Boje o pitnú vodu, nové výbuchy masového násilia, etnické čistky, občianske vojny v najchudobnejších krajinách sveta, nekonečné prúdy utečencov.
Konflikty 21. storočia sa už neodvíjajú od ideologického súperenia medzi veľmocami, ale skôr od triednych, náboženských a zdrojových otázok.
Presne o tom je novinka Klimatické vojny od Haralda Welzera.
„Táto kniha by sa mala považovať za povinné čítanie pre každého, kto má obavy z vplyvu klimatických zmien na svoj život, rodinu, komunitu, krajinu,“ píše Midwest Book Review.
Klimatické vojny
Genocídy minulého storočia nás naučili, ako rýchlo sa sociálne problémy môžu prejaviť v radikálnych a smrtiacich riešeniach. Bohaté krajiny dnes už vyvíjajú stratégie na získanie zdrojov a udržanie klimatických utečencov mimo svojho územia.
Harald Welzer ukazuje, ako spolu súvisí klimatická zmena a násilie. Klimatická zmena má ďalekosiahle dôsledky na životné podmienky ľudí na celom svete: obývateľný priestor sa zmenšuje, vzácne zdroje ubúdajú, prehlbuje sa nespravodlivosť nielen medzi Severom a Juhom, ale aj medzi generáciami, čo vytvára podmienky pre nové sociálne napätia a vedie k násilným konfliktom. Klimatická zmena predstavuje nové závažné výzvy v oblasti bezpečnosti, zodpovednosti a spravodlivosti, ale ako Welzer znepokojujúco objasňuje, robí sa veľmi málo, aby sa im čelilo.
Násilie ako jedna z možností…
Klimatické vojny je strašidelná kniha. Provokuje, upozorňuje a ukazuje na to, pre čo sa budeme v 21.storočí najčastejšie zabíjať. Už niekoľko rokov sa diskutuje o tom, či a ako následky klimatických zmien súvisia so súčasnými vojnovými konfliktmi. Keď sa pozrieme napríklad na Afriku, odpoveď je jasná. Napokon v sudánskej oblasti Darfúr už v roku 2007 vznikla prvá klimatická vojna.
„Ale aj príčinou vojny v Sýrii bolo podľa mnohých obdobie sucha, ktoré jej predchádzalo. To spôsobilo, že veľa ľudí sa z vidieka muselo presunúť do miest. Asadov režim namiesto lokálnej pomoci reagoval krátením podpory, čo výrazne zvýšilo odhodlanie búriť sa,“ píše autor v knihe.
Žiaľ, násilie je ako jedna z možností spoločenského konania. Ak nefunguje štát, je nestabilný a ľudia nemajú pokryté ani tie najzákladnejšie potreby, zvyšuje sa napätie. To rastie aj v súvislosti so zmenami životného prostredia vplyvom klimatických zmien…
„Búrlivá klimatická zmena prekreslia geopolitickú mapu 21. storočia. Táto kniha kladie nepríjemné, ale dôležité otázky, ktorým budeme v budúcnosti čeliť,“ napísal Robert Falkner z London School of Economics.
Foto: Premedia, Pixabay.com