Ak máte v rodine, či vo svojom okolí človeka s ADHD, asi viete, čo to znamená. Nič strašné, ale občas to nie je veru ľahké. Teraz však vyšla úžasná praktická príručka Ako žiť s ADHD, ktorá je plná poznatkov, výskumov, stratégií a potvrdení.
V knihe nenájdete definitívne riešenia na zvládanie ADHD, ale ponuku nástrojov, ktoré autorka zozbierala od jej komunity, odborníkov na ADHD, z vlastnej skúsenosti a výskumu. Na začiatku každej kapitoly opisuje svoju životnú skúsenosť s témou kapitoly. Podobá sa na tie, ktoré majú iní ľudia s ADHD. Používam metafory, hyperboly alebo vtipy, aby bolo zábavnejšie ich čítať.
V ďalšej časti sa delí o informácie, ktoré jej najviac pomohli na jej ceste, ako aj o informácie, ktoré najviac zarezonovali v jej komunite.
„Zozbierala som fakty a poznatky z dôveryhodných zdrojov, ako sú recenzované štúdie, knihy koučov ADHD, lekárov a výskumníkov, ako aj rozhovory s odborníkmi v tejto oblasti. O každej z týchto tém je toho oveľa, oveľa, oveľa viac, ako by som mohla zahrnúť do jednej knihy, a neustále sa publikujú nové informácie z výskumov,“ vysvetľuje Jessica.
V každej časti nájdete stratégie, ktoré pracujú s vaším ADHD mozgom, a nie proti nemu. Stratégie, ktoré Jessica do knihy zaradila, sú podložené výskumom, bežne odporúčané koučmi ADHD a/alebo také, ktoré boli užitočné pre jej komunitu a pre ňu.
Zápasila s mozgom…
Jessica McCabe je tvorkyňa oceňovaného YouTube kanála How to ADHD a vo svojej knihe sa delí o ťažko získané poznatky a praktické stratégie, ktoré jej pomohli prežiť. A dokonca mať úspech vo svete, ktorý nie je stvorený pre jej mozog.
Jessice totiž diagnostikovali ADHD ako 12-ročnej. Zápasila s ADHD. Borila sa s problémami, hovorili jej, že je nezodpovedná, neporiadna a nedbalá. Zmeškávala termíny, zabúdala desiatu, bola roztržitá, jej izba, taška a stôl boli vždy ako po výbuchu, rozhádzané, vraveli, že je bordelárka. Pravidelne na seba niečo vyliala, jej myšlienky, aj reč či emócie boli neraz chaotické…
Radí ako sa lepšie sústrediť, ako spať a vnímať čas, ako si efektívnejšie zapamätať veci a ako motivovať mozog. Tiež vám prezradí, ako narábať s emóciami, ako jednať s ľuďmi, či ako sa správať s otázkach lásky.
Keď mala 32 rokov – a bola na mizine, rozvedená a bývala s mamou –, sa rozhodla hlbšie preskúmať svoje problémy s ADHD.
Praktické návody
Zistila, že kľúčom k fungovaniu s neurodivergentným mozgom nie je bojovať proti jeho prirodzeným tendenciám, ale pochopiť ich a pracovať s nimi.
V knihe vysvetľuje, ako ADHD ovplyvňuje každodenný život, približuje poruchy výkonných funkcií, citlivosť na odmietanie či ťažkosti s udržaním pozornosti. Ponúka tiež návody, ako si prispôsobiť prostredie, rutinu a prístup k životu:
– Zosilnite signál a znížte šum. Uľahčite si sústredenie tým, že svoje ciele umiestnite tam, kde ich budete vidieť, a proti rušivým prvkom bojujte rušivými prvkami.
– Starajte sa o menej vecí. Ak chcete robiť viac, musíte najskôr robiť menej.
– Vybudujte si „časovú múdrosť“. Naučte sa plánovať a sledujte, ako dlho vám skutočne trvá, kým niečo spravíte.
– Pochopte svoje emócie. Ak ich dokážete pomenovať a dovolíte si ich prežiť, budete ich ľahšie ovládať.
Pozrite si video s autorkou:
Jessica McCabe pri tvorbe knihy využila množstvo prvkov, vďaka ktorým je text prístupnejší pre neurodivergentných čitateľov. Ako žiť s ADHD vám pomôže rozpoznať vaše prednosti, lepšie zvládnuť výzvy a „zlé dni vášho mozgu“ a byť k sebe láskavejší.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveleKnihy.sk