Detský mozog funguje niekedy neuveriteľne a možno aj vy občas zostanete fascinovane pozerať, čo malé deti stvárajú, čo hovoria alebo ako konajú? Vedia prekvapiť, zaskočiť a ak chcete trošku pochopiť detský mozog, máme pre vás tip.
Neuropsychológ Robert Krause už vydal dve knihy – Detský mozog Novorodenec a Detský mozog Batoľa. Mali obrovský úspech a tak sa teraz pridala tretia kniha série s názvom Detský mozog: Predškolák.
„Pracujem ako detská neurologička a sama som mamou dvoch dcér, ktoré sú v podobnom veku. A ako sa hovorí, že kvalitu knihy otestujú až bežné situácie v živote, tak sa aj stalo: skúsila som zmeniť rétoriku, nechať v danej situácii rozhodnutie a nápaditosť viac na dieťati, viac načúvať a dať sa vtiahnuť do hry. Fungovalo to!“ tvrdí MUDr. Katarína Tabačáková.
Detský mozog predškoláka
Robert predkladá 24 modelových situácií, prináša konkrétne príklady a v závere aj riešenia rôznych problémov. Takže všetko sa to dá preniesť do každodenného života. Dáva tipy a rady, ako podporiť zdravý vývin mozgu dieťaťa v predškolskom veku a ako nerobiť chyby, ku ktorým neraz dochádza.
Píše o súťažení a porovnávaní v predškolskom veku 3 až 6 rokov, o samostatnosti, žiarlivosti aj o majetníctve. Nájdete tam kapitolu, ako sa môže dieťa najlepšie socializovať v predškolskom zariadení, ako vyriešiť používanie digitálnych zariadení, alebo ako riešiť v tomto období rozchod a rozvod rodičov.
Robert sa venuje aj reči a jej rozvoju, motorike, neurolingvistike v komunikácii s deťmi, tiež ako viesť dieťa k správnemu vnímaniu vlastného tela. Myslím, že mnohých rodičov zaujmú kapitoly o vzdorovitom správaní a súrodeneckých vzťahoch. To je všetko je podávané zrozumiteľne, jednoducho, text je dobre štrukturovaný – najskôr je popísaná konkrétna situácia, potom modelový príklad a na záver zhrnutie v bodoch.
Ako píše Robert Krause, „som presvedčený, že keď chceme pomôcť deťom, v prvom rade potrebujeme pomôcť rodičom. Cukor a soľ vyzerajú rovnako, ale ich chuť je odlišná. Dbajte na to, aby ste si nezamieňali tento typ vnímania v reálnom živote, a to najmä vtedy, keď si myslíte, že ostatní ľudia sú dokonalí.“
Treba overené informácie
Žijeme v dobe, keď sa na nás sypú informácie z rôznych informačných tokov. Platí, že čím sme bližšie k prameňu, tým je voda čistejšia. V súčasnosti nestačí myslieť si. Potrebujeme vedieť. Nestačí predpoklad, lebo predpoklad je základ pohromy a matka omylu. Informácie by sme si mali overiť a nie im len uveriť.
Na rôznych fórach nájdeme instantné paušalizované rady, ktoré nevychádzajú z relevantných vedeckých štúdií, ale iba zo subjektívnej skúsenosti, ktorá je často neprenosná. „Mojím cieľom je poskytnúť vám overené informácie podané zrozumiteľnou rečou, ktoré majú potenciál ovplyvniť vaše myslenie a konanie tak, aby vám na konci priniesli odlišné výsledky,“ dodáva Dr. Robert Krause.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk, Ikar