Platí, že moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne? Máme už v génoch túžbu po moci? Prečo tak prehliadame konanie mocných, ktorí nami manipulujú, využívajú nás? Ako to napraviť?
Tieto a mnohé ďalšie otázky si kladie politológ Brian Klaas, ktorý za svoju kariéru vyspovedal viac ako päťsto vplyvných osôb. Nachádzali sa medzi nimi prezidenti, povstalci, diktátori či filantropi. Zaujímalo ho teda, čo je to moc, kto ju získava a čo sa deje po jej uchopení.
Všetko dal do svojej jedinečnej knihy Moc.
Opojná Moc
Je možné, že moc priťahuje istý typ ľudí a ide práve o tých, ktorí by ju nemali mať, uvažuje B.Klaas. Dôležitá je tiež otázka, prečo im ju my ostatní vlastne vkladáme do rúk? K zaujímavým zisteniam napríklad patrí, že výzor kandidáta ovplyvňuje naše rozhodnutie vo voľbách viac, ako si pripúšťame.
Mnohí despotickí vládcovia sú naživo šarmantní a človek ich charizme ľahko podľahne. Niektorých ľudí, naopak, moc vôbec neláka a iných k nej zas priťahujú psychopatické impulzy. Tak či onak, zachovali by sme sa za istých okolností na ich mieste rovnako?
Vypočujte si podcast o knihe Moc s politickým analytikom, exministrom medzinárodných vzťahov Pavlom Demešom:
Povinné čítanie pre všetkých
Dostávajú sa k moci tí horší z nás? Kazí moc ľudí?
Prečo dávame moc ľuďom, ktorým očividne nepatrí do rúk? A ako sa dá zaistiť, aby moc získavali neskorumpovateľní ľudia a narábali ňou spravodlivo?
Kniha, ktorú by sme si možno mali prečítať všetci a povinne. Krásne totiž ukazuje, ako dokáže moc korumpovať, ako nás vie zmeniť na monštrá a despotov. Brian Klaas sa snaží odhaliť, prečo niektorí ľudia podľahnú túžbe po moci a absolútne sa zmenia. Až tak, že neváhajú zabíjať a vraždiť stovky, tisíce, státisíce ľudí.
Prečo sú niektorí viac skorumpovateľní ako iní, a ako dostať do dôležitých funkcií práve tých, čo sa nedajú skorumpovať. Všimli ste si, že práve tí majú menší záujem o moc, hoci by boli vhodnejší? Uvedomili ste si, že moc akoby priťahovala viac tých zlých, korumpovateľnejších a labilnejších?
Keltnerovo skúmanie moci jasne poukazuje na efekt, pri ktorom majú mocní ľudia sklon strácať zábrany. Výstižne to opisuje slovné spojenie „byť opitý mocou“. Posilnite v ľuďoch pocit moci a už ich nebude až tak zaujímať, čo si o nich myslia ostatní. Keďže sa zníži ich potreba empatizovať s ostatnými, zníži sa aj ich efektivita pri čítaní ľudí. Začnú sa cítiť, akoby sa ich pravidlá netýkali. Ako vysvetľuje Keltner: „Ľudia s vyšším mocenským postavením majú silnejšie sklony impulzívne jesť, púšťať sa do sexuálnych záletov, porušovať dopravné predpisy, klamať a podvádzať, kradnúť v obchode, brať deťom sladkosti či drzo, vulgárne a neúctivo komunikovať.“
Kniha o opojnom pocite moci. O tom, ako formovala náš svet. Brian Klaas prináša nielen analýzy, úvahy, dedukcie, ale najmä množstvo pútavých príbehov a osudov známych aj menej známych ľudí, ktorí podľahli moci. Práve toto prepojenie anekdot a historiek s precíznou analýzou a faktami je také vzácne, pútavé a občas až napínavé ako dobrá detektívka.
Nastal čas prísť na to, ako v dobrých ľuďoch vyvolať túžbu po moci, umožniť im ju získať, ale nedovoliť, aby ich pokazila.
Čiže otázka za milión: Ako zabezpečiť, aby sa o moc uchádzali lepší ľudia?
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Vlado Kobielsky:
Klaas využíva rôzne odvetvia a vedné disciplíny, pomáha si skenmi mozgovej aktivity, skúma jednotlivé príbehy, ktoré sú sami osebe pútavé a občas až neuveriteľné.
Moc je jednoducho fascinujúce skúmanie moci a korupcie, ich dosahu na naše životy a to z pohľadu psychológie aj sociálnych vied.
Klaas otvára mnohé témy a kladie otázky, ktoré by vám možno ani nenapadli. Keď sa povie moc, asi vám prvé zíde na um politika, ale jeho záber je oveľa širší. Celé to navyše okorenil špecifickým, občas až drzým humorom.

Z anglického originálu Corruptible (Scribner, USA 2021) preložil Peter Tkačenko.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: Skveleknihy.sk