Žijeme v dobe rýchlosti. Chceme (a neraz musíme byť) efektívnejší, šikovnejší, rýchlejší… musíme reagovať okamžite a neustále. Snažíme sa do každej hodiny, minúty a sekundy vtesnať toho viac a viac. Žijeme tak na pokraji vyčerpania, v napätí a strese. Naša myseľ je zahltená, vymyká sa nám spod kontroly a začíname robiť chyby. Toto je kniha, ktorá sa zaoberá práve dôsledkami života v takejto zrýchlenej dobe.
„Brilantná kritika kultúry rýchlosti. Honoré je zástancom hnutia, ktoré nabáda k spomaleniu všetkého od varenia cez riadenie podniku, šoférovanie až po štýl rozprávania – na základe presvedčenia, že rýchlosť môže spôsobiť odpojenie od každodenného života,“ odkazuje The Oprah Magazine.
Chvála pomalosti
Chvála pomalosti spochybňuje kult rýchlosti, ktorý sa začal veľmi dôrazne presadzovať od nástupu priemyselnej revolúcie. Kniha sa zameriava na rôzne oblasti života človeka – prácu, rodinný život, vzdelávanie, sex, stolovanie, liečbu chorôb, a vyzýva k zvoľneniu tempa. Rozoberá komplikovaný vzťah človeka a času tvoriaceho rámec našej existencie a otvára otázky, ktoré nútia k zamysleniu nad prioritami.
Filozofia pomalosti sa dá zhrnúť do jediného slova – rovnováha. Ľudia objavujú energiu a efektivitu tam, kde by ich možno najmenej očakávali, v spomalení. Kniha sa už stala klasikou svojho žánru a patrí k prvým komplexným pohľadom na celosvetové hnutie, ktoré si razí cestu do hlavného prúdu.
Chvála pomalosti je vyváženou zmeskou anekdot, osobných príbehov a faktov. Je to zábavný a inteligentný sprievodca, ktorý sa vám prihovorí ľahkou a pútavou formou.
Nájdite si čas…
V knihe nájdete také veľavravné kapitoly ako:
- Pomalosť je krásna.
- Sex: Milenec s pomalou rukou.
- Práca: Výhody menej usilovnej práce.
- Voľný čas: Je dôležité odpočinúť si.
- Deti: Ako vychovať neuponáhľané dieťa.
- Jedlo: Získať nad časom prevahu.
- Mestá: Splývanie starého s novým.
- Medicína: Doktori a trpezlivosť.
Kanadský spisovateľ a publicista Carl Honoré sa preslávil predovšetkým týmto bestsellerom Chvála pomalosti. Pre novinára, ktorý kedysi písal reportáže z európskych a juhoamerických krajín pre periodiká ako sú Economist, Observer a Guardian, sa práve vyzdvihovanie pomalého prístupu k práci, výchove detí i k životu všeobecne stalo hlavnou témou. Venuje sa jej aj vo svojich ďalších knihách.
„Nájdite si čas na prečítanie tejto dôležitej, výborne napísanej knihy – naša budúcnosť závisí od myšlienok, ktoré obsahuje,“ odkazuje John de Graaf, spoluautor knihy Affluenza.
Foto: SkveléKnihy.sk