„V knihe Tibetský buddhizmus nám Jeho Svätosť ponúka jasný, detailný prehľad tibetskej buddhistickej praxe lásky, vľúdnosti a univerzálnej zodpovednosti. Žiada nás, aby sme boli plne sústredení na prítomnosť, aby sme vždy pozorne sledovali svoje postoje, činy a motivácie, aby sme nekompromisne skúmali vlastné duševné pochody a skúšali možnosti, ako v sebe dosiahnuť určité pozitívne zmeny,“ píše v úvode slávny herec Richard Gere, ktorý má už dlhé roky blízko k budhizmu.
Jeho Svätosť dalajláma vo svojej prednáške, ktorú predniesol počas troch dní v Londýne, podáva čitateľom stručný a hlboký výklad tibetského buddhizmu, a zároveň odhaľuje cestu, ako aplikovať teóriu v praxi. Nových záujemcov oboznamuje aj s bohatou tradíciou a rozmanitosťou smerov tohto učenia. Tí pokročilejší si prehĺbia svoje vedomosti o vyšších stupňoch poznania spojených s rôznymi rituálmi zasvätenia a splnomocnenia.
Po prečítaní tejto knihy, ktorá vás očarí pútavým výkladom a priateľským prístupom Jeho Svätosti, sa možno aj vy začnete inak pozerať na náš svet a naše hodnoty.
Dalajláma a budhizmus
Dalajláma, nositeľ Nobelovej ceny mieru za rok 1989, je všeobecne uznávaný ako jeden z našich veľkých duchovných priateľov. Je predstaviteľom neprerušenej tradície siahajúcej 2500 rokov do minulosti až k historickému Buddhovi. Mnoho rokov jeho pôsobenia v úlohe duchovného učiteľa a politického vodcu je v súčasnosti naozaj čosi jedinečné. Často hovorieval: „Moje náboženstvo je láskavosť.“
V knihe píše o rôznych metódach, ktoré môžeme použiť ako nástroje na skúmanie seba samých, čo nám umožní vydať sa na cestu sebaobjavovania a rozvoja. „Pozerajte na svoje telo a myseľ ako na laboratórium a sledujte, či môžete používať tieto rozličné techniky: inými slovami, pustite sa do dôkladného výskumu svojho vlastného duševného fungovania a skúmajte možnosť, ako v sebe dosiahnuť určité pozitívne zmeny,“ vyzýva Dalajláma.
V knihe sa venuje budhizmu všeobecne – aká je Buddhova podstata, aké sú štyri pečate budhizmu, o čom je cesta prázdnoty a súcitu.
V ďalšej časti rozoberá altruistický pohľad a spôsob života. V prvom rade vysvetľuje, v čom sú benefity altruizmu, pretože dnes to mnohí považujú za slabosť, či naivitu. Radí ako rozpoznať vnútorného nepriateľa, ako prekonať hnev a nenávisť.
V poslednej tretej časti sa venuje budhizmu Tibetu: aké sú kategórie tantry, ako vyzerá tantrická prax, najvyššia joga-tantra. Vždy v závere častí necháva priestor na otázky a odpovede.
Kniha, ktorá prináša šťastie
„Cítim, že príbeh Buddhovho života má pre nás veľký význam,“ hovorí Dalajláma. „Je príkladom obrovského potenciálu a schopností, ktoré sú vlastné ľudskej existencii. Podľa mňa udalosti, ktoré viedli k jeho plnému osvieteniu, predstavujú vhodný, inšpirujúci príklad pre jeho nasledovníkov. Skrátka, z jeho života plynie takéto konštatovanie: „Toto je cesta, akou by ste mali nasledovať svoju duchovnú cestu. Musíte si pamätať, že získať osvietenie nie je ľahká úloha. Vyžaduje si čas, vôľu a vytrvalosť.“
Preto hneď na začiatku podľa dalajlámu je rozhodujúce neprechovávať nijaké ilúzie o rýchlej a ľahkej ceste. Musíme byť pripravení znášať ťažkosti spojené s pravým duchovným hľadaním a rozhodnutí nepoľaviť vo svojej vôli a úsilí. Musíme predvídať mnohé prekážky, ktoré sa na ceste budú určite vyskytovať, a musíme pochopiť, že kľúčom k úspešnej praxi je nikdy nestratiť svoje odhodlanie.
Tibetský budhizmus je kniha, ktorá – podľa slov Richarda Gera – môže priniesť šťastie do vášho života. A dokáže sa stať prameňom šťastia v budúcnosti pre všetky bytosti.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk, Ikar