Kniha Premeny Bratislavy ponúka porovnanie historických fotografií so súčasnými fotografiami tých istých lokalít a prináša zamyslenie nad vynútenými či nevynútenými zmenami daných miest. Súbor 80 historických a 80 súčasných záberov spolu s textami ponúka možnosť zastaviť sa a pouvažovať o bratislavskom genius loci.
Ako vyzerala Bratislava v minulom storočí?
Podľa slov vydavateľa Daniela Kollára, „podobný typ knihy sme vydali už pred niekoľkými rokmi pod názvom Bratislava včera a dnes. Na rozdiel od tejto novinky sme však súčasné fotografie mesta vtedy porovnávali s historickými pohľadnicami za začiatku 20. storočia. V tejto knihe sa však porovnávajú fotografie Antona Šmotláka z polovice 20. storočia s dnešnými fotografiami Ľubomíra Deáka, ktorý nafotil zábery presne z tých istých uhlov a za tých istých svetelných podmienok.“
Keď ich Daniel Kollár uvidel, okamžite slovo dalo slovo a ich spolupráca priniesla ovocie v podobe tejto knižnej novinky. Čitateľ a najmä Bratislavčan v nej nájde množstvo lokalít mesta, o výzore ktorých spred 70 rokov ani netuší. Krásnym príkladom o. i. je Rázusovo nábrežie.
Spomienky mladosti
Publikácia si kladie za cieľ pripomenúť Bratislavčanom ako vyzeralo ich mesto ešte pred relatívne krátkou dobou. Stále totiž žije veľmi veľa ľudí narodených v tomto období, ktorí si prostredníctvom týchto pohľadníc možno radi osviežia nostalgické spomienky na Bratislavu svojho detstva či mladosti.
Kniha však môže zaujať aj ponovembrovú generáciu Bratislavčanov. Minimálne ich prekvapí tým, akými obrovskými zmenami prešlo ich mesto za niekoľko desaťročí a možno ich udiví skutočnosť, že mnohé niekdajšie bratislavské zákutia už vonkoncom nespoznajú. A pritom to naozaj nie je tak dávno…
Meniace sa mesto
Autor súčasných fotografií mesta Ľubomír Deák sa v úvode knihy vyznáva aj zo svojho vzťahu k Bratislave. Ako uvádza „už ako malého chalana ma zaujímali staré fotografie Bratislavy, na ktorých boli zachytené už neexistujúce domy a ulice. Dnes sú na týchto miestach iné budovy alebo mosty a tak sa mesto neustále mení. Táto myšlienka ma natoľko zaujala, že som začal vyhľadávať rôzne staré fotografie a snažil sa ich odfotiť z rovnakého miesta. Veľakrát som musel hľadať v starých mapách a iných dokumentoch dané miesto. Bola a stále je to pre mňa veľká výzva a stal sa z toho môj koníček.“
Množstvo hodnotných fotografií
Jeho slová doplňuje aj krstný otec knihy a známy Bratislavčan Kamil Peteraj, ktorý spomína v nej aj na fotografa Antona Šmotláka, autora fotografií Bratislavy z päťdesiatych rokov 20. storočia: „Tonko Šmotlák zanechal za sebou množstvo fotografií historickej a najmä dokumentárnej hodnoty. Zostali po ňom obrázky, na ktorých vnímame ešte tú starú, „prešpurskú“ Bratislavu a vyvolávajú v nás sentimentálne pocity. V Bratislave padlo za obeť mnoho budov, uličiek, dokonca celých častí, z ktorých niektoré možno nemali význam ako pamiatky, ale určovali ráz tohto mesta.“
Áno, Bratislava, na rozdiel od tej starej, stratila a aj podnes deň stráca podľa neho svoj ráz. Svoju historickú vrstevnatosť. Zmizla nielen Vydrica, staré mestské pivovary, uličky, ktorými ste sa mohli túlať, petržalské futbalové štadióny, parčíky, takže dnes zostali zo starej Bratislavy iba zlomky. „Tonko Šmotlák vlastne nevdojak dokumentoval to pôvodné, čím bolo naše hlavné mesto originálne. Bratislava stratila časť svojej mestskej originality a dnes hľadá svoju novú tvár. Aj o tom je táto knižka,“ dodáva Kamil Peteraj.
Foto: Dajama.sk