Máte radi skutočné príbehy z histórie? Odvážne činy plné ľudskosti, snahy pomôcť a obetovať sa? Táto kniha vás dostane. Tunel 29 je príbeh o tom, ako postavili Berlínsky múr a počas noci, z jedného dňa na druhý, rozdelili priateľov, manželov a rodiny. Ďalších takmer 30 rokov ich držali akoby vo väzení.
Kniha popisuje samotné postavenie múra, čo k tomu viedlo a aký to malo vplyv na bežných ľudí. No hlavným príbehom je tunel, ktorý študent Joachim Rudolph začne kopať s priateľmi, aby sa dostal zo západného Berlína do východného. A zachránil odtiaľ ľudí. Nemal tam nikoho, napriek tomu riskoval život, aby pomohol druhým. Cudzím ľuďom…
Tunel 29
V lete 1962 mladý študent Joachim Rudolph vykopal tunel pod Berlínskym múrom. Na druhej strane vo východnom Berlíne čakali desiatky mužov, žien a detí – ochotní riskovať všetko, aby mohli utiecť.
Dokumentárny román Tunel 29 od uznávanej autorky podcastu BBC Radio 4 Heleny Merrimanovej zachytáva skutočný príbeh tejto najpozoruhodnejšej záchrannej misie počas studenej vojny. Autorka čerpá z rozhovorov s tými, ktorí sa na tomto neuveriteľnom príbehu osobne zúčastnili. Na základe preskúmania spisov Stasi približuje okolnosti a pozadie toho, ako sa z obyčajných študentov vytvorila skupina odhodlaných kopáčov, ktorí pomohli uniknúť na slobodu z východného Berlína dvadsiatim deviatim ľuďom. Je to však nielen príbeh o nezdolnom odhodlaní a túžbe po slobode, ale aj príbeh o zrade, špionáži a láske, ktorá sa stala jeho prekvapivým epilógom.
Kopanie tunela pod Berlínskym múrom bolo tiež prvou akciou svojho druhu, zdokumentovanou pre televíziu; financovala ju stanica NBC, ktorá chcela nakrútiť prípravu úteku a jeho uskutočnenie v reálnom čase. Tento jedinečný televízny dokument, ktorého vysielanie takmer zablokovala Kennedyho administratíva, spôsobil revolúciu v televíznej žurnalistike.
Vypočujte si KNIŽNÝ PODCAST – rozhovor s Mariánom Leškom o knihe Tunel 29:
Trilerový dokuromán
Tunel 29 je skutočný príbeh neuveriteľného činu, ktorý vznikal na základe stoviek hodín rozhovorov autorky s Joachimom a ďalšími ľuďmi. Dozvedáme sa o samotnom plánovaní a kopaní tunela, ale aj o živote vo východnom Berlíne, o všadeprítomnej tajnej službe Stasi. „Tri roky som pátrala po všetkých, ktorí boli súčasťou tohto príbehu. Pýtala som sa ich, čítala ich listy a denníky. Potom som objavila tisícky záznamov Stasi s detailnými záznamami, minútu po minúte. O niečom takom sa môže novinárovi obvykle iba snívať,“ píše autorka.
Miestami sa kniha číta ako napínavý a strhujúci triler…napríklad keď bol prvý útek cez náhradný tunel prezradený a všetkých pochytali. Alebo pri samotnom druhom úteku, ktorý som sledoval ako vo filme. Bolo to vzrušujúce, výborne napísané…
Joachim a ďalší kopáči neboli prví, ktorí vykopali tunel popod Berlínsky múr. Iné pokusy sa skončili tragicky. Niekto udal kopáčov Stasi, alebo sa zrútil strop tunela. Teraz však 21 mužov venovalo pol roka svojho života vykopaniu tohto tunela a naplánovalo najväčšiu záchrannú operáciu utekajúcich v histórii Berlína.
Vypočujte si úryvok.
Číta Robot Roth:
Tunel 29 je silný príbeh pre tých, ktorí zažili Berlínsky múr a ešte si ho pamätajú.
A tiež pre mladšiu generáciu, ktorá sa o múre len učí v škole, no táto kniha veľmi názorne a pútavo priblíži, aké to v skutočnosti bolo. Čo vtedy ľudia prežívali, akí boli neslobodní, stále pod drobnohľadom, takmer bez svojich práv, len ako bábky v rukách režimu. Nepochopia to, nezažili to, no aj tak je to pre nich dôležité čítanie. Už len preto, že história sa opakuje…a aj dnes vyrastajú vo svete tisíce, desaťtisíce kilometrov rôznych múrov.
Marián Leško o knihe Tunel 29:
Milan Buno, knižný publicista