Ako zistíte, že máte doma nadané dieťa? A čo by ste mali urobiť, ak také chcete mať? Pretože rozpoznanie daného nadania a následná podpora dieťaťa mu môže výrazne zlepšiť život v dospelosti…
Aj o tom je kniha Nadané dieťa od Moniky Stehlíkovej, terapeutky nadaných, lektorky mindfulness a dlhoročnej pedagogičky. Monika pracuje s nadanými deťmi a dospelými formou konzultácií a terapií. Aj preto je jej kniha plná praktických rád a inšpiratívnych myšlienok.
Nadané dieťa
Všetci rodičia si prajú mať múdre, úspešné a šťastné deti. Niektoré sú však také špecifické, že ich motivácia, správanie, myslenie aj prežívanie môžu byť interpretované okolím nesprávne a prinášať im trápenie, nepochopenie a problémy – doma, ale aj v škole.
Nadané deti sa s takými problémami stretávajú často. Intelekt, pamäť, vnímavosť, citlivosť i zvedavosť nadaných detí bývajú od útleho veku fenomenálne, v niektorých oblastiach môže byť vývoj, naopak, nerovnomerný až oneskorený, a preto vyžadujú špecifický prístup. Výchova a vzdelávanie týchto detí môžu byť pre dospelých veľmi náročné až stresujúce a veľakrát ich privádzajú do situácií bezradnosti i vyčerpania.
Kniha Nadané dieťa umožňuje rodičom a učiteľom nadaných detí pozrieť sa pod pokrievku, a priniesť im tak pochopenie a bezpodmienečné prijatie. Ponúka im praktické odporúčania na výchovu i konkrétne cvičenia, techniky a metódy vzdelávania – a to s jediným cieľom: aby boli nadané deti šťastné, mohli naplno rozvíjať svoj mimoriadny potenciál a nadanie, pracovať na svojich slabých stránkach a uspieť v živote.
Ako spoznať nadané dieťa?
Nemusí to byť ľahké. Ako povedal francúzsky špecialista na nadané deti Olivier Revol, „mimoriadne nadané deti sú tak trochu iné ako ostatné deti, ale rovnako ako ostatné deti sú to tiež deti.“
M.Stehlíková preto rozoberá vývin od narodenia a poukazuje na to, ako rozpoznať výnimočné nadanie. Od Chvíľu po narodení, cez prvé mesiace až po vyšší vek. Venuje sa rôznym charakteristikám ako:
- túžba spoznávať
- potreba kontrolovať
- perfekcionizmus a nižšie sebavedomie
- úzkostlivosť
- hypersenzitivita a empatia
- abstraktné myslenie
- existenciálne otázky
- pamäť ako slon a výborná pozornosť
V ďalších kapitolách radí, čo potrebujú nadané deti, na čo si dať pozor. Viete napríklad, ako si vyprázdniť hlavu, zľaviť z perfekcionizmu, prestať sa porovnávať alebo ako vychádzať s druhými?
Zaujímavá je kapitola Nadané dieťa v škole, kde sa venuje tomu, ako spoznať nadaného žiaka, aký typ vzdelávania je pre nadané dieťa najlepšie a ako podporovať mimoriadne nadaných žiakov.
Foto: SkveléKnihy.sk