Zábavné čítanie o tom, ako malý ostrov zohrával dôležitú úlohu pri rôznych dejinných udalostiach, stretnutiach ap.
Od Vikingov, cez objavenie Ameriky dávno pred Krištofom Kolumbom, Francúzska revolúcia, tréning pred pristátím na Mesiaci, založenie Izraela, slávny šachista Bobby Fischer, ktorý tam našiel azyl, až po stretnutie Ronald Reagan – Michail Gorbačov v Reykjavíku.
Ako Island zmenil svet je pútavé rozprávanie o tom, ako maličký ostrov uprostred Atlantiku po stáročia ovplyvňoval svet.
A potom tu bol Island…
Švédska IKEA dobyla Európu a neskôr Spojené štáty mäsovými guľôčkami a knižnicami BILLY, pričom presunula výrobné procesy do východného Nemecka, kde bola pracovná sila pozoruhodne lacná (spoločnosť sa odvtedy „hlboko ospravedlnila“ za to, že sa čiastočne spoliehala na politických väzňov komunistického režimu).
Fínsko premenilo výrobcu gumených topánok Nokia na vlajkovú loď fínskej kampane „Severské Japonsko“, čím sa stalo lídrom v inováciách spotrebnej elektroniky a telekomunikácií.
Nóri, ktorí už boli nehanebne bohatí vďaka objavu ropy a kultúre konzervatívneho míňania, „oslobodili“ svoje príjmy z ropy zriadením štátneho ropného fondu pre trhovo orientované investície, pričom príjmy prúdili hlavne na medzinárodné trhy. Dánsko, vynálezca životného štýlu hygge, začalo variť viac Carlsbergu a privítalo turistov v Legolande.
A potom tu bol Island.
Ako Island zmenil svet
Kniha Ako Island zmenil svet vás vezme na kuriózne putovanie históriou, aby im ukázala úlohu Islandu v pestrej škále udalostí, ktoré hýbali dejinami – od Francúzskej revolúcie cez vznik štátu Izrael až po pristátie na Mesiaci.
Pozrite si, čo o knihe hovorí sám autor:
„Ako Island zmenil svet nie je len objavne napísaná a poučná kniha. Je aj zábavná a podáva živý, plastický obraz miesta, ktoré ma fascinuje väčšinu života. Rozhodne stojí za prečítanie!“ odkazuje Jane Smiley, americká spisovateľka, ktorá získala prestížnu Pulitzerovu cenu.
Zábavný a trefný
Egill Bjarnason je islandský novinár. Jeho reportáže o Islande vychádzajú v renomovaných periodikách ako The New York Times, National Geographic a Lonely Planet. V súčasnosti prednáša na Islandskej univerzite v Reykjavíku.
Vo svojej knihe približuje históriu, politiku, kultúru, vedu, umenie Islandu a všetko s presahom do sveta. Jeho štýl je pohodový, miestami sarkastický, píše s nadhľadom, pridáva zábavné anekdoty, má to šmrnc a esprit.
Kniha, ktorá nielen pobaví, ale aj poučí, dozviete sa všeličo nové, prekvapivé – pobaví vás napríklad spomínané stretnutie Reagan-Gorbačov. Dom, v ktorom sa stretli, je vraj plný duchov 🙂 Pozadie, okolnosti…. alebo Bobby Fischer, jeho šachový súboj s Borisom Spasským, chcel o ňom nakrútiť film Miloš Forman až po to, ako získal azyl na Islande.
Pekný príklad, že na veľkosti nezáleží a že aj malé krajiny a národy vedia urobiť veľkú dieru do sveta 🙂
Odporúčame prečítať, ak máte radi knihy na štýl Billa Brysona (Ľudské telo, Stručná história takmer všetkého) alebo Tima Marshalla (V zajatí geografie).
Autor má evidentne zmysel pre humor, dobrý štýl písania.
Milan Buno, knižný publicista