V Číne je 170 miliónov kamier, ktoré dokážu identifikovať ľudí až zo vzdialenosti 15 km.
Vláda hackuje všetky mobily a počítače.
Pri vstupe do škôl a obchodov musíte použiť občiansky preukaz, ktorý o vás vďaka čipu všetko prezradí.
Vláda verbuje príbuzných a priateľov, aby na seba vzájomne donášali.
Prideľuje sa „sociálny kredit“, ktorý odzrkadľuje vašu spoľahlivosť…a tým aj prístup k rôznym veciam, od nákupu bežných potravín, cez hypotéku na byt až po možnosť vycestovať.
Toto je príbeh, z ktorého vás mrazí, chvíľami krútite neveriacky hlavou a máte pocit, akoby ste čítali sci-fi…no ono je to realita. Krutá realita.
Dokonalý policajný štát.
Dokonalý policajný štát
Predstavte si život, v ktorom si večer ľahnete vedľa svojho partnera a ráno sa zobudíte po boku štátom dosadeného špicľa. Stačí, ak poviete alebo urobíte niečo, čo sa systému nepáči, a môžete skončiť v koncentračnom tábore alebo zmiznúť bez stopy. Kamery v dome, na uliciach, v obchodoch i v práci sledujú každý váš krok.
Aj nepatrné pokĺznutie vám spôsobí veľké problémy. A trest môže prísť aj za činy, ktoré ste ešte nespáchali. Prediktívny policajný program pomocou najmodernejších technológií a databáz určí, akého zločinu sa človek v budúcnosti pravdepodobne dopustí a odporučí jeho prevýchovu.
Pozrite si VIDEO – autor o svojej knihe:
Vymazať identitu celého národa!
Odrezaní od pravdy a možnosti voľby, pod neustálym dozorom a útlakom policajných zložiek – obyvatelia Ujgurskej autonómnej republiky Sin-ťiang na západe Číny hovoria svojej dystopii „situácia“. No to, čo pôsobí ako neuveriteľný námet z futuristického románu, je pre Ujgurov mrazivou realitou 21. storočia.
Na základe výpovedí ujgurských utečencov, štátnych zamestnancov, výskumníkov i aktivistov žijúcich v exile, Geoffrey Cain opisuje situáciu z prvej ruky. Podáva svedectvo o tom, ako si Čína stanovila za cieľ vymazať identitu, kultúru a dejiny celého národa. A tak stvorila dokonalý policajný štát…
Autor ukazuje situáciu v Sin-ťiangu cez príbeh Maysem, tiež rozoberá postoj iných krajín a najmä konkrétnych svetových firiem k tamojšej situácii. Napríklad Nike, Amazon, Google, Microsoft, Apple a ďalší.
Ako mnohí zatvárajú oči, alebo sa vyhovárajú, pretože Čína je megatrh a im by ušli zisky…
Autor výstižne ukazuje, ako sa situácia postupne menila, spočiatku nenápadne, plazivo, až bolo neskoro.
Táto kniha je výsledkom mnohých rokov práce v investigatívnej žurnalistike a rešeršovaní. Téma digitálnych sledovacích systémov autora mimoriadne zaujíma, pretože ide o varovanie pre nás všetkých pred nebezpečenstvom technológií, ktoré končia v nesprávnych rukách.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Alfréd Swan:
Milan Buno, knižný publicista