Nazývali ho kremeľský mág. Záhadný Vadim Baranov bol pôvodne režisér a neskôr producent televíznych reality šou, až kým sa nestal šedou eminenciou Putina, prezývaného Cár.
Keď napokon odstúpil z postu politického poradcu, kolovali o ňom legendy, hoci nikto v skutočnosti nevedel, čo je pravda a čo výmysel. Až do chvíle, keď sa raz v noci rozhodol zveriť so svojím príbehom rozprávačovi tejto knihy…
Kremeľský mág
Román Giuliana Da Empoliho Kremeľský mág netrpezlivo očakávali tí, ktorí sa snažia analyzovať rozhodnutia Kremľa v súčasnosti. Predobrazom hlavnej postavy príbehu Vadima Baranova bol údajne Vladislav Surkov, podpredseda vlády a neskôr až do roku 2020 Putinov poradca, ktorý zohral kľúčovú úlohu aj pri začatí vojny proti Ukrajine.
Príbeh nás zavedie do jadra ruskej moci, kde dvorania a oligarchovia ustavične vedú vojnu. Vadim ako expert na politickú propagandu zmení celú krajinu na politické divadlo. Jeho jediným cieľom je vyhovieť Cárovým želania. Zavlečený do čoraz temnejších tajomstiev systému, ktorý sám pomáhal budovať, urobí čokoľvek, aby mu unikol.
Od vojny Čečensku cez Olympijské hry v Soči až po ukrajinskú krízu. Kremeľský mág je strhujúci román o súčasnom Rusku, ktorý odhaľuje podhubie Putinove éry a ponúka výstižnú úvahu o moci.
Baranov prešiel životom obklopený záhadami. Jedinou viac či menej istou skutočnosťou bol jeho vplyv na Cára. Počas pätnástich rokov v jeho službách vždy prispieval k upevneniu cárskej moci rozhodujúcim spôsobom.
Osvetľuje príčiny ukrajinského konfliktu…
Román je žánrovo na polceste medzi beletriou a politickou analýzou. Da Empoli ho dokončil v januári 2021. Román mal vyjsť ešte v tom roku, ale pre pandémiu COVID-19 vydanie odložili. Nakoniec vyšiel v apríli 2022, necelé dva mesiace po začiatku rusko-ukrajinskej vojny.
Da Empoliho pravidelne pozývajú do televízie a rozhlasu, aby predstavil svoj román v kontexte aktuálnych udalostí rusko-ukrajinského konfliktu. Alexandra Schwartzbrodová ho v článku pre denník Libération nazvala „príbehom s veľkou literárnou a historickou silou, ktorý si treba prečítať, ak chcete pochopiť to, čo sa z nášho pohľadu zdá nepochopiteľné“.
Podľa Yannicka Velyho z Paris Match kniha „osvetľuje príčiny ukrajinského konfliktu“.
Kniha získala Veľkú cenu francúzskej akadémie za román 2022.
Giuliano Da Empoli bol v rokoch 2006 až 2008 poradcom talianskeho ministra kultúry, potom zástupcom starostu Florencie a poradcom predsedu Rady ministrov Talianskej republiky Mattea Renziho. Zvyknutý pohybovať sa medzi kultúrou a politikou publikoval deväť esejí v taliančine a tri vo francúzštine vrátane veľmi zaujímavej knihy Les Ingénieurs du chaos (Inžinieri chaosu), preloženej do dvanástich jazykov. V nej dokazuje, že nové technológie vrátane internetu postavili pravidlá politickej hry na hlavu.
Foto: Tatran