Filip Kulisev je slovenský fotograf a cestovateľ, ktorého práce poznajú po celom svete. Hľadá krásne a unikátne miesta na Zemi, ktoré prostredníctvom fotografií prináša milovníkom prírody. Chce tak zároveň aj prispieť k ochrane biodiverzity a prírodného bohatstva planéty.
Filip je autorom jedenástich monografií, ktoré približujú krásu a unikátnosť prírody na našej planéte. Vyšla mu napríklad kniha fotografií Amazing Planet v angličtine, v ktorej ukazuje našu planétu inak: magickým, nečakaným pohľadom. No už pravidelne vydáva kalendáre – stolové, či nástenné, ktoré odhaľujú rôzne kúty Zeme a verte, na niektoré fotografie budete hľadieť s úžasom a zatajeným dychom.
Stolový i nástenný kalendár
Najnovšie teda vydal Stolový kalendár Amazing Planet 2023, v ktorom je 12 fotiek zo sveta a 12 fotografií zo Slovenska.
Nástenný kalendár Amazing Planet 2023 ponúka 12 úžasných fotografií.
V nástennom kalendári nájdete napríklad tieto úžasné fotografie a miesta:
Wailua Falls, Kauai, Hawaii
Kauai je štvrtý najväčší z ôsmich hlavných Havajských ostrovov, ktorý sa nachádza v severovýchodnej časti Tichého oceánu. Kauai je súčasťou štátu Havaj, ktorý je 50. federálnym štátom Spojených štátov. Názov Kauai doslova znamená „miesto za krkom“ a je odvodený od legendy, podľa ktorej prvý vládca Havaja Hawaiiloa venoval ostrov svojmu obľúbenému synovi, ktorého ako dieťa rád nosil na pleciach. Vodopád s výškou 52,7 metrov sa nachádza na juhu ostrova. Je to jeden z najkrajších vodopádov na ostrove Kauai.
Horseshoe Bend, Arizona, USA
Jeden z najznámejších a najfotogenickejších meandrov rieky Colorado je súčasťou národnej rekreačnej oblasti Glen Canyon. Horseshoe Bend sa nachádza 8 kilometrov po prúde rieky Colorado od nádrže Lake Powell. Leží východne od národného parku Grand Canyon. V kaňone hlbokom viac ako 300 metrov rieka Colorado obteká skalný masív a koryto rieky má tvar podkovy.
Belá, Slovakia
Už len málo riek je nedotknutých, takých, kde o veciach rozhoduje iba príroda. Jednu takú rieku máme aj na Slovensku – Belú. Tatranská rieka Belá vzniká na sútoku Kôprovského a Tichého potoka v nadmorskej výške 976 metrov a pri Liptovskom Hrádku sa vlieva do Váhu. Belá vždy na jar mení výraz okolitej krajiny – keď sa totiž v Tatrách roztopia ľadovce, rieka na svojom toku vytvára ramená, meandre a štrkové lavice a zaplavuje priľahlé lesy. Vďaka tomu, že človek do nej nezasahuje, v Belej stále žijú raky, hlavátky či pstruhy.
Famózny Filip Kulisev
Za svoje práce získal Filip viacero prestížnych medzinárodných cien. Medzi ne patrí najvyššie európske ocenenie pre profesionálnych fotografov Master QEP (Qualified European Professional Photographer).
Zároveň ako prvý fotograf z krajín strednej a východnej Európy dostal v Londýne v kategórii prírodné scenérie najvyššie ocenenie, certifikát a titul Fellowship (FBIPP) od Britského inštitútu profesionálnych fotografov (BIPP).
Filipove diela sú súčasťou zbierok významných osobností, ako je pápež František, princ Charles, monacké knieža Albert II., generálny tajomník OSN Antonio Guterres, ruský prezident Vladimír Putin, slovenský prezident Andrej Kiska, prezidenti Kirgizska, Ugandy, Francúzskej Polynézie, Kiribati a Palau. Vlastnia ich aj držitelia Oscarov, skladateľ Hans Zimmer, režisér Luc Jacquet alebo herec Will Smith, Pierce Brosnan a Robert Redford.
„Pre mňa nie je až také dôležité odfajknúť si, že bol som tam a tam. Za tých 25 rokov, čo s mojou partnerkou Zuzkou cestujeme, sme toho videli naozaj strašne veľa. Krížom-krážom celý svet,“ povedal Filip Kulisev v rozhovore pre LepšíDeň.sk. „Ale sú určité miesta, kde sa človek cíti lepšie, kde sa neustále rád vracia a to je pre mňa napríklad Nový Zéland. Je to pre mňa TOP destinácia, kde by som si vedel predstaviť aj žiť.“
Milan Buno, knižný publicista
Foto: Filip Kulisev