Možno si spomínate na internetový slovenský seriál Kavej spred pár rokov, v ktorom dve východniarky prichádzajú do Bratislavy, debatujú v kaviarni a zažívajú rôzne bizarné príhody. Perfektne ich zahrali Janka Kovalčíková a Anička Jakab Rakovská.
Čoskoro príde do kín film podľa tohto seriálu, ale už teraz nájdete vo všetkých kníhkupectvách knihu Kavej. Napísala ju scenáristka Michaela Zakuťanská.
„Vysoký štandard Štanci, ideme na východ, musíme mať vysoký štandard! Očakáva nás tam vysoká kultúra. Štanci, aby ti to bolo jasné. Od začiatku do konca budeme hodnotení za každý detail a umelecké prevedenie nášho života. Ja musím svojej matke ukázať, ako sama bez jej pomoci, dokážem byť dokonalou a samostatnou matkou a manželkou po kultúrnej, emočnej, zdravotnej, bezpečnostno-preventívnej, ekonomickej a všetkých stránkach materskej osobnosti.“ Vysvetľovala Klára pozerajúc sa na Štanciho, ktorý sa snažil natrepať kočiar vedľa jedálenskej stoličky.
„A ja som si myslel, že ideme na pohreb.“
Zábavná a uletená Kavej
Klára a Veronika prišli z východu do Bratislavy, aby si splnili svoje sny, ale teraz nastal čas, aby sa vrátili späť na východné Slovensko. Kláre zomrela babka za divných okolností, musia ju mať vystavenú doma, lebo v dome smútku sa pokazil mrazák a začína sa kolotoč bizarných situácií. Prispievajú k tomu aj samotné postavy, neverili by ste, kto hrá pána farára – Ander z Košíc. A je to úžasné.
Druhé z dievčat Veronika ide na východ na tri svadby a s Klárou sa stretnú už vo vlaku. Spoločne zažívajú množstvo zábavných momentov, nechýba typický východniarsky temperament aj veľa východniarčiny. A samozrejme, rieši sa láska a ten pravý.
Klára mladšia vyšla s mamou za plot a po celý čas do nej húdla. „Ňe že jej kúpiš v obchode lízatko, čokoládu, alebo cukerlíky. A ne že ju budú šicke dzedzinské baby božkac. Som jej dala obľečene naspak, žeby sa jej nestalo z oči. O čokoľvek sa pokúsiš, s čím ja nesúhlasím, tak vedz s istotu, že ja to na diaľku cítim.“
Klára staršia sa na dcéru veľavravne usmiala. „Haňko, povedz papa rodičom. Ideš na výlet s babkou. Na cintorín.“
Na pláž aj k bazénu
Kniha Kavej vychádza z rovnomennej filmovej predlohy, na čitateľov však čaká aj množstvo situácií, ktoré sa do filmu nedostali.
Má krátke kapitoly, svižné tempo, trefné postrehy a prirovnania. Humor je niekedy priamy, inokedy jemný až láskavý, ale určite nie prvoplánový. Riešia sa témy ako nezmyselné predsudky a stereotypy, priateľstvo, či veľká otázka – vrátiť sa na východ alebo zostať v Bratislave? Kavej je ideálna oddychovka na leto, na pláž alebo k bazénu.
Je to pokračovanie úspešného internetového seriálu, ktorý vznikol ako spin-off zo skeču relácie Kredenc. Komédia o kamarátkach z východu, ktoré žijú v Bratislave, ale teraz sa vracajú na východ – jedna na pohreb, druhá na tri svadby. Je to svižné, zábavné, bláznivé, má to krátke kapitoly, trefné postrehy, prirovnania… ideálna letná oddychovka.
Samostatnou kapitolou je veľa východniarčiny. Ktorá dodala príbehu grády, nabilo to knihu energiou, autentickosťou….hoci ak ste zo západu, niekedy nebudete všetkému rozumieť.
„A šlizňakoch koľko tu za noc pričavargovalo, požerú nám šicke kalerábiky.“ Nedala sa odbiť Klára. Bolo jej jasné, že Berty má v úmysle zdupkať na ryby. Ona má dnes v robote nestránkový deň. Musí sa postíhať všetko, čo zanedbali.
„Pozabíjam.“ Odriekol Berty bez náznaku vzdoru, poučený životnou skúsenosťou, že vzdorovať Kláre manželke je nanajvýš zbytočné.
Humor aj spoločenské témy
Humor je niekedy jemný, láskavý, inokedy priamy a bláznivý. Napríklad už na začiatku, akým spôsobom zomrie babka Anastázia, alebo keď ju umývala jej nevesta, pokazený mrazák v dome smútku, plačky na pohrebe, prípadne kopanie hrobu: keď Klára staršia prišla na cintorín, aby skontrolovala hĺbku jamy pre svokru, ktorá mala byť 1,6 metra, ale popohnala chlapov, aby vykopali radšej dva metre, nech sa svokra náhodou nevyhrabe.
Príbeh ide viac do hĺbky. Bizarné, bláznivé situácie zostali, ale viac sa riešia rôzne aktuálne témy ako nezmyselné predsudky, priateľstvo, stereotypy, hľadanie pravej lásky alebo či sa vrátiť východ alebo zostať v Bratislave.
Autorka si dala záležať aj na drobnostiach, napríklad sa pekne pohrala s menami: Klárin manžel Štanci, čiže Konštantín a jej expriateľ sa volal Metod. Alebo Roman Roland, čo pripomenie francúzskeho autora klasiky Peter a Lucia Romaina Rolanda.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk, Continental Film