia nie je ani po dvoch rokoch dokončený. Kladiem nahlas otázku ako to s filmom o Štefánikovi je, kedy sa dokončí a či vôbec.
My Slováci nemáme veľa osobností, ktoré zarezonovali vo svete. Štefánik a Dubček takými osobnosťami nesporne sú. Tento rok si pripomenieme sto rokov od narodenia Alexandra Dubčeka, pri tejto príležitosti som o Dubčekovi diskutoval v rámci literárneho festivalu EÚ – Čína, v Indii vyšlo dvojvydanie môjho románu „Zastavte Dubčeka!“ v anglicko – hindskej verzii, chcem veriť, že aj kompetentní na Slovensku si pripomenú toto významné výročie dôstojným spôsobom.“
SkveléKnihy.sk:Keď už hovoríme o tých prekladoch a úspechu v zahraničí – novinár a publicista Marián Leško o tebe svojho času povedal, že tvoja prvá profesionálna päťročnica bola úspešnejšia ako ktorákoľvek sovietska päťročnica od čias Stalina 🙂
Jozef Banáš: „V písaní, rovnako ako v ktorejkoľvek inej činnosti môžeš byť úspešný len vtedy, ak máš vysokú mieru sebadisciplíny. Vstávam každý deň skoro ráno, nevstávam však na budík, ale na nadšenie. Píšem s radosťou a azda je tú pozitívnu rannú energiu z mojich kníh aj cítiť. Samozrejme, že sa teším z každého čitateľa, ktorý siahol po mojej knihe, ale písanie pre mňa znamená najmä prácu na sebe samom, dáva mi možnosť byť každý deň lepší ako som bol včera. Aj záhradník pracuje na záhrade len zdanlivo, predovšetkým pracuje na sebe.“
Môj spisovateľský vzor? Tolstoj
SkveléKnihy.sk: Na základe tvojich príbehov ťa už prirovnávali k Danovi Brownovi, či Paulovi Coelhovi – ku ktorému autorovi máš najbližšie ty? Ktorý je takým tvojím vzorom?
Jozef Banáš: „Obaja sú skvelí autori a ak ma k nim prirovnávajú, je to pre mňa česť. S Danom Brownom som sa stretol, podebatovali sme a dodnes sme v písomnom kontakte. Mám rád Brownov spôsob písania, má rád históriu, tajomno, záhady a jeho román „Da Vinciho kód“ je neprekonateľný. (Teda pokiaľ si čitateľ neprečíta moje romány Kód 9 a Kód 1, ktorých sa predalo stotisíc kusov :-)) Mojim ľudským aj spisovateľským vzorom je Lev Nikolajevič Tolstoj.
SkveléKnihy.sk: Čo máš práve rozčítané?
Jozef Banáš: „Čítam zvyčajne knihy potrebné k témam, o ktorých píšem. Rád čítam biografie od Stefana Zweiga, Irvinga Stoneho, teraz čítam pozoruhodný životopis Dalajlámu od Alexandra Normana, idem čítať bestseller Američana Clinta Rogersa Staré tajomstvá majstra liečiteľa z jeho pobytov v Himalájach. Clint uviedol môj román Kód 1 v USA.“
Vtedy som bol provokatér, dnes som konšpirátor…
SkveléKnihy.sk: Na svojom Facebook profile si pomerne aktívny, sleduje ťa vyše 45.000 ľudí – je to pre teba prostriedok, cesta, ako sa možno vyjadriť možno aj k nepríjemným a nie príliš populárnym záležitostiam?
Jozef Banáš: „Vždy som bol ten, kto sa riadil svojim rozumom a skúsenosťou, a preto som mal problémy či za starého režimu, alebo i teraz. V roku 1985 ma dokonca náš veľvyslanec v bývalej NDR, kde som bol ako tlačový atašé, navrhol odvolať z úradu preto, lebo som nezdieľal jeho oficiálne, dnes by sa povedalo mainstreamové názory. Človek, ktorý nepláva s hlavným prúdom sa vždy vystavuje riziku ostrakizácie tými, ktorí sú pri moci. Vtedy som bol provokatér, dnes som konšpirátor.
Keďže za starého režimu neboli sociálne siete, vedel o tvojich názoroch len úzky okruh ľudí, dnes aj vďaka facebooku je možnosť (pokiaľ ti to facebook dovolí) komunikovať ich s väčším okruhom ľudí. Prekvapuje ma, že sa okolo nás dejú azda až osudové udalosti (slabá vláda, hroziaci konflikt na Ukrajine, extrémna mediálna rusofóbia, čudesná „pandémia“) a intelektuáli mlčia. Až na zopár výnimiek sa verejne neprejavuje žiadny spisovateľ, pričom nám už podpalubie zaplavuje voda.
Obludnosť mlčania elít (politikov sem nepočítam) som si naplno uvedomil pri prekladaní eseje Stefa Zweiga „Pred búrkou“ (pred vypuknutím I. svetovej vojny), keď v podobnej situácii v akej je Európa dnes, burcoval spolu s priateľmi ako boli Emil Verhaeren či Romain Rolland verejnú mienku. Mnohí naši spisovatelia jednou rukou píšu o slobode a druhou žobrú peniaze od vládnej moci…“
Jozef Banáš: Energiou ma nabíja nádhera života
SkveléKnihy.sk: Čo ťa vie nabíjať energiou. Vieme, že miluješ svoju rodinku, záhradku, pred covidom si rád cestoval po Slovensku, diskutoval s čitateľmi…
Jozef Banáš: „Energiou ma nabíja uvedomenie si nádhery života, ľudí, s ktorými kráčam životom, moja úcta a vďačnosť k nim. Vnútorný pokoj, ktorý do mňa denne vlieva moja úžasná manželka, vedomie, že mám skvelé dcéry, výborných zaťov, státisíce úžasných čitateliek doma i za hranicami, aj vďaka nim sa snažím žiť v porozumení a vďake.
Stretnutia s čitateľkami (zámerne používam ženský rod, pretože ženy tvoria veľkú väčšinu čitateľskej obce) aj čitateľmi sú pre mňa ďalším spôsobom dobíjania energie, covid tieto besedy pribrzdil, ale spisovateľ má výhodu, že ho s jeho blízkymi spája nielen slovo povedané, ale najmä písané. Už sa teším na besedy, najbližšie budem v Lučenci 3. mája v predvečer úmrtia M. R. Štefánika.“