Celá generácia detí bola odchovaná na knihách o čarodejníckom učňovi Harrym Potterovi anglickej autorky J. K. Rowlingovej, tá staršia zasa na Pánovi prsteňov J. R. R. Tolkiena a pri čítaní zažívali silné očarenie. Podľa masmediálnych informácií chystá Univerzita v Exeteri vo Veľkej Británii otvorenie bakalárskeho štúdia mágie. V správe sa neuvádza, aká bude pracovná náplň absolventov. Mágia teda môže byť pre človeka dobrom, ale i zlom…
Kniha Mágia ako zdroj zla je o jej odvrátenej stránke.
Mágia ako zdroj zla
Po úspešných knihách Dobro, Zlo, Smrť, Sny, Humor, Narcizmus sa posúvame k mágii – akú rolu hrá magické myslenie a správanie v konaní páchateľov? Biela mágia pre zdravie, duchovné povznesenie, získanie vytúženej lásky, ale najmä čierna mágia vedú neraz k zločinom, vraždám, nepochopiteľným zlyhaniam.
Aj o tom je nová kniha forenzného psychológa Antona Heretika.
V úvode je stručný pohľad do histórie a potom už rôzne typy mágie, a ako nás ovplyvňujú. Komerčná mágia ako veštenie z tarotu, horoskopy, vyvolávanie duchov… Z hľadiska mágie hrá rolu aj davová sugescia, nekritické prijímanie myšlienok, pocitov či správania vo veľkých skupinách.
Povery patria k najstarším produktom iracionálneho, magického myslenia a sú dosť rozšírené aj v dnešnom modernom, vedeckom svete. Samozrejme, šírenie hoaxov, dezinformácií, konšpiračných teórií…tajné dohody a sprisahania.
„V posledných rokoch som sa dostal k posudzovaniu páchateľov trestných činov, pri ktorom hralo magické myslenie a správanie významnú rolu. Zároveň som si uvedomil, že mohlo hrať dôležitú rolu aj v niektorých starších kauzách, v ktorých som to prehliadol alebo sme to pre závery posudkov zo psychológie a psychiatrie nepokladali za relevantné,“ tvrdí A.Heretik.
Pozrite si video s Antonom Heretikom:
Neuveriteľné, no skutočné príbehy
Heretik – forenzný psychológ – prináša aj desať unikátnych kazuistík zo svojej znaleckej praxe. Magické motivačné pozadie opisuje v prípadoch kanibalizmu, terorizmu, neopätovanej lásky, vrážd spáchaných cudzincami i trestných činov súvisiacich s náboženskými sektami. Nádej na zvládanie iracionality a nebezpečného magického myslenia vidí vo vede, vzdelávaní a v umení.
V knihe Mágia ako zdroj zla píše Anton Heretik aj o kanibalizme, o pandémii covidu, ktorá otestovala slovenskú iracionalitu, o sociálnych sieťach, ale zaujme aj vplyv mágie na terorizmus.
Profesor Heretik opäť prináša viacero konkrétnych prípadov, analýzy, je to zaujímavé, pútavé, ale aj drsné, miestami zvrátené a krvavé. A je neuveriteľné čítať niektoré skutočné príbehy, čoho sme my ľudia schopní, ako nás vie „čierna mágia“ ovplyvniť.
Mágia ako zdroj zla sa venuje odvrátenej strane mágie, približuje nielen dejiny, ale aj zaujímavé prípady z praxe forenzného psychológa.
Mágia a terorizmus
K znakom, ktoré podľa Arendtovej odlišujú totalitné režimy od iných, patrí systematické použitie teroru. „Fundamentálny rozdiel medzi modernými diktatúrami a všetkými ostatnými tyraniami minulosti je, že teror už nevyužívajú ako prostriedok na vyhladenie a zastrašenie protivníkov, ale ako nástroj na ovládnutie más ľudí, ktorí sú dokonale poslušní.“
Okrem štátneho terorizmu existuje aj terorizmus individuálny. Po vlne islamistického teroru, ktorý sa začal útokom na newyorské Dvojičky, sa rozmáha extrémne pravicový terorizmus. O magickom pozadí islamistického terorizmu niet pochýb.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk