Obľúbená detektívna dvojica Strike a Robin je späť s novým prípadom. Práve vyšiel 6.diel s názvom Atramentovočierne srdce a má úctyhodných 1088 strán. Poriadne hrubá kniha, ktorú však – ak vám sadne – zhltnete za pár večerov. Oplatí sa prečítať? A naozaj sa v nej Rowlingová inšpirovala vlastným životom, resp. aférou spred troch rokov?
Mimochodom, z knihy sa len za prvý týždeň predalo vo Veľkej Británii vyše 50-tisíc výtlačkov a kniha Atramentovočierne srdce sa umiestnila na 1.mieste v oficiálnom zozname 50 najpredávanejších kníh v Spojenom kráľovstve.
Atramentovočierne srdce
Do detektívnej kancelárie vkročí nešťastná Edie Ledwellová a vyžiada si rozhovor so súkromnou detektívkou Robin Ellacottovou. Tá veru nevie, čo si má o neupravenej mladej žene myslieť.
Edie je spoluautorka obľúbeného kresleného seriálu Atramentovočierne srdce a údajne ju prenasleduje záhadný internetový používateľ, známy pod pseudonymom Anómia. Edie zúfalo potrebuje odhaliť jeho či jej totožnosť.
Robin má pocit, že agentúra jej s tým nemá ako pomôcť, a prípad rýchlo pustí z hlavy.
O niekoľko dní sa však dočíta, že Edie niekto zasiahol taserom a zavraždil na Highgateskom cintoríne, kde sa odohráva dej Atramentovočierneho srdca. Robin a jej obchodný partner Cormoran Strike sa púšťajú do pátrania po Anómii, no zložitá spleť internetových prezývok, obchodných záujmov a rodinných konfliktov im neustále dokazuje, že prijali prípad, ktorý dôkladne preverí ich schopnosť dedukcie a prinesie so sebou nové nebezpečné hrozby…
Zo všetkých dvojíc, čo v ten štvrtok večer sedeli v Rivoli Bare hotela Ritz, sa už napohľad najviac zabávala tá, ktorá v skutočnosti vôbec netvorila pár.
Cormoran Strike a Robin Ellacottová, dvojica súkromných detektívov, obchodných partnerov a samozvaných najlepších priateľov, oslavovala Robinine tridsiate narodeniny. Po príchode do baru, ktorý vďaka stenám obloženým tmavým drevom, zlatom a sklenými reliéfmi od Laliqua vyzeral ako šperkovnica v štýle art deco, boli obaja v miernych rozpakoch, lebo si uvedomovali, že hoci sa poznajú už päť rokov, táto situácia je jedinečná.
Vo svete online
Rowlingová je proste pani spisovateľka a nenadarmo má na konte sériu Harry Potter: je to majstrovská rozprávačka, ktorá vie vystavať príbeh, udržiava vás v napätí a vy máte chuť po dočítaní každej kapitoly vrhnúť sa na ďalšiu a ďalšiu a…a zrazu je skoré ráno.
Silnou stránkou príbehu okrem zápletky je dvojica Cormoran a Robin. Sú sympatickí, zohratí, dobre sa dopĺňajú a vás baví ich spoločnosť.
Tentoraz sa však príbeh odohráva prevažne v online prostredí, stretnete sa s počítačovými technológiami, aplikáciami, RPG hrami. Je to o sociálnych sieťach, hejtovaní, kybernetickej kriminalite, o pretvárke.
Inšpirovala sa Rowlingová sebou?
Už zápletka je dostatočne provokatívna a diskutabilná: Eddie sa stane objektom verejného odsúdenia, pretože jedna pasáž z jej diela je údajne rasistická a transfóbna. Práve tajomná postava Anómia je na čele odporcov.
Ak si spomínate, samotná Rowlingová bola svojho času kritizovaná za transfóbiu. V roku 2020 napísala na Twitter: „´Ľudia, ktorí menštruujú‘. Som si istá, že pre takých ľudí existovalo nejaké označenie. Napovedzte mi niekto.“
Autorka sa však bráni, že túto knihu napísala ešte predtým, než sa jej stali „tie online veci.“ Na sociálnych sieťach si ju však mnohí podali a dali jej to zožrať.
Ozvali sa dokonca ohlasy, že Rowlingová napísala vlastnú 1000-stranovú fanfikciu, kde je obeťou ona sama. Zachovala sa vraj ako urazený tínedžer, ktorého sa dotkli.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk, AlbatrosMedia.sk