Ako veľmi sa zmenila Bratislava? Kde zostala nedotknutá a z akých dôvodov sa tak stalo?
To ukazuje druhý diel knihy fotografov Antona Šmotláka a Ľubomíra Deáka ako aj spisovateľa Jána Laciku. Premeny Bratislavy 2.
Premeny Bratislavy
Kniha ponúka porovnanie historických fotografií so súčasnými fotografiami tých istých lokalít a prináša zamyslenie nad vynútenými či nevynútenými zmenami daných miest.
Je to súbor 80 historických a 80 súčasných záberov, ktoré spolu s textami ponúkajú možnosť zastaviť sa a pouvažovať o bratislavskom genius loci. Jedinečná kniha nielen pre rodených Bratislavčanov, či pre tých, čo tu už roky žijú alebo pracujú. Je to zaujímavá inšpirácia aj pre „cezpoľných“, ktorí sa chystajú do Bratislavy a chcú spoznať jej zmenenú tvár, či ojedinelé zákutia.
Kniha odhaľuje, ako sa Bratislava transformovala počas posledných 60 rokov a ponúka pohľad na zmenu jednotlivých častí mesta a ich význam pre miestnych obyvateľov. Tento unikátny zdroj historických i súčasných obrazov nadväzuje na prvý diel knihy a je určený všetkým, ktorí majú záujem o bohatý kultúrno-historický obraz Bratislavy.
Kniha je rozdelená na 5 častí:
- Pri rieke, kde nájdeme Devín, Sihoť, Rybné námestie, Viedenskú cestu, či Most Apollo.
- Na vŕškoch, čiže Bratislavský hrad a Židovská ulica, Zámocká ulica, Kalvária, aj Na Slavíne.
- V centre ponúka pohľad v toku dejín na Michalskú ulicu, Hviezdoslavovo námestie, Špitálsku ulicu, Námestie Nežnej revolúcie, či Obchodnú ulicu.
- Okolo centra nás zavedie na Šancovú aj Štefánikovu ulicu, Námestie slobody, Miletičovu ulicu, Dulovo námestie alebo na Trnavské mýto.
- Na predmestí sa pozrieme na ulice ako Karloveská, Segnerova ulica, Nobelova, či Ružinovská, ale aj na Staré grunty, Patrónku alebo Námestie Andreja Hlinku.
Po úspešnej jednotke prišla dvojka
Podľa slov vydavateľa Daniela Kollára, „prvý diel knihy sme vydali pred dvomi rokmi a mal úspech u širokej čitateľskej verejnosti. Kým v prvej knihe ide o porovnanie fotografií z päťdesiatych rokov 20. storočia a súčasnosti, druhý diel zachytáva obdobie šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia a vývoj jednotlivých častí Bratislavy, ktoré sa oproti dnešku zmenili takpovediac na nepoznanie.“
Kniha si kladie za cieľ pripomenúť Bratislavčanom ako vyzeralo ich mesto ešte pred relatívne krátkou dobou. Stále totiž žije veľmi veľa ľudí narodených v tomto období, ktorí si prostredníctvom týchto pohľadníc možno radi osviežia nostalgické spomienky na Bratislavu svojho detstva či mladosti.
Autor súčasných fotografií mesta Ľubomír Deák však pripomína, „že publikácia môže zaujať aj ponovembrovú generáciu Bratislavčanov. Minimálne ich prekvapí tým, akými obrovskými zmenami prešlo ich mesto za niekoľko desaťročí a možno ich udiví skutočnosť, že mnohé niekdajšie bratislavské zákutia už vonkoncom nespoznajú. A pritom to naozaj nie je tak dávno….“
Kamil Peteraj: To originálne a svojské
Jeho slová dopĺňa aj krstný otec knihy a známy Bratislavčan Kamil Peteraj, ktorý si spomína aj na fotografa Antona Šmotláka, autora starých fotografií Bratislavy z druhej polovice 20. storočia:
„Tonko Šmotlák zanechal za sebou množstvo fotografií historickej a najmä dokumentárnej hodnoty. Zostali po ňom obrázky, na ktorých vnímame ešte tú starú, „prešpurskú“ Bratislavu a vyvolávajú v nás sentimentálne pocity. V Bratislave padlo za obeť mnoho budov, uličiek, dokonca celých častí, z ktorých niektoré možno nemali význam ako pamiatky, ale určovali ráz tohto mesta. Áno, Bratislava, na rozdiel od tej starej, stratila a aj podnes deň stráca svoj ráz. Svoju historickú vrstevnatosť. Zmizla nielen Vydrica, staré mestské pivovary, uličky, ktorými ste sa mohli túlať, petržalské futbalové štadióny, parčíky, takže dnes zostali zo starej Bratislavy iba zlomky. Tonko Šmotlák vlastne nevdojak dokumentoval to pôvodné, čím bolo naše hlavné mesto originálne. Bratislava stratila časť svojej mestskej originality a dnes hľadá svoju novú tvár. Aj o tom je táto knižka.“
Komplet Bratislava a jej premeny
Obidva diely knihy vychádzajú aj spolu v darčekovej krabici pod názvom Bratislava a jej premeny. V obidvoch knihách sa porovnávajú staré fotografie Antona Šmotláka nasnímané pred viac ako šesťdesiatymi rokmi s dnešnými fotografiami Ľubomíra Deáka, ktorý nafotil zábery presne z tých istých uhlov a za tých istých svetelných podmienok.
Spoločný súbor 160 historických a 160 súčasných záberov spolu s textami tak dáva čitateľovi možnosť vytvoriť si komplexný pohľad na zmeny Bratislavy, ktoré sa udiali ani nie za jedno storočie.
Foto: SkveléKnihy.sk, Dajama