Vedeli ste, že v maďarskej mytológii sa Mliečna cesta nazýva Cesta bojovníkov? Po nej sa má Csaba, mýtický syn Atilu, náčelníka Hunov, vydať na záchranu, ak budú ohrození Sikulovia (etnickí Maďari žijúci v Transylvánii). Takmer pred 4 000 rokmi v oblasti súčasného Iraku Babylončania vytvorili epos Enuma eliš o vesmíre, ktorý vznikol z boja medzi monštruóznymi prvotnými bohmi…
Čo vieme o pôvode vesmíru? A o jeho pozorovaní v uplynulých tisícročiach?
Aj o tom je Atlas oblohy, je jedinečný súbor máp, príbehov, malieb a artefaktov, ktoré odrážajú predstavivosť ľudstva a objavovanie nebeskej klenby i svetov za ňou.
Atlas oblohy
Táto ilustrovaná pokladnica nebeskej kartografie, plná prekvapujúcich faktov a obrázkov, spája najväčšie astronomické objavy s najpodivnejšími mýtmi a so zabudnutými epizódami dejín. Ponúka príbehy o dávnych pozorovaniach UFO, o okrídlených mesačných tvoroch, o pretrvávajúcej viere v existenciu mora nad oblakmi a kuriózny príbeh aristokrata, ktorý mapoval mimozemský život na Marse.
Kniha je prehľadne rozdelená na:
- Starodávna obloha – pozorovanie hviezd v praveku, nebeské sféry, staroegyptská astronómia…
- Stredoveká obloha – vynájdenie astrolábu, mezoameriky, nebeské úkazy ai.
- Bádateľská obloha – Kepler, Tycho de Brahe, Kopernik, Galileo Galilei, ale tiež Halleyho kométa, či Newtonovská fyzika
- Novoveká obloha – ako vznikol pojem asteroid, veľký mesačný podvod, fantómová planéta, pátranie po planéte X a objavenie Pluta, a prelomové objavy 20.storočia.
Fascinujúca a dobrodružná cesta
Vydajte sa na fascinujúcu prehliadku kultúr posadnutých hviezdami. Od kostí drakov v Číne a nebeských pohrebov v Tibete po sibírske tanečné odevy a mongolských veštcov z hviezd. Toto je nebo, ako ho ešte nikto nikdy nezobrazil: ríša hviezd a planét, ale aj bohov, diablov, čarodejníkov s počasím, lietajúcich námorníkov, stredovekých mimozemšťanov, mýtických zvierat a zúrivých duchov.
Dnes, keď sa odvažujeme prenikať čoraz hlbšie do srdca vesmíru, nemôže byť lepší čas na knihu, ktorá je nádherná ako samotná nočná obloha a ktorá ilustruje rozsah dosiahnutých úspechov a pripravuje scénu pre objavy, ktoré nás ešte len čakajú.
Toto pozoruhodné dielo s napínavými príbehmi a krásnymi ilustráciami skúma fascináciu ľudstva oblohou v rôznych časoch a kultúrach a predstavuje mimoriadnu kroniku obrazotvornosti a objavovania kozmu.
„Naša vedecká a filozofická predstavivosť zostane naším najužitočnejším nástrojom tak, ako to bolo aj u tých, ktorí vymysleli šošovky pre prvý ďalekohľad, usporiadali planéty alebo zhrnuli majestátnosť vesmíru na tabuľu s rovnicami,“ píše autor knihy Atlas oblohy Edward Brooke-Hitching. „Ďalšou istotou je nesmrteľný život astronomických máp. Obrázky v tejto knihe ukazujú, ako odlišne sme mapovali oblohu v rôznych časoch a kultúrach, pričom ich existencia dokazuje, že naše odhodlanie bolo vždy podobné. Akúkoľvek pokročilú astrofotografickú formu bude kartografia v budúcnosti nadobúdať, do hocakej miery sa vzdialime od pravekého predka načrtávajúceho prvé hviezdne mapy na steny jaskýň, vždy to bude s mapami, na ktoré nakreslíme záznamy o našich úspechoch a vyznačíme cestu, ktorú môžu ostatní nasledovať.“
Milan Buno, knižný publicista