Predstavte si známeho človeka od filmu, toho hollywoodskeho, nazvime ho John, ktorý príde k psychoterapeutke a od prvých okamihov sa správa ako arogantné hovädo. Proste taký frajer presvedčený o svojej sláve a nadradenosti. Máte? No…na všetky strany chrlí urážky, každého považuje za idiota, na terapiu si nechá doniesť jedlo a terapeutku prirovnáva k prostitútke. Vraj si ju vyhľadal náhodne, lebo tu v Los Angeles „nič neznamená“, ako jej nezabudol povedať, takže cestou na terapiu nenatrafí na nijakého kolegu z televízie. Predpokladal totiž, že jeho kolegovia chodia k „známym, skúseným terapeutom“.
Takéhoto klienta Johna mala americká psychoterapeutka Lori Gottliebová, ktorá píše stĺpčeky pre slávne New York Times, či Atlantic. A teraz jej vyšla kniha, ktorá sa volá trošku zdĺhavo – že Možno by si sa mala s niekým porozprávať ale je to výstižný názov. Je to jej autobiografia prepletená príbehmi jej pacientov a terapiami. Napríklad pri spomínanom hollywoodskom scenáristovi odhaľuje techniky, ktoré musí terapeut sám na sebe použiť, aby dokázal takémuto debkovi vôbec profesionálne pomôcť.
Možno by si sa mala s niekým porozprávať
Podobných príbehov je v knihe veľa, sú silne emotívne a Lori Gottliebová ich doslova vyzlieka, obnažuje, ukazuje s úprimnosťou a otvorenosťou, ktorá miestami až šokuje. Vlastne preniknete do hlavy psychoterapeuta, vnímate problémy iných, sledujete ako sa ich snaží riešiť, čo pomáha a čo naopak nefunguje. Vidíte ako ju ovplyvňujú ľudia, s ktorými sa stretáva, ktorí majú u nej sedenia a celkovo je to nielen príbeh jej života a života pacientov, ale tiež nenásilným súhrnom užitočných tipov pre samotný život. Navyše, Lori vie písať, má skvelý štýl, číta sa ľahko a určite k tomu prispel aj preklad Svetlany Žuchovej, ktorá sama vyštudovala psychológiu a pôsobila na psychiatrickej klinike.
Duševné zdravie je fenoménom, ktorý sa začal v dôsledku koronakrízy oveľa viac spomínať v médiách. Pred pár rokmi bola návšteva psychoterapeuta niečím, čím by sa pochválil len málokto. Dnes sa situácia zmenila a vo väčšine vyspelého sveta sa považuje návšteva psychoterapeuta za bežnú, normálnu a hlavne osožnú.
Novinárka a terapeutka Lori Gottliebová pootvorila dvere svojej pracovne a zasväcuje nás nielen do príbehov vlastných klientov, ale aj do svojho problému, vysporiadania sa s náhlym rozchodom.
V ordinácii psychoterapeuta
Kniha prináša odpovede na mnohé otázky, ktoré si kladieme a je akýmsi sprievodcom, ktorý nám ukáže, že návšteva terapeuta je často veľmi prospešná a netreba sa jej obávať. Lori je terapeutka, ktorá lieči pacientov v súkromnej ambulancii v Los Angeles, no pre osobnú krízu sa jej svet zrúti ako domček z karát.
Na scénu prichádza Wendell, čudácky no skúsený terapeut a Lori sa ocitne v jeho ambulancii. S plešinou, vo svetri a v športových nohaviciach vyzerá ako z filmu. Kým Gottliebová skúma tajné komnaty duší svojich pacientov – sebeckého hollywoodskeho spisovateľa, mladomanželky s čerstvo diagnostikovanou smrteľnou chorobou, staršej panej, ktorá sa vyhráža, že spácha samovraždu, ak sa jej život do sedemdesiatych narodenín nezlepší, a dvadsiatničky, ktorá sa neprestajne zaplieta s nesprávnymi mužmi – uvedomí si, že všetci hľadajú odpovede na rovnaké otázky, aké si vo Wendellovej ordinácii kladie sama.
Gottliebová skúma pravdy a výmysly, ktoré nahovárame sebe aj okoliu, kým balansujeme na lane napnutom medzi láskou a túžbou, zmyslom a smrteľnosťou, hrôzou a odvahou, nádejou a zmenou. Jej príbeh z vydavateľstva Ikar je revolučný svojou otvorenosťou, hlboko osobný, a predsa univerzálny sprievodca srdcom a mysľou. Ponúka nám ten najvzácnejší dar – odvážny portrét podstaty ľudskosti a odzbrojujúco vtipný, jasnozrivý opis našich tajných životov.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Lucia Vráblicová:
LORI GOTTLIEBOVÁ
Psychoterapeutka, ktorá okrem práce v súkromnej ambulancii píše stĺpčeky do týždenníka The Atlantic nazvané Milá terapeutka a prispieva do New York Times. Pravidelne spolupracuje s médiami na reláciách, ako sú The Today Show či Good Morning America.
Jej kniha Možno by si sa mala s niekým porozprávať sa umiestnil na najvyšších priečkach rebríčka New York Times. V súčasnosti sa pracuje na jeho televíznej adaptácii s Evou Longoriovou v hlavnej úlohe.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: Ikar, lorigottlieb.com