Jessica Brockmole
Listy z ostrova Skye
Motto, 2014
Píše sa rok 1912. Mladá poetka Elspeth Dunnová nikdy neopustila ostrov Skye. Preto ju prekvapí, keď dostane list od študenta Davida Grahama z ďalekej Ameriky. Začnú si pravidelne písať a zamilujú sa do seba. Elspeth je však vydatá a David odchádza do vojnou zmietanej Európy ako vodič sanitky. Druhá rovina príbehu sa odohráva v lete roku 1940. Elspethina dcéra Margaret sa zamiluje do vojnového pilota, no matka ju varuje. Margaret nájde matkine listy z mladosti, ale Elspeth zmizne spolu s listami.
Vždy som mal rád romány s netradičnou kompozíciou, či už vo forme denníka, alebo – ako v tomto prípade – listovej korešpondencie. Deju to dodáva nádych akéhosi zakázaného ovocia, akoby ste čítali niečo, čo je proti nepísaným zákonom morálky. Nehovoriac o tom, že celý text je omnoho dynamickejší a pútavejší, keďže papier znesie akékoľvek vnútorné pochody a skryté myšlienky. Na druhej strane ale záleží na majstrovstve autora, či sa s takouto výzvou dokáže popasovať. A môžem s čistým svedomím vyhlásiť, že debutujúca Američanka Jessica Brockmole to zvládla s prehľadom
Všetko začína nevinným listom mladého Američana Davida krátko pred vypuknutím prvej svetovej vojny. Je vášnivým čitateľom a romantickým rojkom, ktorého očaria básne Elspeth Dunnovej. Rozhodne sa napísať jej list na rodný ostrov Skye a odpoveď na seba nenechá dlho čakať. Spočiatku hravý, vtipný a roztopašný tón sa premení na spovednicu osobného života oboch hrdinov. Čoraz častejšie odhaľujú jeden pred druhým svoje túžby, tajomstvá a pohnútky, čo ich zbližuje až za hranicu prípustnosti vzhľadom na to, že Elspeth je vydatá a David zasnúbený… Karty však zamieša vojna, ktorá odvedie Elspethinho manžela na front a David dobrovoľne odchádza do Európy ako vodič sanitky. Zároveň nastal čas, aby sa Elspeth a David stretli konečne tvárou v tvár a zistili, či neboli len opantaní písaným slovom…
Druhá dejová línia sa odohráva počas roku 1940 a jej ústrednou postavou je mladá Margaret. Žije iba so svojou matkou, pričom počas jedného z útokov na mesto odhalí staré listy s akýmsi Američanom. Matka zareaguje popudene a z ničoho nič zmizne. Margaret tuší, že odišla na cestu za poznaním vlastnej minulosti, a rozhodne sa zistiť, čo sa stalo, kto je jej otec a kde sú korene jej života. Pri svojom pátraní sa nakontaktuje nielen na strýka, Elspethinho brata, ale vycestuje aj na drsný sever – na ostrov Skye… O všetkom vďaka listom informuje svojho milovaného, zmietaného na fronte druhej svetovej vojny…
Pri čítaní Listov z ostrova Skye budete zmietaní emóciami – pobavením, dojatím, napätím, zvedavosťou, ale aj neurčitým pobúrením, ako mohli byť David a Elspeth takí sebeckí? Mali svojich partnerov, ktorí bojovali s niekým, koho ich polovičky poznali len cez papier. Nehľadeli na dôsledky, hoci Elspeth z času na čas vyjadrila pochybnosti o správnosti ich konania – ale aj to len vtedy, keď sa stalo niečo zlé a prišli na ňu výčitky svedomia. Potom už však bolo neskoro niečo riešiť, o čom ju presvedčil aj David, a tak ďalej pokračovali v načatom vzťahu. Ale keď sa dvaja ľudia milujú, ide predsa všetko ostatné často bokom – takže je to zároveň aj celkom pochopiteľné. Musím povedať, že viac ma zaujala línia Margaret, ktorá zvedavo odhaľovala matkinu minulosť a nebála sa cestovať do neznámych končín. Plusom je aj to, že až do samého konca netušíte, ako vlastne skončil vzťah Davida a Elspeth Jednoducho povedané, kniha je originálna, príjemná a donúti vás pripustiť, že niekedy riešime úplné banality namiesto toho, aby sme si všímali podstatu vecí…
Spracoval Marek Zákopčan
Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujeme spoločnosti Albatros media.