Rozprávky spod černičia sú nádherné a to nielen pre najmenších, povedzme na dobrú noc. Ale s radosťou a láskou si v nich budú listovať aj dospelí. „Prvé ma uchvátili autorkine neuveriteľne precízne a podrobné ilustrácie. V samotných príbehoch ma zasa zaujala dobromyseľnosť a láskavosť, ktoré z nich vyžarujú, a tiež totálna absencia násilia v akejkoľvek podobe,“ vyznáva sa prekladateľka Zdenka Buntová.
Viete ako vznikali tieto kultové rozprávky?
Rozprávky spod černičia
Ilustrovaná svetová klasika. Úžasná knižka, ktorá vás vezme do čarovného sveta myších obyvateľov v černicovej húštine. Príbehy dobrosrdečných, starostlivých myšiek obleteli celý svet. „Predtým, ako sa autorka pustila do písania, strávila päť rokov výskumom. V príbehoch sa odráža jej láska k prírode, zvyklostiam a tradičným remeslám,“ približuje Lucia Hlubeňová z vydavateľstva Ikar.
Rozprávky spod černičia vyšli v slovenčine prvýkrát, vo svete sa z nich predalo už vyše 7 miliónov výtlačkov. Kompletné vydanie obsahuje týchto 8 rozprávok: Jarný príbeh, Letný príbeh, Jesenný príbeh, Zimný príbeh, Tajné schodisko, Vysoké vrchy, Morský príbeh a Poppine deťúrence.
Jill Barklem: Myšky môžu byť pre nás vzorom
„Často sa ma pýtajú, ako vznikli príbehy o myškách v černicovej húštine. Odpoveď nie je ľahká, pretože tento svet existuje odjakživa a ja som ho iba zobrazila,“ spomína si autorka Jill Barklem.
Svet v černicovej húštine je podľa nej dokonalý. Myšie spoločenstvo žije jednoducho, prirodzene a takto by sme mali podľa nej žiť aj my. Myšky si vážia všetko, čo rastie okolo nich, a vedia to využiť – sú pracovité, láskavé a žičlivé, no popri usilovnej práci sa aj rady zabávajú. Dni si spestrujú piknikmi, slávnosťami, večierkami a výletmi.
„Všetko sa začalo v marci 1978, keď som s nápadom na túto knihu zašla do vydavateľstva HarperCollins a zoznámila sa Jane Fiorovou, ktorá neskôr môj rukopis zredigovala. Jane okamžite pochopila, o čo sa chcem pokúsiť, a pomohla mi premeniť nápad na sériu rozprávok pre deti. Jednotlivé príbehy sa mi rodili v mysli práve pri našich rozhovoroch,“ rozpráva Jill.
Bolo to ako chytať motýľa…
„Začala som písať a kresliť, no obrázky nikdy presne nevystihnú, čo vidíte vo svojich predstavách. Zaznamenávať fantáziu na papier je ako chytať motýľa – keď si myslíte, že ho už-už máte, znova vám uletí.
Zamýšľala som vytvoriť štyri knihy – o jari, lete, jeseni a zime – a ako ročné obdobia prichádzali a odchádzali, každé som dôkladne skúmala. Zápiskov o prírode a svete myší som mala plné notesy. Podľa možnosti som sa snažila vynechať pojmy bežné vo svete ľudí, a tak som vymyslela nový systém mier a váh – myšky nemerajú dĺžku a vzdialenosti na metre a centimetre, ale na chvostíky a labky, jednotkami hmotnosti sú žalude a pšeničné zrnká a čas sa u nich určuje podľa slnečných, sviečkových alebo vodných hodín.“
Ďalšie príbehy o myších nezbedníkoch
Prvé štyri príbehy vyšli v roku 1980. Potom sa Jill Barklem rozhodla preskúmať aj svet za hranicami černičia a zaviesť čitateľa na miesta, ktoré znázornila na obrázkoch. A tiež chcela do života v černicovej húštine uviesť novú generáciu myšiek.
Druhá séria sa začína príbehom Tajné schodisko a vymyslela ho, keď dcérke Lizzie rozprávala rozprávky na dobrú noc. Bola primalá, všetkému nerozumela, ale rozprávka o dvoch myších nezbedníkoch, ktorí vylezú po tajnom schodisku a objavia skrytú komnatu s hračkami, sa jej náramne páčila. Po Tajnom schodisku nasledovali ďalšie tri rozprávky: Vysoké vrchy, Morský príbeh a Poppine deťúrence.
„Vytvoriť knihu je úžasná zábava, ale aj drina, ak chcete, aby každá drobnosť zodpovedala skutočnosti. Každý kvietok musí mať presný počet okvetných lupienkov a musí rásť na správnom mieste. A moji hrdinovia môžu robiť len to, na čo myškám stačia sily, pretože svet v černicovej húštine naozaj existuje. Ja som o ňom iba podala správu,“ dodáva autorka nádhernej knihy Rozprávky spod černičia Jill Barklem.