„Čím dlhšie a zúfalejšie som sa snažil, tým viac som bol presvedčený o tom, že k zaručeným výsledkom nás môže priviesť len objavenie všeobecného formálneho princípu. Príkladom, ktorý som mal pred sebou, bola termodynamika. Všeobecný princíp bol v nej daný vo vete: … prírodné zákony neumožňujú zostrojiť perpetuum mobile (prvého ani druhého druhu). Ako by sa teda dal nájsť takýto všeobecný princíp?“
Albert Einstein bol na konci druhej svetovej vojny vyzvaný, aby do série The Library of Living Philosophers (Knižnica súčasných filozofov) napísal svoju intelektuálnu autobiografiu. Vznikla tak jeho jedinečná osobná kniha Autobiografické zápisky, klasické dielo v dejinách vedy, ktoré vysvetľuje vývoj jeho myšlienok s neprekonateľnou srdečnosťou a jasnosťou.
Hanoch Gutfreund a Jürgen Renn predstavujú dnešnému čitateľovi Einsteinove vedecké úvahy, sledujú jeho intelektuálne formovanie od detstva až po starobu a ponúkajú presvedčivý portrét tvorby filozofa a vedca.
Einstein o Einsteinovi
Kniha Einstein o Einsteinovi obsahuje celé znenie Autobiografických zápiskov doplnené o podnetné eseje, ktoré zasadzujú Einsteinove úvahy do kontextu jednotlivých etáp jeho vedeckého života. Autori čerpajú z Einsteinových diel, osobnej korešpondencie a kritických prác Einsteinových súčasníkov s cieľom poskytnúť nový pohľad na jeho najväčšie objavy. Súčasťou knihy sú aj Einsteinove odpovede jeho kritikom, ktoré vrhajú ďalšie svetlo na jeho vedecký a filozofický svetonázor.
Autori hojne citujú z Einsteinových prvých nepublikovaných pokusov o sformulovanie svojej odpovede a venujú sa aj ďalšiemu Einsteinovmu krátkemu autobiografickému textu, ktorý napísal niekoľko týždňov pred svojou smrťou a ktorého prvý preklad do slovenského jazyka vychádza v tejto knihe.
Ako stroj času…
Každá autobiografia je stroj času – taký, ktorý teória relativity nikdy nezohľadňovala a ani nebude zohľadňovať. Čitateľa vťahuje do sveta mysle z iného času, autora do jeho vlastnej minulosti a prihovára sa k všetkým súčasným cestovateľom v čase, ktorí podnikli podobnú cestu – alebo ju podniknú v budúcnosti. Einsteinova autobiografia prenáša našu predstavivosť do sveta bezprostredne po druhej svetovej vojne, do skromného domčeka na ulici Mercer Street v univerzitnom mestečku Princeton v New Jersey, kde si Einstein sadol za stôl, aby napísal svoj nekrológ, ako na začiatku tohto textu posmešne poznamenal. Jeho vlastné myšlienky však z tohto sveta rýchlo ufrnkli do časov pred obidvomi svetovými vojnami, do mladosti, ktorú strávil v Nemecku, vo Švajčiarsku a v Taliansku…
Kniha Einstein o Einsteinovi, doplnená o sugestívne kresby výtvarníka Laurenta Taudina, odhaľuje cestu ikonického fyzika k všeobecnej teórii relativity a zároveň zaraďuje jeho revolučné myšlienky k ďalším úžasným vedeckým objavom dvadsiateho storočia.