Možno žijeme v inej dobe, ale stále máme rovnaké nádeje a túžby, rovnaký sen, že z nás budú najlepší možní rodičia. Prahneme po uistení, že to „robíme správne“ a že naše deti rastú s pocitom vlastnej hodnoty, bezpečia a vedomím, že sú milované.
Takto rozmýšľa psychologička a psychoterapeutka Kate Silvertonová. A asi s ňou budeme súhlasiť mnohí.
Kate začala študovať, zisťovať, pátrať, ako čo najlepšie vychovať deti, aby boli zdravé, sebavedomé, rozumné… a samu ju ohromilo, že to, čo sa stane v detstve, môže ovplyvniť VŠETKO.
Aj o tom je jej kniha Neposlušné deti neexistujú.
Revolučný prístup k výchove detí
Ak máte malé deti a neviete, ako si poradiť s ich tvrdohlavosťou, plačom a výbuchmi hnevu, ako za niekoľko sekúnd vyriešiť škriepky medzi súrodencami, ako s nimi zmysluplne tráviť čas, odlákať ich od plochých obrazoviek a zároveň položiť základy ich zdravého vývoja a duševnej pohody… siahnite po tejto praktickej príučke. Je to revolučný prístup k výchove našich potomkov od samých začiatkov do piatich rokov.
Kniha vychádza z poznatkov popredných autorít v oblasti detského duševného zdravia. Jednoduchým a objavným spôsobom vysvetľuje, ako sa vyvíja mozog vášho dieťaťa a ako to ovplyvňuje jeho správanie. Pútavá, zrozumiteľná a humorne ladená príručka pre rodičov a opatrovníkov stavia na najnovších vedeckých objavoch a vysvetľuje ich pomocou jednoduchých príkladov. Zmení váš pohľad na deti a ich výchovu. Vďaka nej pochopíte, že malé deti do piatich rokov nevedia byť „neposlušné“.
Neposlušné deti neexistujú
Ako píše Kate, počúvame síce rôzne rady, ale tie sa v posledných desiatkach rokov orientujú skôr na vysilených rodičov (čo je absolútne pochopiteľné) než na to, čo by najviac prospelo našim deťom. Sme svedkami úsvitu „kúta pre neposlušných“, „vykázania detí do izby“, ba dokonca „nechávania detí vyplakať sa osamote“. Všetky tieto rady sú motivované najlepšími úmyslami a majú pomôcť vyčerpaným rodičom udržať sa na hladine.
Ale čo keby sme použili to najlepšie z tradičnej výchovy a podložili to poznatkami z modernej vedy, a to tak, aby to neprospelo len nám, ale aj našim deťom?
Kate sa ako žurnalistka vedela skontaktovať so svetovo uznávanými klinickými psychoanalytikmi, neurológmi, psychiatrami, lekármi… „Prečítala som množstvo kníh o rodičovstve, preštudovala veľký počet rôznych teórií – natrafila som aj na pomerne dosť mýtov –, a tak som chcela, aby mi vysvetlili, prečo sa naše deti správajú tak, ako sa správajú, ale hlavne, ako na to máme reagovať my rodičia,“ dodáva v knihe Neposlušné deti neexistujú.
Praktické tipy a pomôcky
Vo svojej knihe si posvietila na všetky univerzálne rodičovské scenáre. Tie, ktorých sa všetci hrozíme – scény na verejnosti, záchvaty hnevu, odmietnutie poslušnosti a mnohé iné vrátane nástupu do škôlky alebo školy, úmrtia v rodine, odlúčenia alebo rozvodu rodičov. Podelí sa aj o mnohé scenáre z vlastného života – nebude sa snažiť ušetriť od rozpakov –, aby ste vedeli, že v tom nie ste sami.
Dočítate sa aj o skúsenostiach iných rodičov vrátane jej manžela, ktorý to zo začiatku zobral z trochu iného konca.
V každej kapitole nájdete jednoduché a praktické tipy a pomôcky a ponúka vám aj zopár scenárov, pretože keď sme na konci s rodičovskými silami, niekedy jednoducho potrebujeme, aby nám niekto ukázal ako na to, a najlepšie hneď.