Rozptýlená myseľ je kniha, ktorá umožní dospelým s ADD získať lepší prehľad o ich vlastných emóciách. Ak trpíte vy alebo niekto z vašich blízkych poruchou pozornosti, Gabor Maté veľmi jednoducho, pútavo a pritom vedecky vysvetľuje, ako s tým žiť. „Dúfam, že dospelí s poruchou pozornosti tu nájdu poznatky, ktoré im pomôžu lepšie porozumieť sebe samým a nájsť cestu k uzdraveniu. Rozptýlená myseľ má tiež ponúknuť komplexný pohľad na túto často nepochopenú chorobu odborným pracovníkom s takýmito klientmi a učiteľom žiakov s poruchou pozornosti,“ píše autor v knihe.
Vysvetlenia, ale tiež riešenia
Používa zrozumiteľný jazyk, hoci je to pomerne lekársky podané. Treba sa sústrediť (nenechať si rozptyľovať myseľ 🙂 ). Popisuje, vysvetľuje, ale dôležité je, že aj ponúka riešenia problému pre dospelých aj deti. Využíva príklady a príbehy skúsenosti z praxe.
Okrem iného sa dozviete, že:
• ADD nie je dedičné ochorenie, ale reverzibilné vývojové oneskorenie,
• „rozptýlenie“ je psychologickým produktom životnej skúsenosti,
• prečo sa u niektorých detí v mozgu nevyvinú oblasti zodpovedné za emočnú sebareguláciu a kontrolu pozornosti.
Rozptýlená myseľ umožní dospelým s ADD získať lepší prehľad o ich vlastných emóciách. Maté predstaví aj program, akým spôsobom pomáhať takýmto ľuďom v detstve i v dospelosti.
Užitočné čítanie
Gabor Maté je uznávaný lekár a autor bestsellerov, ktorý sa špecializuje na neurológiu a psychiatriu – a jemu samotnému diagnostikovali poruchu pozornosti. V knihe Rozptýlená myseľ skúma mýtus o poruche pozornosti ako geneticky podmienenej chorobe, prináša reálnu nádej a odporúčania pre deti i dospelých, ktorí ňou trpia.
„Poučná a citlivo prerozprávaná kniha s tak veľmi potrebným zameraním na dospelých i dospievajúcich s poruchou pozornosti… Užitočné čítanie pre všetkých, ktorí si kladú otázku, či príčinou ich nedostatku pozornosti, impulzívnosti, roztržitosti alebo hyperaktivity nie je náhodou porucha pozornosti,“ napísali v denníku Winnipeg Free Press o knihe Rozptýlená myseľ.
Kniha je rozdelená na sedem častí.
Prvé štyri opisujú podstatu a povahu poruchy pozornosti a ponúkajú vysvetlenie jej pôvodu, zatiaľ čo posledné tri časti sa zaoberajú procesom uzdravovania.
Piata časť, ktorá sa venuje poruche pozornosti u detí, nie je zameraná iba na rodičov, ale aj na dospelých, ktorí touto poruchou sami trpia, pretože poskytuje informácie potrebné na to, aby dokázali pochopiť sami seba.
Človek s poruchou pozornosti má myseľ ako perpetuum mobile. Zaplaví ho intenzívna averzia voči nude, priam odpor zakaždým, keď práve nemá nejakú aktivitu, rozptýlenie či cieľ pozornosti. Vnútorne pociťuje neustály nedostatok pokoja, má podobu akéhosi „bieleho šumu“ v mozgu, ako to nazval harvardský psychiater doktor John Ratey. Neustály a neúprosný tlak v mysli ju poháňa bez konkrétneho smeru alebo cieľa.
Milan Buno, knižný publicista