Kniha Bitky a bojiská približuje dvadsať bitiek a vojenských udalostí, ktoré ovplyvnili ďalší vývoj našich dejín. Je veľmi pekne graficky spracovaná a hoci je primárne určená mladým čitateľom, s potešením si v nej zalistujú aj dospelí. Miestami sa totiž číta ako román, hoci ide o faktografickú publikáciu.
Väčšina bitiek sa odohrala na území súčasného Slovenska, a to od roku 172 až do roku 1968. Britský vojvoda Wellington, víťaz nad Napoleonom v bitke pri Waterloo, vyhlásil: „To najsmutnejšie po bitke prehratej, je bitka vyhratá.“ Tú prvú zdokumentovanú na našom území prekvapujúco vyhral Marcus Aurélius niekde pri dnešnom Hronskom Beňadiku.
Bitky a bojiská
Pri každej bitke sú uvedené základné informácie – kde a kedy sa konala a medzi kým, koľko vojakov sa na nej zúčastnilo, aké boli straty, prečo je dôležitá pre naše dejiny. Nasleduje uvedenie do širších súvislostí a opis bitky. V závere každej kapitoly je niekoľko doplnkových textov – približujú významné osobnosti, dobovú vojenskú taktiku a ďalšie zaujímavosti.
V knihe tak nájdete bitku pri Moháči (1526), pád pevnosti Nové Zámky (1663), nečakaný triumf Márie Terézie, Kolín 1757, ale tiež krvavý priesmyk Dukla (1944), či posledná bitka uprostred prímeria, Lamač v roku 1866.
„Vojna je bezpochyby ten najhorší vynález ľudstva. Dáva priestor, aby z človeka vyvreli najstrašnejšie stránky jeho charakteru… nedá sa však nič robiť, históriu do značnej miery vnímame práve cez vojnové dejiny. V krvavých stretoch sa lámala história…a ľudstvo akoby muselo upadnúť pravidelne na dno, aby sa o to odhodlanejšie odrazilo niekam vyššie, k lepším zajtrajškom,“ napísal v predhovore známy slovenský autor Juraj Červenák.
Stručné dejiny pre mladých
Kniha Bitky a bojiská autora Romana Mocpajchela vychádza v edícii Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov, ktorá má ambíciu ponúkať témy spojené s našimi dejinami spracované spôsobom príťažlivým pre mládež – stručne a vizuálne príťažlivo. Knihy z tejto edície zároveň predstavujú rekapituláciu či osvieženie vedomostí aj pre dospelých.
Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.