Útek je šialenstvo, útek je smrť. Pokúsiť sa oň je samovražda. Všetci to vedeli, aj keď to nikto nepovedal nahlas. A kto to slovo ľahkomyseľne prehodil alebo mal smolu, že ho počul, na toho dopadla skaza…
Napriek tomu sa Rudolf Vrba do toho pustil a spolu s Fredom Wetzlerom utiekli z Osvienčimu, aby podali správu o zverstvách, ktoré tam nacisti páchali…
To je novinka Majster útekov.
Obetiam klamali na každom kroku ich cesty k záhube, krok za krokom. Ľudia, ktorí vypadávali z páchnucich dobytčiakov, do nich nastupovali vo viere, že smerujú k novým životom na novom mieste – k „presídleniu na východe“, ako tomu nacisti hovorili. Zbalili si svoje zvršky, lebo sa nazdávali, že si vytvoria nový domov, kde budú potrebovať kuchynské náradie, šatstvo a hračky pre deti. Verili tomu, lebo tak im hovorili nacisti a aj ich priatelia a príbuzní v listoch domov. Nevedeli, že ich písali pod namierenou pištoľou –
Majster útekov
V apríli 1944 sa Slovákovi Rudolfovi Vrbovi ako jednému z prvých Židov podarilo utiecť z Osvienčimu. Vtedy sa ešte volal Walter Rosenberg.
Dostať sa z nacistického pekla skúsili stovky väzňov, no uspelo len zopár z nich. Vrba sa na tento takmer nemožný kúsok odhodlal preto, aby odhalil svetu pravdu o tábore smrti a varoval posledných Židov v Európe, aký osud ich čaká na konci železničnej trate. Napriek všetkým rizikám spolu s kamarátom Fredom Wetzlerom zdolali vrchy, prebrodili rieky, o vlások unikli nemeckým guľkám až napokon prepašovali prvý kompletný opis Osvienčimu, aký kedy svet videl – podrobnú správu, ktorá sa napokon dostala k Franklinovi Rooseveltovi, k Winstonovi Churchillovi a k pápežovi.
Iba málokto však dbal na varovanie, pri ktorom rodák z Topoľčian – vtedy len devätnásťročný chlapec – riskoval všetko, aby ho dal na známosť. Niektorí mu neverili. Iní pokladali za lepšie mlčať. Vrba pomohol zachrániť dvestotisíc životov – ale stále bol presvedčený, že to mohlo byť oveľa viac.
Toto je príbeh talentovaného „majstra útekov“, ktorý už v mladom veku chápal, že rozdiel medzi pravdou a klamstvom občas znamená aj rozdiel medzi životom a smrťou.
Fascinujúci a hrozivý
Majster útekov je výborná kniha. Neuveriteľne silný príbeh o vzrušujúcom dobrodružstve mladíka, ktorému sa ako prvému podarilo dostať z Osvienčimu. Veľmi autenticky popísaný život v koncentračnom tábore, ako Rudolf Vrba alias Walter Rosenberg robil rôzne práce – na rampe, kde vystupovali z vagónov prichádzajúci Židia a oni museli upratovať mŕtvoly…na štrkovisku, v gumárenskom bloku Buna…ako to prebiehalo, čo robili, koľkých hrôz boli svedkami.
Sledujeme jeho prvé úteky, samotný Osvienčim a útek s Fredom Wetzlerom, čo je zhruba polovica knihy. Výborne podané, napínavé a pútavé. Takmer reportážny dokuromán, z ktorého mrazí.
V druhej polovici sledujeme to, ako sa ich správa o hrôzach v Osvienčime dostáva do sveta. Pomaly, váhavo. Niekde boli politici a predstavitelia štátu alibisti. Inde nechceli veriť, že by sa také čosi mohlo diať…
Dvaja mladíci mali jediný cieľ – aby sa o tom začalo čo najskôr hovoriť, pretože nacisti chystali doviezť do koncentračných táborov 200.000 židovských Maďarov a aspoň tých chceli zachrániť. No nie všetko sa darilo, bola v tom nedôvera, politikárčenie, skepticizmus…
V závere sledujeme, ako toto všetko poznačilo Rudolfa Vrbu. Ako sa z neho stal paranoik, ako zle dopadlo jeho prvé manželstvo, ako obviňoval zamestnávateľov, že ho podvádzajú, ako pil. Autor ho v tejto časti knihy zbavuje akejsi glorioly, hrdinstva, obdivu. Hoci je to pochopiteľné – to, čo si zažil v Osvienčime, sa muselo na ňom nejako prejaviť. Síce prežil, ale vnútorne ho to poznačilo, zlomilo…
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Alfréd Swan:
Jonathan Freedland
Fejtonista denníka Guardian, predtým pôsobil ako zahraničný spravodajca. V BBC Radio 4 uvádza seriál o nedávnej histórii The Long View a dva podcasty – Politics Weekly America pre Guardian a Unholy spolu s izraelským novinárom. V minulosti dostal Orwellovu cenu za žurnalistiku.
Je autorom dvanástich kníh, Majster útekov je najnovšia. Napísal deväť trilerov pod menom Sam Bourne vrátane knihy The Righteous Men (Spravodliví), ktorá bola na čele rebríčka bestsellerov Sunday Times.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkeléKnihy.sk