Zábavná je historka, keď sa malý William stretol so sirom Bobom Geldofom, ktorý prišiel do paláca hovoriť o hlade v Afrike. Malého princa prekvapil Geldofov vzhľad a v jednej chvíli vykríkol – „Je celý špinavý. Má strapaté vlasy a mokré topánky,“
Slávny írsky hudobník a politický aktivista to vraj nenechal len tak a odvrkol: „Buď ticho, ty malý nevychovanec. Aj ty si strapatý.“
Aj toto sa dočítate v novom životopise Princ William.
Keď vlani vyšla kniha Princ Harry – Náhradník, o mladšom z britských kráľovských bratov, bol to u nás megahit a len za prvé dva mesiace sa predalo takmer 4000 výtlačkov. Teraz vyšla kniha aj o druhom bratovi a autorom je Robert Jobson, redaktor i rozhlasový novinár, ktorý sleduje životy kľúčových predstaviteľov kráľovského rodu Windsorovcov viac než tri desaťročia. Aj v tom je sila jeho knihy.
Princ William
Kniha nie je len suchopárnym životopisom, ale dozviete sa v nej aj veľa pikošiek. Napríklad ako princ William miloval v detstve svoju plyšovú koalu a neskôr sa stal veľkým bojovníkom proti klimatickým zmenám a za záchranu prírody, zvierat.
Ako študoval s oceňovaným hercom Eddie Redmaynom, ktorý získal Oscara pre najlepšieho herca za stvárnenie fyzika Stephena Hawkinga a možno ho poznáte aj z trilógie Fantastické zvery, ktorých dej sa odohráva pred Harrym Potterom.
Smutná je zasa príhoda o narodení Williamovho brata Harryho. Charles sa vraj netajil tým, že chce po chlapcovi dievčatko a Diana mu neprezradila, čo čakajú. Keď sa Harry narodil, jeho prvá reakcia bola: „Bože môj, je to chlapec.“ Charles síce neskôr tvrdil, že to mal byť žart, no Dianu to veľmi zasiahlo. Rovnako zraňujúca bola aj druhá Charlesova poznámka: „Ešte k tomu je ryšavý.“, čo už Diane trhalo srdce, pretože v jej rodokmeni je veľa ryšavcov. To bol mimochodom jeden z hlavných zlomov ich odlúčenia a postupného úpadku manželstva.
Robert Jobson sa snaží hlbšie nazrieť pod obraz, akým sa prezentuje princ William na verejnosti – na skutočnú tvár muža na prahu stredného veku, ktorý sa jedného dňa stane štyridsiatym tretím monarchom. Sleduje jeho detstvo, verejnosťou ostro sledovaný rozvod jeho rodičov a vplyv Dianinej tragickej smrti, keď mal len pätnásť rokov. To všetko určite ovplyvnilo jeho formovanie.
Autor sa detailne venuje aj jeho univerzitnému vzdelaniu, priateľom, zoznámenie s Catherine Middletonovou, ich sobáš, deti.
Kniha sa venuje aj Williamovou snahou o záchranu planéty a jeho zeleným aktivitám. Princ je veľkým obdivovateľom sira Davida Attenborougha a objavil sa aj v dokumente Nicka Kenta o Tanzánii, kde mu ukázali obchod so slonovinou, v ktorom boli zhabané kly v hodnote dosahujúcej na čiernom trhu takmer šesťdesiat miliónov eur. Po návrate do Londýna pozval svetových lídrov na medzinárodnú konferenciu o boji proti nelegálnemu obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:
Porekadlo „za každým veľkým mužom treba hľadať veľkú ženu“ bezpochyby ešte nebolo pravdivejšie než v prípade Williama a Catherine. Sobáš s ňou ho ukotvil v realite. Sú si rovnocenní a sú priateľmi, ako aj milencami a rodičmi. Catherine ho naučila oceniť moderné médiá a využívať ich na podporu dobročinných cieľov a zlepšenie svojho verejného imidžu. Privilegovaná a nevolená inštitúcia ako monarchia musí zabezpečiť, aby verejnosť, od ktorej závisí jej existencia, mala uspokojivý prístup k jej hlavným predstaviteľom.
Autor Robert Jobson je redaktor i rozhlasový novinár, ktorý sleduje životy kľúčových predstaviteľov kráľovského rodu Windsorovcov viac než tri desaťročia. Mal to šťastie mnohokrát sa osobne stretnúť s princom Williamom a ďalšími členmi rodiny vrátane jeho manželky Catherine.
„Priniesol som mnohé exkluzívne články, z ktorých niektoré získali aj ocenenia, napísal som aj niekoľko dobre prijatých kníh o Williamových rodičoch princovi Charlesovi a princeznej Diane, ako aj o zosnulom princovi Philipovi, vojvodovi z Edinburghu,“ dodáva Jobson. Aj preto jeho kniha nejde len po povrchu.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk