Hoci si myslíme, že máme celú planétu viac-menej preskúmanú a zmapovanú, nie je to tak. A asi ani nikdy nebude. Stále sa objavujú nové, nádherné a originálne lokality, na ktoré narazia moderní bádatelia. Aj preto sa táto kniha tak volá – Moderní bádatelia a ponúka množstvo vzrušujúcich a inšpiratívnych príbehov nebojácnych bádateľov.
Podnikajú ťažké a často nebezpečné výpravy, aby doniesli správy zo vzdialených krajov. Môžu to byť vedecké poznatky alebo novinky o topografii. Alebo informácie zo sveta kultúry a psychológie.
Moderní bádatelia
V knihe navštívite Peruánske Andy, púšť Taklamakan, amazonský dažďový prales, potopené mesto Hérakleion, Mount Everest, Severozápadný priechod, rieku Mekong, Saharu, sopku Eyjafjallajökull, Torrensovo jazero, rieku Zair, severný pól, Veľké pieskové more v Egypte, Borneo, ľadovec Siačen či Mongolsko.
Táto kniha je unikátnym pohľadom do srdca expedície, ako funguje od úplného začiatku až po nie vždy víťazný koniec.
Dvaja skúsení autori a sami bádatelia, dobrodruhovia vybrali do knihy najlepších moderných bádateľov z rôznych krajín. Napríklad Wong How Man ako prvý v rodnej Číne objavil skutočný prameň Žltej rieky.
Michel Peissel prišiel až z Francúzska objavovať Tibet a mnoho riek, ktoré tam pramenia, najmä Mekong.
Børge Ousland a Liv Arnesen pokračujú v nórskej tradícii polárneho bádania. V knihe je niekoľko púštnych bádateľov, ktorým ako dopravný prostriedok poslúžili dvojhrbé ťavy či dromedáre a v ťažkom teréne sa presúvali pešo, pričom ťahali ľahký vozík.
S ďalšími bádateľmi vzlietnete do korún stromov v nafukovacom člne, zdoláte kolmú skalnú stenu po centimetroch a dosiahnete nezdolaný vrchol. Preplavíte sa Tichým oceánom osamote na šliapacej lodi alebo budete stáť na okraji vybuchujúcej sopky.
Kniha Moderní bádatelia vás vezme k potopenému mestu Hérakleion, do amazonského dažďového pralesa, k Veľkému pieskovému moru v Egypte, aj na ľadovec Siačen.
Vynaliezavosť a odvaha
Kniha Moderní bádatelia vás nielenže zavedie do rôznych kútov planéty, ale je aj dôkazom úžasnej vášne, odvahy a sily bádateľov. Často putujú v extrémnych podmienkach, osamote a s nebezpečenstvom v pätách. Sú to riskantné výpravy a dobrodružstvo tkvie práve v nebezpečenstve. Takéto bádanie skúša všetky aspekty našej ľudskosti – nielen odvahu, ale aj inteligenciu, vytrvalosť, predstavivosť.
Ako tvrdí jeden z autorov, „tým, že sa vystavíme náročným podmienkam na ťažkých a nebezpečných cestách, učíme sa vyrovnať s úzkosťou, tlakom, potrebou vodcovstva, vynaliezavosti a mnohých ďalších nevyhnutných schopností, ktoré doma pred televízorom, pred počítačom či displejom mobilu nezískame.“
Kto sú autori knihy?
ROBIN HANBURY-TENISON je známy bádateľ, autor, filmový tvorca, ochranca prírody a aktivista. Zúčastnil sa na viac než štyridsiatich výpravách, je popredným členom Kráľovskej geografickej spoločnosti a organizácie Survival International. Je autorom kníh The Great Explorers (Veľkolepí bádatelia) a The Great Journeys in History (Dejiny veľkolepých ciest).
ROBERT TWIGGER je dobrodruh a spisovateľ. Ako prvý prešiel pešo krížom cez Veľké pieskové more. Je autorom viacerých kníh, okrem iných Angry White Pyjamas (Nahnevané biele pyžamá), Big Snake (Veľký had), Voyageur (Cestovateľ) a Lost Oasis (Stratená oáza).
Milan Buno, knižný publicista
Foto: Ikar, SkveléKnihy.sk